2A Basketball All-State/All-Conference Lists
BOYS CLASS 2A ALL-STATE:
Colby Wollenman - Big Horn
Wyatt Mirich – Big Horn
Cody Roberts – Kemmerer
Jordan Mirich – Lingle-Ft. Laramie
Jeff Lewis – Lovell
Colin May- Lovell
Trent Johnson – Lusk
Blayne Gilbert- Pine Bluffs
Steven Yellowtail – Tongue River
John Soundingsides - Wyoming Indian
Jayson Ferris – Wyoming Indian
Tyson Lone Bear – Wind River
GIRLS CLASS 2A ALL-STATE:
Katey Vanhoosier - Big Horn
Mali Wright - Big Horn
Alex Ward - Burns
Michelle Bastian - Burns
Alyssa Geiser - Lovell
Karen Koritnik - Lovell
Connor Graves - Pine Bluffs
Eliza Higgins - Rocky Mountain
Kallee Wilson - Rocky Mountain
Kim Caywood - Tongue River
Ambrosia Brugh - Wyoming Indian
Rannell Oldman - Wyoming Indian
BOYS CLASS 2A ALL-CONFERENCE:
Northeast Conference:
Big Horn:
Colby Wollenman
Wyatt Mirich
Dylan Stookey
Brandon Metzger
Moorcroft:
Lloyd Fallon
Brady Blakeman
Sundance:
Reed Moore
Tongue River:
Stephen Yellowtail
Wright:
Ryan Haefele
Timmy Benedict
2A Northeast Conference Player of the Year: Stephen Yellowtail - Tongue River
Southeast Conference:
Burns:
Colton Wright
Brodie Eklund
Lingle-Ft. Laramie:
Jordan Mirich
Cameron Cook
Lusk:
Michael Coon
Trent Johnson
Jert DeGering
Pine Bluffs:
Blayne Gilbert
Southeast:
Kody McClun
2A Southeast Conference Player of The Year: Jordan Mirich - Lingle-Ft. Laramie
Northwest Conference:
Greybull:
Dillon McCoy
Travis Sylvester
Lovell:
Jeff Lewis
Colin May
Cody Savage
Riverside:
Clint Getzfreid
Bryant Wood
Rocky Mountain:
Brandon Foster
Guy Jones
Shoshoni:
Grayson Medicine Cloud
2A Northwest Conference Player of the Year:
Jeff Lewis - Lovell
Southwest Conference:
Big Piney:
Shane Copeland
Ken Howard
Kemmerer:
Cody Roberts
JR Popp
Sean Wood
Saratoga:
Thomas Koenig
Wind River:
Jesse Brown
Tyson Lone Bear
Roger Wagon
Wyoming Indian:
John Soundingsides
Jayson Ferris
Lorenzo Underwood
2A Southwest Conference Player of the Year:
Cody Roberts - Kemmerer
GIRLS CLASS 2A ALL-CONFERENCE:
Northeast Conference:
Big Horn:
Molly Carlson
Katey Vanhoosier
Mali Wright
Moorcroft:
Elysha Stahla
Sundance:
Kacie O'Connor
Tongue River:
Kim Caywood
Joree LaFrance
Sarah Nielsen
Wright:
Kylee Eddleman
Hayden Yeradi
2A Northeast Conference Player of the Year:
Katey Vanhoosier - Big Horn
Southeast Conference:
Burns:
Michelle Bastian
Alex Ward
Bailey Ward
Lingle-Ft. Laramie:
Heather Gibbs
Lusk:
Rebecca Lashmett
Pine Bluffs:
Connor Graves
Laura Gross
Kodi Ragsdale
Southeast:
Jesselyn Burroughs
Hailie Pragnell
2A Southeast Conference Player of the Year:
Alex Ward - Burns
Northwest Conference:
Greybull:
Jackie Miller
Lovell:
Alyssa Geiser
Karen Koritnik
Erin Robertson
Leanne Winterholler
Rocky Mountain:
Leslie Blackburn
Eliza Higgins
Lauren Peterson
Kailee Wilson
Shoshoni:
Coralee Spratt
2A Northwest Conference Player of the Year:
Karen Koritnik - Lovell
Southwest Conference:
Big Piney:
Sarah Shafer
Emily Sims
Kemmerer:
Tia Tiller
Amber Simpson
Bianca Zuniga
Saratoga:
Kelsey Jones
Wind River:
Amanda C'Bearing
Josee Vogel
Tristan Yellowplume
Wyoming Indian:
Ambrosia Brugh
Anneshia Hill
Ranell Oldman
2A Southwest Conference Player of the Year:
Ranell Oldman - Wyoming Indian