Cowboys and cowgirls will test out Rock Springs this weekend...the site of the National High School Finals Rodeo.

Below are the winners of the Laramie rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Hunter Carlson (Douglas) and Jeffery Zdziarski (Sheridan)

Barrel Racing: Shyann Russell (Gillette) and Breanna Reimler (Buffalo)

Breakaway Roping: Callie Robinson (Moorcroft) won both days.

Goat Tying: Saije Pollard (Wyarno) and Jaime Thompson (Whitney, NE)

Pole Bending: Chloe Ashenhurst (Wheatland) won both days.

Saddle Broncs: Brody Cress (Hillsdale) and Mike Burtenshaw (Buffalo)

Steer Wrestling: Dax Cathcart (Carpenter) and Teigen Finnerty (Wheatland)

Team Roping Saturday: Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear)

Team Roping Sunday: Logan Milligan (Torrington) and Riley Curuchet (Kaycee)

Tie-Down Roping: Brandt Ross (Sheridan) and Brady Thurston (Lance Creek)

Bull Riding: No Saturday winner and Evan Wilhelm (Glendo)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Laramie rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 82.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 68

3. Chance Ames (Marbleton) – 42.5

4. Nevada Starr (Wheatland) – 28.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 59 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 27.5

3. Mike Burtenshaw (Buffalo) - 18.5

4. Dalton Garrett (Casper) - 7

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 51 points

2. Brandt Ross (Sheridan) – 48

3. Garrett Murphy (Torrington) – 45

4. Jhett Hadley (Wheatland) – 42

 

Breakaway Roping:

1. Casey Rae Reimler (Rozet) – 46 points

2. Callie Robinson (Moorcroft) - 34

3. Kaelie Oliver (Douglas) - 33

4. Whitney Simmons (Sheridan) - 32.5

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 65 points

2. Dax Cathcart (Carpenter) – 54

3. Brady Thurston (Lance Creek) – 46

4. Hunter Bregar (Lander) – 40

 

Goat Tying:

1. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 58 points

2. Deena Norell (Meeker, CO) – 46

3-4 (tie). Ashten Marchant (Newcastle) - 43.5

3-4 (tie). Jacey Thompson (Whitney, NE) – 43.5

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 61 points

2. Madison Wilkerson (Jackson) – 60

3-4 (tie). Shyann Russell (Gillette) - 31

3-4 (tie). Breanna Reimler (Buffalo) - 31

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 86 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 73

3. Makenna Balkenbush (Sheridan) – 35

4. Abi Deveraux (Newcastle) – 32

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 37 points

2-3 (tie). Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) – 36

2-3 (tie). Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland) – 36

4. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 35

 

Bull Riding:

1-2 (tie). Levi Wilson (Jackson) – 30 points

1-2 (tie). Evan Wilhelm (Glendo) – 30 points

3. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

4. Blaire Romsa (Laramie) – 17

Click here for more information on rodeos and schedules.