Because of a shortened season, this weekend's event in Casper is the next to last rodeo before the state finals.

Below are the winners of the Gillette rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Bareback: Justin Kissack (Gillette) won both days.

Barrel Racing: Sierra Spratt (Lysite) won both days.

Breakaway Roping: Deena Norell (Meeker, CO) and Kylee Cahoy (Sheridan)

Bull Riding: No Saturday winner and Scott Carlson (Evanston)

Goat Tying: Ashten Marchant (Newcastle) and Casey Rae Reimler (Rozet)

Pole Bending: Breanna Reimler (Buffalo) and Teal Stoll (Pavillion)

Saddle Broncs: J.W. Meiers (Mills) and No Sunday winner

Steer Wrestling: Cutter DeHart (Laramie) and Dalton Beasley (Banner)

Team Roping Saturday: Brock Gotschall (Laramie) and Logan Milligan (Torrington)

Team Roping Sunday: Chase and Brock Oliver (Douglas)

Tie-Down Calf Roping: Logan Milligan (Torrington) and Casey Sellers (Buffalo)

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event for the season, as of the end of the Gillette rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Justin Kissack (Gillette) – 146 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 92

3. Hunter Carlson (Douglas) – 66

4. Chance Ames (Big Piney) – 27

 

Saddle Broncs:

1. J.W. Meiers (Mills) – 78 points

2. Blaze Cress (Hillsdale) – 64.5

3. Brody Cress (Hillsdale) – 55.5

4. Casey Manning (Pinedale) – 17

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 97 points

2. Cameron Irwin (Buffalo) – 86.5

3. Tyler Tarver (Gillette) – 65

4. Garrett Grieve (Baggs) - 55

 

Breakaway Roping:

1. Deena Norell (Meeker, CO) – 78 points

2. Callie Robinson (Moorcroft) – 57.5

3-4 (tie). Casey Rae Reimler (Rozet) – 54

3-4 (tie). Justene Hirsig (Cheyenne) – 54

 

Steer Wrestling:

1. Cutter DeHart (Laramie) – 103 points

2. Casey Sellers (Buffalo) – 91

3. Kade Greer (Gillette) – 80

4. Dalton Beasley (Banner) - 66

 

Goat Tying:

1. Ashten Marchant (Newcastle) – 109

2. Josee Vogel (Pavillion) – 107.5 points

3. Shai Schaefer (Torrington) – 80

4. Jaime Thompson (Whitney, NE) – 65

 

Barrel Racing:

1. Sierra Spratt (Lysite) – 108.5 points

2-3 (tie). Madison Wilkerson (Jackson) – 96

2-3 (tie). Kylee Cahoy (Sheridan) – 96

4. Cassidy Kruse (Gillette) – 90.5

 

Pole Bending:

1. Breanna Reimler (Buffalo) – 112 points

2. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 86

3. Teal Stoll (Pavillion) – 82 points

4. Deena Norell (Meeker, CO) – 62

 

Team Roping:

1. Coley Nicholls (Kinnear) and Garrett Grieve (Baggs)

2. Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland)

 

Bull Riding:

1. Bryce Burnell (Arvada) – 88.5 points

2. Scott Carlson (Evanston) – 67.5

3. Ty Bertrand (Gillette) – 46

4. Hunter Eller (Wheatland) – 20

Click here for more information on rodeos and schedules.