There's a little less than one month to go, before the state finals.

Casper is hosting this weekend's competition.

Below are the winners of the Gillette rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Jeffery Zdziarski (Sheridan) won both days.

Barrel Racing: Karson Bradley (Big Piney) won both days.

Breakaway Roping: Callie Robinson (Moorcroft) and Kerby Anderson (Grover, CO)

Goat Tying: Breanna Reimler (Buffalo) and Jamie Thompson (Whitney, NE)

Pole Bending: Breanna Reimler (Buffalo) and Chloe Ashenhurst (Wheatland)

Saddle Broncs: No Saturday winner and Brody Cress (Hillsdale)

Steer Wrestling: Blare Romsa (Laramie) and Gage Greer (Gillette)

Team Roping Saturday: Kellan Johnson (Casper) and Jayden Johnson (Casper)

Team Roping Sunday: Kellan Johnson (Casper) and Jayden Johnson (Casper)

Tie-Down Roping: Brady Merritt (Ft. Collins, CO) won both days.

Bull Riding: No Saturday winner and no Sunday winner.

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Gillette rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 160.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 122

3. Chance Ames (Marbleton) – 77.5

4. Brady Thurston (Lance Creek) - 47.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 108.5 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 37

3. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 27.5

4. J.D. Slagowski (Eden) – 19

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 83 points

2. Garrett Murphy (Torrington) – 73

3. Brandt Ross (Sheridan) – 71

4 . Logan Milligan (Torrington) – 58

 

Breakaway Roping:

1. Casey Rae Reimler (Rozet) – 78 points

2. Justene Hirsig (Cheyenne) – 69

3. Callie Robinson (Moorcroft) – 67

4. Breanna Reimler (Buffalo) - 59.5

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 124 points

2-3 (tie). Teigen Finnerty (Wheatland) – 82

2-3 (tie). Dax Cathcart (Carpenter) – 82

4. Brady Thurston (Lance Creek) – 63

 

Goat Tying:

1. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 103 points

2. Casey Rae Reimler (Rozet) – 88

3. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 87.5

4. Ashten Marchant (Newcastle) – 76

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 101 points

2. Madison Wilkerson (Jackson) – 90

3. Macie Mackey (Gillette) – 64

4. Taylor Werbelow (Greybull) - 59

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 150 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 124

3. Karson Bradley (Big Piney) – 68

4. Makenna Balkenbush (Sheridan) – 56

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 87 points

2. Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) – 79

3. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 66

4. Trase Johnson (Gillette) and Casey Sellers (Buffalo) – 52

 

Bull Riding:

1. Levi Wilson (Jackson) – 40 points

2. Evan Wilhelm (Glendo) – 30

3. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

4-5 (tie). Landen Smith (Jackson) – 18

4-5 (tie). Sam Haskett (Jackson) – 18

Click here for more information on rodeos and schedules.