It's time to say good-bye to another calendar year of High School Sports in Wyoming.

2016 had its share of moments, which would set the stage for 2017.

If we overlooked something, email: scores@wyopreps.com

Winter:

(Click on the various links to see stories)

Winter Season Coaches of the Year: Click here

Boys Basketball:

4A: Cheyenne Central defeated Cheyenne South to win their first state title since 1998.

3A: Worland beat Douglas to win their first state title since 1921, ending a 95 year drought.

2A: Pine Bluffs beat defending champ Wind River for their first title since 1983.

1A: Burlington defeated Upton to 3-peat as State Champs.

Gatorade Boys Basketball Player of the Year: Hoyt Nicholas - Worland

4-Time All-State Boys Basketball Honors: Trey Schroefel - Buffalo

 

Girls Basketball:

4A: Gillette beat Natrona to repeat as State Champs and win their 16th in 26 years.

3A: Worland defeated Star Valley to win their first title ever.

2A: Pine Bluffs beat Southeast to win their first title since 1994.

1A: St. Stephens defeated Kaycee to win their first title ever.

Gatorade Girls Basketball Player of the Year: Robbi Ryan - Sheridan (repeat)

4-Time All-State Girls Basketball Honors: Robbi Ryan - Sheridan

Natrona County High School grad Kaylee Johnson helped Stanford get to the Elite 8, of the NCAA Women's Basketball Tournament.

 

Wrestling:

Click here to see video highlights of state championship matches.

4A: Green River would win their first title since 2002, and stop Gillette's run at 13.

3A: Star Valley would win their first title since 2007.

2A: Moorcroft would 4-peat as state champs.

Kevin Koile - wyopreps.com

Kye Catlin of Powell would become the newest member of the 4-state title club.

Hayden Hastings of Sheridan put together an unfeated season.

Hasting would place 4th at nationals and Terren Swartz of Gillette was national runner-up. Both would win All-American status.

4-Time All-State Wrestling Honors: Kye Catlin of Powell, Chance Karst of Powell, Nic Urbach of Powell and Connor Wilkinson of Shoshoni.

 

Boys Swimming:

Click here for State Boys Swimming results

4A: Gillette won the State Championship.

3A: Lander 20-peated as State Champs.

 

Nordic Skiing:

Jackson would win both the boys and girls team state titles. The boys would 7-peat and win their 12th in 13 years. The girls would 5-peat.

 

Alpine Skiing:

Jackson would win both the boys and girls team state titles. The boys would 5-peat and win their 8th in 9 years. The girls would 7-peat and win their 15th in 17 years.

 

Indoor Track and Field:

Cheyenne Central boys and Gillette girls (5-peat) were State Champs.

 

Spring:

(Click on the various links to see stories)

Spring Season Coaches of the Year: Click here

Boys Soccer:

4A: Laramie defeated Riverton in the state championship match. It was their 3rd title in 4 years.

3A: Jackson beat Lander to 3-peat as champs and win their 4th state title in the last 5 years.

Gatorade Boys Soccer Player of the Year: Cameron Campbell of Laramie

4-Time All-State Boys Soccer Honors: Robert George - Kelly Walsh

 

Girls Soccer:

4A: Laramie defeated Gillette for their first title since 2010.

3A: Jackson held on vs. Worland to repeat as State Champs, and win their 7th in 9 years.

Gatorade Girls Soccer Player of the Year: Robbi Ryan - Sheridan

 

Boys Outdoor Track and Field:

Click here to see highlights from the 2016 Outdoor Track and Field State Championships.

4A: Kelly Walsh would win their first title since 1985.

3A: Star Valley would win their first title since 1983.

2A: Pine Bluffs would win their first title since 2011.

1A: Lingle-Ft. Laramie would win their first title since 2007.

Gatorade Boys Outdoor Track and Field Athlete of the Year: Brody Smith - Cody

 

Girls Outdoor Track and Field:

Click here to see highlights from the 2016 Outdoor Track and Field State Championships.

4A: Natrona would win their first title since 2009.

3A: Jackson would win their first title ever.

2A: Big Horn would repeat as champs.

1A: Cokeville would win their 2nd title in 3 years.

Gatorade Girls Outdoor Track and Field Athlete of the Year: Lauren Taubert - Natrona

4-Time All-State Honors: Anissa Warner of Powell, Bailey Bard of Big Horn, Zariah Tolman of Burlington and Brytnee Streeter of Kaycee.

