Members of the Wyoming Coaches Association have released the all-conference lists for Girls Basketball 2A and 1A.

2A Northeast:

Gracie Goldhammer – Big Horn

Jayden Mirich – Big Horn

Hanneah Pucket – Big Horn

Catherine Clonch – Moorcroft

Kacie O’Connor – Sundance

Megan Meyers – Tongue River

Sarah Nielsen – Tongue River

Sarah Rawlings – Tongue River

Tara Stimpson – Tongue River

Brittany Belt – Wright

2A Northeast Player of the Year: Kacie O’Connor – Sundance

 

2A Southeast:

Megan Marker – Burns

McKayla Ward – Burns

McKenzie Ward – Burns

Hailey Bruegger – Lusk

Kaylee Seeds – Lusk

Sami Starkey – Lusk

Andrea Baker – Pine Bluffs

Jaden Ragsdale – Pine Bluffs

Taylor Smith – Saratoga

Hallie Burkart – Southeast

Shelby Burroughs – Southeast

Hailie Pragnell – Southeast

2A Southeast Player of the Year: Shelby Burroughs – Southeast

 

2A Northwest:

Ceirra Carlson – Greybull

Emilee Reasch – Lovell

Amanda Robertson –  Lovell

Kim Shumway – Lovell

Brittany Vigil – Riverside

Cydnie Clark – Riverside

Shauna Loman – Rocky Mountain

Kallee Wilson – Rocky Mountain

Dana Bjorhus – Thermopolis

Jordan Leyba – Thermopolis

2A Northwest Player of the Year: Dana Bjorhus – Thermopolis

 

2A Southwest:

Ali Applin – Big Piney

Kennedy Gilbert – Kemmerer

Marie McClarren – Kemmerer

Tia Tiller – Kemmerer

Madison Vickery – Kemmerer

Olivia Thompson – Shoshoni

Sarah Thompson – Shoshoni

Macayla Arrington – Wind River

Lexy Brown – Wind River

Amanda C’Bearing – Wind River

Brett  Groesbeck – Wind River

Josee Vogel – Wind River

Brindi Lock – Wyoming Indian

Jocelyn Underwood – Wyoming Indian

Kanani Washakie – Wyoming Indian

2A Southwest Player of the Year: Lexy Brown – Wind River

 

1A Northeast:

Keely Rockafellow – Arvada Clearmont

Bailey Roebling – Arvada Clearmont

Jaycee Garman – Hulett

Alessha Roberts – Hulett

Faith Fauber – Kaycee

Becca Manning – Kaycee

Morgan Thomas – Midwest

Sophie Claycomb – Upton

Erin Crawford – Upton

Kayla Leihgang – Upton

1A Northeast Player of the Year: Bailey Roebling – Arvada Clearmont

 

1A Southeast:

Kassandra Aguallo – Lingle Ft. Laramie

Melissa Bowlin – Lingle Ft. Laramie

Dallie Forkner – Lingle Ft. Laramie

Kaylee Greenwald – Lingle Ft. Laramie

Kylah Meyer – Lingle Ft. Laramie

Alexandra Sutherland – Lingle Ft. Laramie

Ammarae Broncheau – Rock River

Mary Clark – Rock River

Kera Kalco - Rock River

Sierra Striklin - Rock River

1A Southeast Player of the Year: Kylah Meyer – Lingle Ft. Laramie

 

1A Northwest:

Diana Davidson – Burlington

Shelby Nicholson – Burlington

Katherine Finley – Dubois

Rachelle Leseberg – Dubois

Ashton Abarr – Meeteetse

Tori Lewis – Meeteetse

Amelia May – Meeteetse

Marcel Oldman – St. Stephens

Bailey Anderson - Ten Sleep

Michayla Miller - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Shelby Nicholson – Burlington

 

1A Southwest:

Sarah Herold – Little Snake River

Taylor Kaisler – Little Snake River

Lydia Skalberg – Little Snake River

Jenna Denham – Farson-Eden

Trilby Applequist  - Farson-Eden

Maggie Johnson – HEM

Bethaney Briggs – Cokeville

Kaylie Moyes – Cokeville

Marissa Pope – Cokeville

Tessa Teichert – Cokeville

1A Southwest Player of the Year: Tessa Teichert – Cokeville