The Wyoming High School Rodeo Circuit will head back to southwest Wyoming, and compete in Big Piney this weekend.

Below are the winners of the Rock Springs rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Jeffery Zdziarski (Sheridan) won both days

Barrel Racing: Madison Wilkerson (Jackson) won both days

Breakaway Roping: Casey Rae Reimler (Rozet) and Deena Norell (Meeker, CO)

Goat Tying: Ashten Marchant (Newcastle) and Casey Rae Reimler (Rozet)

Pole Bending: Chloe Ashenhurst (Wheatland) and Shelby Mann (Sheridan)

Saddle Broncs: Brady Thurston (Lance Creek) and J.D. Slagowski (Eden)

Steer Wrestling: Kane Butcher (Jelm) and Brady Thurston (Lance Creek)

Team Roping Saturday: Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland)

Team Roping Sunday: Zane Thompson (Cheyenne) and Mat Tehau (Kaycee)

Tie-Down Roping: Tayler Tarver (Gillette) and J.D. Slagowski (Eden)

Bull Riding: No Saturday winner and no Sunday winner

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Rock Springs rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 102.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 77

3. Chance Ames (Marbleton) – 51.5

4. Nevada Starr (Wheatland) – 28.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 59 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 27.5

3. Mike Burtenshaw (Buffalo) - 18.5

4. Dalton Garrett (Casper) - 16

 

Tie-Down Roping:

1. Brandt Ross (Sheridan) – 56 points

2. Casey Sellers (Buffalo) – 51

3. Jhett Hadley (Wheatland) – 46

4. Garrett Murphy (Torrington) – 45

 

Breakaway Roping:

1. Casey Rae Reimler (Rozet) – 63 points

2. Deena Norell (Meeker, CO) - 39

3. Justene Hirsig (Cheyenne) - 38

4. Breanna Reimler (Buffalo) - 37

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 75 points

2. Dax Cathcart (Carpenter) – 63

3. Brady Thurston (Lance Creek) – 59

4. Teigen Finnerty (Wheatland) – 49

 

Goat Tying:

1. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 69 points

2. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 61.5

3. Casey Rae Reimler (Rozet) - 54

4. Ashten Marchant (Newcastle) - 53.5

 

Barrel Racing:

1. Madison Wilkerson (Jackson) – 80 points

2. Karson Bradley (Big Piney) – 63

3. Shyann Russell (Gillette) - 44

4. Taylor Werbelow (Greybull) - 35

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 96 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 77

3. Karson Bradley (Big Piney) - 44

4. Makenna Balkenbush (Sheridan) – 43

 

Team Roping:

1-2. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 46 points

1-2 (tie). Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland) – 46 points

3. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 45

4. Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) – 44

 

Bull Riding:

1-2 (tie). Levi Wilson (Jackson) – 30 points

1-2 (tie). Evan Wilhelm (Glendo) – 30 points

3. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

4. Blaire Romsa (Laramie) – 17

Click here for more information on rodeos and schedules.