 

Summer:

Legion Baseball:

(Click on the various links to see highlights)

Cheyenne Post 6 defeated the Sheridan Troopers to win their 14th AA State Championship in 16 years.

The Cheyenne Hawks beat the Douglas Cats to win the A_League State Championship.

Photo Courtesy: Getty Images

Cheyenne East grad and Post 6 alumnus Brandon Nimmo, a 2011 MLB first pick of the New York Mets, got the call to play in the big leagues.

 

Rodeo:

(Click on the links for more)

Team Wyoming won 5 National Runner-Up Awards at the 2016 High School National Finals Rodeo..

Click here for the Wyoming State Champs.

 

Other summer events:

(Click on the various links for more)

Zach Taylor and Robbi Ryan. Photo Courtesy: Kim Ryan

Zach Taylor of Gillette and Robbi Ryan of Sheridan won the 2016 Milward-Simpson Award.

The North beat the South 41-26 in the 2016 Wyoming Shrine Bowl Football Game.

The Nebraska 6-Man Football All-Stars won their second game in a row in the annual Shootout vs. Wyoming.

The Wyoming Boys and Girls Basketball All-Stars went 1-3 vs. Montana.

Kevin Koile - wyopreps.com

Mr. Wyoming Basketball 2016: Hoyt Nicholas - Worland

Kevin Koile - wyopreps.com

Ms. Wyoming Basketball 2016: Robbi Ryan - Sheridan

Click here for the Wyoming Coaches Association Hall of Fame Class of 2016.

Wyoming Coaches Association All-Star Games: The South won the Volleyball game, while the North won both basketball games.

 

Fall:

Fall Season Coaches of the Year: Click here

Football:

(Click on the various links to see highlights)

4A: Sheridan beat Natrona to repeat as champs.

3A: Star Valley defeated Powell to repeat as champs.

2A: Big Horn beat Greybull to win their second title in 4 years.

1A: Pine Bluffs defeated Tongue River to win their first title ever.

6-Man: Kaycee beat Farson-Eden to repeat as champs and go undefeated.

Gatorade Football Player of the Year: Coy Steel - Sheridan

 

Volleyball:

(Click on the various links to see highlights)

4A: Cheyenne East defeated Kelly Walsh to 3-peat as state champs and win their 4th in 5 years.

3A: Star Valley beat Douglas to win their first title since 2005.

2A: Wright defeated Sundance to 3-peat as champs.

1A: Little Snake River beat Cokeville to win their first title since 2004.

4-Time All-State Volleyball Honors: Kalina Smith - Gillette

 

Golf:

Click here to see state golf results.

4A: Behind 4-time state champ Easton Paxton, Riverton boys would 4-peat as state champs. Kelly Walsh girls would win their first title ever.

3A: Wheatland boys would win their first title since 1991, while Lander girls won their first title since 2009.

2A: Wright boys would win their second title in 4 years, while the Tongue River girls won their first ever.

4-Time All State Golf Honors: Easton Paxton - Riverton and Dallas Millin - Wright

 

Tennis:

Click here to see state tennis results.

Team State Champs: Gillette boys (repeat) and Laramie girls (first ever).

4-Time All-State Tennis Honors: Rachel Phillips - Cheyenne Central

 

Cross-Country:

(Click on the various links to see results)

Kevin Koile - wyopreps.com

Anna Gibson of Jackson placed 4th nationally.

Click here to see State Cross-Country results.

4A: Laramie boys would 5-peat as state champs, and Jackson won the girls state title (won the previous 2 in 3A).

3A: Star Valley boys and girls won the state title. For the boys, it was a 5-peat.

2A: Saratoga/Encampment boys won their first title since 2006, and Pine Bluffs/Burns girls would 7-peat.

4-Time All-State Cross Country Honors: Sydney Wendt - Gillette, Anna Gibson - Jackson, Jules Ward - Thermopolis and Charlene Brown - Wyoming Indian

 

Girls Swimming:

Click here for State Girls Swimming results.

4A: Gillette would 4-peat as State Champs and has won 11 of the last 12, and 19 of the last 25.

3A: Lander won their first title since 2011.

4-Time All-State Girls Swimming Honors: Rylie Pilon - Gillette