The regular season is now complete for 2A and 1A, whereas 4A and 3A still have 1 more week to go.

Here are the latest boys basketball standings, as of February 17th.

4A East: (Conference Record listed first, then overall record)

Gillette 9-0, 19-2

Laramie 6-2, 16-4

Sheridan 4-5, 9-12

Central 3-5, 8-10

East 2-6, 5-15

South 1-7, 8-13

 

4A West: (Conference Record listed first, then overall record)

Riverton 7-1, 20-2

Evanston 6-2, 13-8

Kelly Walsh 5-4, 11-11

Natrona 4-5, 8-12

Rock Springs 3-5, 8-13

Green River 0-8, 4-16

 

3A East: (Conference Record listed first, then overall record)

Rawlins 11-2, 15-5

Douglas 10-3, 13-9

Buffalo 9-3, 15-5

Wheatland 7-6, 13-7

Torrington 5-6, 7-11

Glenrock 5-8, 10-12

Newcastle 3-10, 8-13

Worland 0-12, 0-20

 

3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Star Valley 12-1, 16-4

Powell 9-4, 11-8

Lyman 9-4, 14-6

Lander 8-5, 13-8

Jackson 7-6, 11-10

Cody 5-8, 9-12

Mountain View 2-11, 8-13

Pinedale 0-13, 1-20

 

2A Northeast: (Conference record listed first, then overall record)

Big Horn 7-1, 18-5

Moorcroft 5-3, 16-7

Tongue River 4-4, 11-11

Wright 4-4, 9-14

Sundance 0-8, 2-18

Tongue River wins coin flip tie-breaker vs. Wright for #3 seed.

 

2A Southeast: (Conference record listen first, then overall record)

Lusk 8-0, 19-3

Pine Bluffs 6-2, 14-7

Burns 4-4, 12-10

Saratoga 2-6, 8-14

Southeast 0-8, 1-19

 

2A Northwest: (Conference record listed first, then overall record)

Lovell 8-0, 19-1

Rocky Mountain 5-3, 11-10

Thermopolis 5-3, 12-11

Greybull 2-6, 8-15

Riverside 0-8, 1-20

Rocky Mountain gets #2 seed over Thermopolis due to better record vs. common opponents.

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wyoming Indian 8-0, 21-2

Big Piney 5-3, 12-11

Kemmerer 4-4, 9-13

Shoshoni 2-6, 8-16

Wind River 1-7, 7-17

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Kaycee 9-1, 14-8

Upton 9-1, 16-7

Midwest 6-4, 12-10

Hulett 4-6, 5-15

Arvada-Clearmont 1-9, 4-15

Normative Services 1-9, 2-15

Kaycee wins coin-flip tie-breaker vs. Upton for #1 seed.

Arvada-Clearmont wins coin-flip tie-breaker vs. Normative Services for #5 seed.

The 6th place team is not invited to the regional tournament. Hence Normative Services is eliminated.

 

1A Southeast:

Guernsey 15-5

Rock River 10-9

Lingle-Ft. Laramie 4-17

Glendo 0-14

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Burlington 8-0, 21-0

Ten Sleep 6-2, 20-3

Dubois 3-5, 8-9

St. Stephens 3-5, 4-13

Meeteetse 0-8, 9-10

Dubois wins coin flip tie-breaker vs. St. Stephens for #3 seed.

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Little Snake River 8-0, 20-2

Encampment 6-2, 14-5

Cokeville 4-4, 13-7

Farson-Eden 2-6, 2-19

H.E.M. 0-8, 1-22