The season continues with better weather on the horizon, and action remains out west.

Cowboys and cowgirls head to Big Piney for the next round of competition.

Below are the winners of the Rock Springs rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Bareback: Justin Kissack (Gillette) won both days.

Barrel Racing: Sierra Spratt (Lysite) and Cassidy Kruse (Gillette)

Breakaway Roping: Justene Hirsig (Cheyenne) won both days.

Bull Riding: Scott Carlson (Evanston) and no Sunday winner.

Goat Tying: Shai Schaefer (Torrington) and Cashlee Cunningham (Banner)

Pole Bending: Breanna Reimler (Buffalo) won both days.

Saddle Broncs: Brody Cress (Hillsdale) and J.W. Meiers (Mills)

Steer Wrestling: Casey Sellers (Buffalo) won both days.

Team Roping Saturday: Weston Mann (Sheridan) and Cameron Irwin (Buffalo)

Team Roping Sunday: Garrett Grieve (Baggs) and Coley Nicholls (Kinnear)

Tie-Down Calf Roping: Cameron Irwin (Buffalo) and Garrett Murphy (Torrington)

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event for the season, as of the end of the Rock Springs rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Justin Kissack (Gillette) – 88 points

2. Jeffery Zaziarski (Sheridan) – 64

3. Hunter Carlson (Douglas) – 47

4. Chance Ames (Big Piney) – 27

 

Saddle Broncs:

1. J.W. Meiers (Mills) – 68 points

2. Brody Cress (Hillsdale) – 55.5

3. Blaze Cress (Hillsdale) – 54.5

4/5 (tie). Casey Manning (Pinedale) – 8

4/5 (tie). Jacob Hodges (Edgemont, SD) – 8

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 67 points

2. Cameron Irwin (Buffalo) – 57.5

3. Brock Gotschall (Laramie) – 40

4. Weston Mann (Sheridan) - 36

 

Breakaway Roping:

1. Deena Norell (Meeker, CO) – 55.5 points

2. Justene Hirsig (Cheyenne) - 37

3. Casey Rae Reimler (Rozet) – 33

4. Bailey Burch (Gillette) - 27

 

Steer Wrestling:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 66 points

2. Cutter DeHart (Laramie) – 63

3. Kade Greer (Gillette) – 47

4. Gage Greer (Gillette) - 45

 

Goat Tying:

1. Shai Schaefer (Torrington) – 68 points

2. Josee Vogel (Pavillion) – 64.5

3. Ashten Marchant (Newcastle) – 60

4. Breanna Reimler (Buffalo) - 47

 

Barrel Racing:

1. Kylee Cahoy (Sheridan) – 66 points

2. Madison Wilkerson (Jackson) – 65

3. Sierra Spratt (Lysite) – 59.5

4. Cassidy Kruse (Gillette) - 51.5

 

Pole Bending:

1. Breanna Reimler (Buffalo) – 63 points

2. Teal Stoll (Pavillion) – 55 points

3.  Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 52

4. Deena Norell (Meeker, CO) – 44

 

Team Roping:

1. Coley Nicholls (Kinnear) and Garrett Grieve (Baggs)

2. Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland)

3-4 (tie). Weston Mann (Sheridan) and Cameron Irwin (Buffalo)

3-4 (tie). Klay Ready (Dixon) and Jayden Johnson (Casper)

 

Bull Riding:

1. Bryce Burnell (Arvada) – 52.5 points

2. Scott Carlson (Evanston) – 37.5

3. Ty Bertrand (Gillette) – 36

4-6 (tie). Hunter Eller (Wheatland) – 10

4-6 (tie). Mike Schulz (Cheyenne) – 10

4-6 (tie). Drew Antone (Kinnear) – 10

Click here for more information on rodeos and schedules.