This week is an off week for cowboys and cowgirls, as they prepare for the State Finals Rodeo, which runs from June 12-14, at the State Fairgrounds in Douglas.

Below are the winners of the Douglas rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Jeffery Zdziarski (Sheridan) won both days.

Barrel Racing: Taylor Werbelow (Greybull) and Linzee Adamson (Arvada)

Breakaway Roping: Lauren Rives (Buffalo) and Deena Norell (Meeker, CO)

Goat Tying: Kaylee Seeds (Lusk) and Jacey Thompson (Whitney, NE)

Pole Bending: Brianna Reimler (Buffalo) and Chloe Ashenhurst (Wheatland)

Saddle Broncs: No Saturday winner and Jeffery Zdziarski (Sheridan)

Steer Wrestling: Gage Greer (Gillette) and Brady Thurston (Lance Creek)

Team Roping Saturday: Trey Furnival (Kaycee) and Yancey Weber (Craig, CO)

Team Roping Sunday: Justene Hirsig (Cheyenne) and Denton Shaw (Lusk)

Tie-Down Roping: Brandt Ross (Sheridan) and Casey Sellers (Buffalo)

Bull Riding: No Saturday winner and No Sunday winner

 

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc...

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Winning the State Finals Rodeo competition doesn't guarantee you qualify for the HSNFR, but it does strengthen your case to qualify.

If you are on the bubble heading into the State Finals Rodeo, this is your last chance for the season.

You MUST be in the top 4 points-wise, in your event.

Below is the current top 4 (or more if it's close) in each event, with their top 12 point totals, as of the end of the Douglas rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 120 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 115

3. Chance Ames (Marbleton) – 107

4. Brady Thurston (Lance Creek) – 65.5

5. Kyle Chapman (Rock Springs) - 52.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 120 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 64

3. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 42.5

4-5 (tie). J.D. Slagowski (Eden) – 26

4-5 (tie). Justin Dory (Laramie) – 26

6. Brady Thurston (Lance Creek) - 25

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 106 points

2. Brandt Ross (Sheridan) – 90

3. Garrett Murphy (Torrington) – 89

4. Logan Milligan (Torrington) – 79

5. Teigen Finnerty (Wheatland) - 74

6. Jhett Hadley (Wheatland) - 73

 

Breakaway Roping:

1-2 (tie). Casey Rae Reimler (Rozet) – 92

1-2 (tie). Deena Norell (Meeker, CO) – 92

3. Justene Hirsig (Cheyenne) – 88

4. Breanna Reimler (Buffalo) – 70.5

5. Callie Robinson (Moorcroft) - 69

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 110 points

2. Casey Sellers (Buffalo) – 92

3-4 (tie). Teigen Finnerty (Wheatland) – 89

3-4 (tie). Kadyn Hicks (Nunn, CO) – 89

5. Gage Greer (Gillette) - 88

6. Brady Thurston (Lance Creek) - 86

7. Kade Greer (Gillette) - 85.5

 

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 110 points

2. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 108

3. Casey Rae Reimler (Rozet) – 92

4. Ashten Marchant (Newcastle) – 89.5

5. Breanna Reimler (Buffalo) - 85

6. Deena Norell (Meeker, CO) - 84

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 114 points

2. Taylor Werbelow (Greybull) – 94

3. Madison Wilkerson (Jackson) – 90

4. Linzee Adamson (Arvada) – 82

5. Shyann Russell (Gillette) – 79

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 120 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 114

3. Karson Bradley (Big Piney) – 87

4. Abi Deveraux (Newcastle) – 85

5. Shelby Mann (Sheridan) - 65

 

Team Roping:

1. Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) – 101 points

2. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 95

3. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 81

4. Jerren Johnson (Casper) and Wheaton Williams (Big Horn) - 77

5. Cody Ballek (Clearmont) and Teigen Finnerty (Wheatland) - 72

6. Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland) - 67

 

Bull Riding:

1. Levi Wilson (Jackson) – 40 points

2. Evan Wilhelm (Glendo) – 30

3. Landen Smith (Jackson) – 28

4. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

5. Chance Ames (Marbleton) - 19

6. Sam Haskett (Sheridan) - 18

7. Blare Romsa (Laramie) - 17

8. Jared Nosleep (Ft. Washakie) - 10

9-11 (tie). Blake Maxwell (Bear River) - 9

9-11 (tie). James Butterfield (Worland) - 9

9-11 (tie). Nevada Starr (Wheatland) - 9

Click here for more information on rodeos and schedules.