Time for teams to switch over into post-season mode.

Here are the latest girls basketball standings, as of February 17th.

4A East: (Conference record listed first, then overall record)

Sheridan 8-1, 19-2

Gillette 7-2, 16-4

East 6-2, 18-3

Laramie 3-5, 13-7

Central 1-7, 10-11

South 0-8, 4-17

 

4A West: (Conference record listed first, then overall record)

Natrona 9-0, 18-3

Kelly Walsh 6-3, 6-15

Rock Springs 4-4, 10-11

Evanston 4-4, 7-14

Green River 1-7, 4-17

Riverton 1-7, 4-18

 

3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Douglas 13-0, 22-0

Rawlins 11-2, 17-3

Buffalo 7-5, 14-7

Newcastle 7-6, 12-9

Torrington 5-6, 10-9

Wheatland 5-8, 7-12

Worland 2-10, 2-18

Glenrock 0-13, 4-17

 

3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Star Valley 12-1, 16-4

Lyman 10-3, 14-6

Powell 8-5, 14-5

Jackson 7-6, 7-14

Cody 7-6, 10-11

Lander 5-8, 9-12

Pinedale 2-11, 3-18

Mountain View 1-12, 2-19

 

2A Northeast: (Conference record listed first, then overall record)

Tongue River 8-0, 22-0

Big Horn 6-2, 14-9

Wright 3-5, 12-12

Sundance 3-5, 9-12

Moorcroft 0-8, 4-19

Wright wins coin flip tie-breaker vs. Sundance for #3 seed

 

2A Southeast: (Conference record listen first, then overall record)

Southeast 7-1, 16-4

Lusk 6-2, 15-7

Burns 5-3, 13-9

Pine Bluffs 2-6, 9-12

Saratoga 0-8, 8-15

 

2A Northwest: (Conference record listed first, then overall record)

Lovell 7-1, 14-6

Thermopolis 6-2, 19-4

Rocky Mountain 5-3, 10-11

Greybull 2-6, 9-14

Riverside 0-8, 3-18

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wind River 7-1, 17-5

Kemmerer 5-3, 11-11

Wyoming Indian 4-4, 14-9

Shoshoni 3-5, 16-8

Big Piney 1-7, 3-19

Because Shoshoni swept the head-to-head games vs. Big Piney, there will be no play-in game in the 2A Southwest. Big Piney has already been eliminated.

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Upton 5-3, 13-8

Kaycee 5-3, 11-11

Arvada-Clearmont 4-4, 12-7

Midwest 3-5, 11-11

Hulett 3-5, 7-11

Checking head-to-head record vs. highest team in the conference not involved in the tie, Upton wins tie-breaker over Kaycee for #1 seed, due to the fact that Upton swept Arvada-Clearmont, whereas Kaycee did not.

Midwest gets #4 seed over Hulett due to head-to-head sweep.

 

1A Southeast:

Lingle-Ft. Laramie 19-2

Rock River 17-3

Guernsey 1-19

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Burlington 8-0, 10-11

Ten Sleep 4-4, 9-12

St. Stephens 4-4, 5-12

Meeteetse 4-4, 8-12

Dubois 0-8, 1-16

Meeteetse loses 3-way coin flip tie-breaker vs. Ten Sleep and St. Stephens and will be the #4 seed.

Ten Sleep won coin flip tie-breaker over St. Stephens for #2 NW seed.

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Cokeville 8-0, 20-1

Little Snake River 6-2, 14-8

Farson-Eden 4-4, 11-9

H.E.M. 2-6, 3-19

Encampment 0-8, 1-18