The Wyoming High School Rodeo Circuit moves from one corner of the state, to the other, Newcastle will host competition this weekend.

Below are the winners of the Big Piney rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Hunter Carlson (Douglas) and Jeffery Zdziarski (Sheridan)

Barrel Racing: Lexi Hamm (Rozet) and Macie Mackey (Gillette)

Breakaway Roping: Jacey Thompson (Whitney, NE) and Justene Hirsig (Cheyenne)

Goat Tying: Jaime Thompson (Whitney, NE) and Breanna Reimler (Buffalo)

Pole Bending: Breanna Reimler (Buffalo) and Makenna Balkenbush (Sheridan)

Saddle Broncs: Brody Cress (Hillsdale) won both days.

Steer Wrestling: Dax Cathcart (Carpenter) and Gage Greer (Gillette)

Team Roping Saturday: Amelia Thrush (Gillette) and Brandt Ross (Sheridan)

Team Roping Sunday: Casey Sellers (Buffalo) and Trase Johnson (Gillette)

Tie-Down Roping: Teigen Finnerty (Wheatland) and Brady Thurston (Lance Creek)

Bull Riding: Levi Wilson (Jackson) and no Sunday winner

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Big Piney rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 120.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 95

3. Chance Ames (Marbleton) – 69.5

4. Nevada Starr (Wheatland) – 34.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 79 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 27.5

3. J.D. Slagowski (Eden) - 19

4. Mike Burtenshaw (Buffalo) - 18.5

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 60 points

2. Brandt Ross (Sheridan) – 56

3. Jhett Hadley (Wheatland) – 53

4-5 (tie). Garrett Murphy (Torrington) – 48

4-5 (tie). Logan Milligan (Torrington) - 48

 

Breakaway Roping:

1. Casey Rae Reimler (Rozet) – 70 points

2. Justene Hirsig (Cheyenne) - 51

3. Callie Robinson (Moorcroft) - 50

4. Breanna Reimler (Buffalo) - 45.5

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 90 points

2. Dax Cathcart (Carpenter) – 77

3-4 (tie). Brady Thurston (Lance Creek) – 63

3-4 (tie). Teigen Finnerty (Wheatland) – 63

 

Goat Tying:

1. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 79 points

2. Casey Rae Reimler (Rozet) - 69.5

3. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 67.5

4. Ashten Marchant (Newcastle) - 62

 

Barrel Racing:

1. Madison Wilkerson (Jackson) – 80 points

2. Karson Bradley (Big Piney) – 72

3-4 (tie). Shyann Russell (Gillette) - 49

3-4 (tie). Macie Mackey (Gillette) - 49

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 112 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 96

3. Karson Bradley (Big Piney) - 60

4. Makenna Balkenbush (Sheridan) – 53

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 53 points

2. Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) - 52

3. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 51

4. Trase Johnson (Gillette) and Casey Sellers (Buffalo) - 49

 

Bull Riding:

1. Levi Wilson (Jackson) – 40 points

2. Evan Wilhelm (Glendo) – 30 points

3. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

4. Blaire Romsa (Laramie) – 17

Click here for more information on rodeos and schedules.