4A and 3A are getting ready to start the playoffs, while only 8 teams remain in 2A and 1A each.

Here are the latest standings are of February 24th.

2A and 1A standings do include games played at regional tournaments.

4A East: (Conference record listed first, then overall record)

Sheridan 9-1, 20-2

East 8-2, 20-3

Gillette 7-3, 16-5

Laramie 4-6, 14-8

Central 2-8, 11-12

South 0-10, 4-19

 

4A West: (Conference record listed first, then overall record)

Natrona 10-0, 19-3

Rock Springs 6-4, 12-11

Kelly Walsh 6-4, 6-16

Evanston 5-5, 8-15

Riverton 2-8, 5-19

Green River 1-9, 4-19

Using head-to-head record vs. highest team in the conference not involved in the tie (or the next highest team, next highest, etc...) Rock Springs gets #2 seed over Kelly Walsh, because RS has head-to-head sweep over Evanston, whereas KW does not. RS and KW did play in December in Gillette, but that is not used in the tie-breaker, since it was at a neutral site and was a non-conference game.

 

3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Douglas 14-0, 23-0

Rawlins 12-2, 19-3

Torrington 8-6, 13-9

Buffalo 7-7, 14-9

Newcastle 7-7, 12-10

Wheatland 5-9, 7-13

Worland 2-12, 2-21

Glenrock 1-13, 5-17

It is irrelevant to break the tie between Buffalo and Newcastle, because they are going to play each other in the first round regardless.

 

3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Star Valley 13-1, 17-4

Lyman 11-3, 15-7

Powell 9-5, 16-5

Jackson 7-7, 7-15

Cody 7-7, 10-12

Lander 6-8, 9-12

Pinedale 2-12, 3-19

Mountain View 1-13, 2-20

UNOFFICIALLY: Using head-to-head record vs. highest team in the conference not involved in the tie (or the next highest team, next highest, etc...) Jackson gets #4 seed over Cody, because Jackson has a victory vs. Lyman, whereas Cody does not. It doesn't matter though, since Jackson and Cody are going play each other in the first round anyway.

 

2A Northeast: (Conference record listed first, then overall record)

Tongue River 8-0, 25-0

Big Horn 6-2, 16-10

Wright 3-5, 13-14

Sundance 3-5, 12-14

Moorcroft 0-8, 4-20

 

2A Southeast: (Conference record listen first, then overall record)

Southeast 7-1, 19-5

Lusk 6-2, 16-9

Burns 5-3, 13-11

Pine Bluffs 2-6, 10-14

Saratoga 0-8, 8-16

 

2A Northwest: (Conference record listed first, then overall record)

Lovell 7-1, 17-6

Thermopolis 6-2, 22-5

Rocky Mountain 5-3, 12-13

Greybull 2-6, 10-16

Riverside 0-8, 3-19

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wind River 7-1, 19-6

Kemmerer 5-3, 12-13

Wyoming Indian 4-4, 15-11

Shoshoni 3-5, 16-10

Big Piney 1-7, 3-19

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Upton 5-3, 15-9

Kaycee 5-3, 13-13

Arvada-Clearmont 4-4, 15-8

Midwest 3-5, 12-13

Hulett 3-5, 8-13

 

1A Southeast:

Lingle-Ft. Laramie 22-2

Rock River 17-5

Guernsey 1-21

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Burlington 8-0, 13-12

Ten Sleep 4-4, 11-14

St. Stephens 4-4, 6-14

Meeteetse 4-4, 9-14

Dubois 0-8, 1-17

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Cokeville 8-0, 23-1

Little Snake River 6-2, 16-9

Farson-Eden 4-4, 12-11

H.E.M. 2-6, 4-21

Encampment 0-8, 1-19