The Alpine Ski season started this past weekend in Casper, while the Nordic skiers, found the path in Pinedale.

Here are the results!

ALPINE SKI: (Kelly Walsh Invitational)

Boys Slalom: (Top 3 Finishers on 2 Runs Combined Listed)

1. David Gilmore (Jackson) - 1 minute, 38.27 seconds.

2. Matt Deane (Kelly Walsh) - 1 minute 39.64 seconds.

3. Clay Creel (Cody) - 1 minute 42.51 seconds.

Boys Slalom Team Scores:

1-2 (tie). Kelly Walsh and Cody - 40 points.

3. Jackson - 36

4. Pinedale - 26

5. Natrona - 16

6. Laramie - 13

Boys Giant Slalom: (Top 3 Finishers on 2 Runs Combined Listed)

1. David Gilmore (Jackson) - 1 minute 40.76 seconds.

2. Matt Deane (Kelly Walsh) - 1:42.56

3. Erik Bale (Natrona) - 1:45.15

Boys Giant Slalom Team Scores:

1. Natrona - 39 points

2. Jackson - 34

3. Pinedale - 31

4. Kelly Walsh - 29

5. Cody - 20

6. Laramie - 18

Boys Total Team Scores:

1. Jackson - 70

2. Kelly Walsh - 69

3. Cody - 60

4. Pinedale - 57

5. Natrona - 55

6. Laramie - 31

Girls Slalom: (Top 3 Finishers on 2 Runs Combined Listed)

1. Cora McCandless (Jackson) - 1 minute 42.51 seconds.

2. Keara White (Cody) - 1:48.18

3. Jaime Pardee (Jackson) - 1:48.54

Girls Slalom Team Scores:

1. Jackson - 64 points

2. Cody - 47

3. Natrona - 17

4. Laramie - 15

5-6 (tie). Kelly Walsh and Pinedale - 0

Girls Giant Slalom: (Top 3 Finishers on 2 Runs Combined Listed)

1. Isabel McDowall (Jackson) - 1 minute 46.19 seconds

2. Cora McCandless (Jackson) - 1:48.42

3. Keara White (Cody) - 1:48.77

Girls Giant Slalom Team Scores:

1. Jackson - 73 points

2. Cody - 39

3. Laramie - 27

4. Natrona - 13

5-6 (tie). Kelly Walsh and Pinedale - 0

Girls Total Team Scores:

1. Jackson - 137

2. Cody - 86

3. Laramie - 42

4. Natrona - 30

5-6 (tie). Kelly Walsh and Pinedale - 0

NORDIC SKI: (Pinedale Invitational)

Boys Jan. 6th Duathlon: (Top 3 Finishers Listed)

1. Henry Austin (Lander) - 19 minutes 23.3 seconds.

2. Lars Schou (Jackson) - 19:50.5

3. Logan Wiginton (Kelly Walsh) - 19:58.5

Girls Jan. 6th Duathlon: (Top 3 Finishers Listed)

1. Laura Stamp (Natrona) - 22 minutes 45.2 seconds

2. Elise Sulser (Natrona) - 23:18.8

3. Catherine Cloetta (Jackson) - 23:21.4

Boys Jan. 7th Race: (Top 3 Finishers Listed)

1. Henry Austin (Lander) - 34 minutes 14.4 seconds

2. Logan Wiginton (Kelly Walsh) - 34:34.8

3. Lars Schou (Jackson) - 34:44.1

Girls Jan. 7th Race: (Top 3 Finishers Listed)

1. Laura Stamp (Natrona) - 38 minutes, 42.5 seconds

2. Elise Sulser (Natrona) - 38:51.0

3. Catherine Cloetta (Jackson) - 40:57.1

Boys Team Scores: (2 Day Total)

1. Jackson - 143 points

2. Lander - 105

3. Kelly Walsh - 76

4. Natrona - 57

5. Laramie - 39

6 and 7 (tie). Cody and Pinedale - 0

Girls Team Scores: (2 Day Total)

1. Natrona - 142 points

2. Jackson - 115

3. Lander - 107

4. Kelly Walsh - 45

5. Laramie - 11

6 and 7 (tie). Cody and Pinedale - 0

To see more Nordic Ski results...CLICK HERE!