All State Basketball lists are out from the WCA.

The Wyoming Coaches Association has announced their All State Basketball selections for 2012-2013.

1A Girls:

Bailey Roebling   - Arvada-Clearmont 2X Selection 

Shelby Nicholson - Burlington

Kaylie Moyes - Cokeville

Marissa Pope -Cokeville

Tessa Tiechert -Cokeville  2X

Becca Manning -Kaycee

Melissa Bowlin -Lingle

Kaylee Greenwald -Lingle

Kylah Meyer -Lingle  2X Selection

Taylor Kaisler -LSR

Lydia Skalberg -LSR

Sophie Claycomb -Upton

--------------------------------------------------------------------------

1A Boys

Connor Lee-  Little Snake River

Garrett Grieve- Little Snake River

Logan Burningham- Ten Sleep   **** 4X All State Selection  ****

Friscoe Erdahl- Ten Sleep 2X Selection 

Austin Tharp- Dubois

Seth Bennett- Meeteetse

Daniel Davidson- Burlington  2X Selection 

Preston Wardell- Burlington

Judd Brost- Upton

Garrett Kremers- Kaycee

Keith Smith- Rock River  2X Selection 

Treasure Hollister- Guernsey-Sunrise

----------------------------------------------------------

2A Girls

Hanneah Puckett                    Big Horn

McKenzie Ward                      Burns

Tia Tiller                                  Kemmerer

Amanda Robertson                 Lovell  2X Selection 

Kallee Wilson                          Rocky Mountain  3X Selection 

Shelby Burroughs                   Southeast

Kacie O’Connor                      Sundance

Dana Bjorhus                          Thermopolis  2X Selection 

Jordan Leyba                          Thermopolis

Sarah Nielsen                         Tongue River  2X Selection 

Sarah Rawlings                       Tongue River 2X Selection 

Lexy Brown                             Wind River

----------------------------------------------------------------------------------

2A Boys

Cody Savage                          Lovell  2X Selection 

Ryan Clark                              Lovell

Bryce Ward                             Rocky Mountain

Tanner Abbott                         Thermopolis

Mathew Wigglesworth            Big Horn

Levi Petersen                          Moorcroft

Travis Romsa                         Burns

Hunter Dockery                      Niobrara County

Travis Smith                            Niobrara County

Alvin Spoonhunter                  Wyoming Indian  2X Selection 

Trevor Williamson                   Wyoming Indian

Jordan Sims                            Big Piney