Boys Basketball Scoreboard: Feb. 3, 4
Here are the scores and schedules for the first weekend of February with less than 1 month to go until the basketball post-season gets underway.
4A teams wrap up their first tour of their conference this weekend, while teams in all the other classes are either starting or are well within, their 2nd trip through.
Friday, February 3rd:
Class 4A:
#1 Evanston 54 Rock Springs 34
Central at #4 Laramie - PPD to February 14th due to snowstorm!
#5 East 64 South 40
Riverton 66 Green River 34
Class 3A:
#4 Powell 46 #1 Star Valley 44
#2 Lander 62 Lyman 53
#3 Torrington 70 Douglas 39
Buffalo 55 #5 Wheatland 53 OT
Cody 59 Jackson 43
Newcastle 61 Worland 37
Mountain View 54 Pinedale 39
Class 2A:
Greybull 60 #1 Lovell 58 - Greybull never trailed. Lovell got to within 1 in the 4th quarter, but never got over the hump.
Southeast 36 #3 Burns 35 - Zimmerer hits a 12 foot jumper at the buzzer to spring the upset
#4 Wyoming Indian 99 Riverside 54
#5 Moorcroft 68 Big Horn 55
Tongue River 68 Sundance 50
Shoshoni 55 Big Piney 46
Pine Bluffs at Saratoga - PPD to February 6th (Snowstorm)
Rocky Mountain 45 Thermopolis 43
Class 1A:
#1 Little Snake River 67 St. Stephens 39
#2 Burlington 72 Meeteetse 22
#3 Midwest 79 Arvada-Clearmont 44
#4 Normative Services at Rock River - PPD Snowstorm. Makeup Feb. 10th.
Cokeville 52 H.E.M. 48
Kaycee 76 Hulett 26
Encampment 43 Farson-Eden 24
Inter-Class:
#2 2A Wind River 72 #5 1A Dubois 60
2A Wright 48 1A Upton 46
2A Lusk 85 1A Lingle-Ft. Laramie 82 2 OT's
Saturday, February 4th:
Class 4A:
#1 Evanston 56 Riverton 54
#5 East 56 #4 Laramie 54
Central 53 South 28
Kelly Walsh 47 Gering, NE 44
Class 3A:
#1 Star Valley 50 Cody 36
#2 Lander 43 Mountain View 35
#3 Torrington 41 Newcastle 27
#4 Powell 59 Jackson 49
Rawlins 52 #5 Wheatland 49
Glenrock 50 Worland 37
Class 2A:
#1 Lovell 65 Big Horn 47
#3 Burns 73 Potter-Dix, NE 56
#4 Wyoming Indian 82 Greybull 63
#5 Moorcroft 61 Sundance 50
Tongue River 64 Rocky Mountain 55
Kemmerer 69 Shoshoni 67 OT
Pine Bluffs 55 Leyton, NE 54
Hot Springs, SD 49 Lusk 48
Saratoga 44 Southeast 36
Class 1A:
#1 Little Snake River 73 Manila, UT 51
#3 Midwest 57 Rock River 42
Ten Sleep 72 #5 Dubois 54
Cokeville 35 Encampment 31
Kaycee 50 Upton 44
H.E.M. 43 Farson-Eden 41
Meeteetse 44 Arvada-Clearmont 39
Guernsey 60 Hulett 54
Lingle-Ft. Laramie 60 Crawford, NE 46
Minatare, NE 62 Glendo 36
Inter-Class:
3A Buffalo 61 2A Thermopolis 33
3A Lyman at 2A Big Piney - PPD Makeup TBA