The fall portion of the schedule is over, but points earned carry over the winter break and into the spring season which starts in April.

Below are the winners of the Wheatland rodeo.

Saturday's winners listed first, followed by Sunday's winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Hunter Carlson (Douglas) and Chance Ames (Big Piney)

Barrel Racing: MaKayla Seely (Riverton) won both days.

Breakaway Roping: Kate Dickinson (Rock Springs) won both days.

Goat Tying: Brooke Worman (Laramie) and Jacey Thompson (Lusk)

Pole Bending: Sheyenne Jacobsen (Gillette) and Karson Bradley (Big Piney)

Saddle Bronc: Ira Dickinson (Rock Springs) and Dawson Norton (Newcastle)

Steer Wrestling: Coleter Jordan (Riverton) and Tanner McInerney (Alzada, MT)

Team Roping Saturday: Kellan and Carson Johnson (Casper)

Team Roping Sunday: Zane Thompson (Cheyenne) and Colter Wise (Riverton)

Tie-Down Roping: Coleter Jordan (Riverton) and Owen Wahlert (Grover, CO)

Bull Riding: Dalton McCaslin (Grover) won both days

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 17-23 at Gillette.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Fall 2015 season.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks:

1. Chance Ames (Big Piney) - 54.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) - 51

3. Tyler Erickson (Wheatland) - 44.5

4. Thomas Davis (Osage) - 30

 

Saddle Broncs:

1. Dawson Norton (Newcastle) - 36 points

2. Trae Burgess (Worland) - 26

3-4 (tie). Tyler Erickson (Wheatland) - 20

3-4 (tie). Ira Dickinson (Rock Springs) - 20

 

Tie Down Roping:

1. Canton Afdahl (Torrington) - 33 points

2-3 (tie). Coleter Jordan (Riverton) - 29

2-3 (tie). Teigen Marchant (Newcastle) - 29

4. Owen Wahlert (Grover, CO) - 26

 

Breakaway Roping:

1. Quincy Segelke (Snyder, CO) - 30 points

2. Jacey Thompson (Lusk) - 29

3. Kate Dickinson (Rock Springs) - 27

4. Aften Peterson (Ten Sleep) - 22

 

Goat Tying:

1. Reata Hoar (Albin) - 43 points

2. Brooke Worman (Laramie) - 30

3. Alexis Manley (Laramie) - 29.5

4. MaKenna Balkenbush (Sheridan) - 28

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) - 37

2. Aften Peterson (Ten Sleep) - 33

3-4 (tie). MaKayla Seely (Riverton) - 30

3-4 (tie). MaKenna Balkenbush (Sheridan) - 30

 

Pole Bending:

1. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 30 points

2. Jenna Hoffman (Sheridan) - 28

3. Karson Bradley (Big Piney) - 27

4-5 (tie). Abi Dawson (Cody) - 24

4-5 (tie). Shyanna Cahoy (Sheridan) - 24

 

Steer Wrestling:

1. Coleter Jordan (Riverton) - 43 points

2. Taylor Davidson (Douglas) - 41

3. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 32

4. Zane Thompson (Cheyenne) - 27

 

Team Roping:

1. Kellan and Carson Johnson (Casper) - 40 points

2. T.C. Hadley (Wheatland) and Canton Afdahl (Torrington) - 29

3. Jerren Johnson (Casper) and Wheaton Williams (Big Horn) - 23

4-5 (tie). Carter and Chance Anderson (McKinnion) - 22

4-5 (tie). Colter Wise (Riverton) and Zane Thompson (Cheyenne) - 22

 

Bull Riding:

1. Dalton McCaslin (Grover) - 38 points

2. James Butterfield (Worland) - 29

3-4 (tie). Ryley Lane (Torrington) - 14

3-4 (tie). Coby Lane (Bennett, CO) - 14

[button href="http://www.wyhsra.org" title="Click here to see more rodeo information" alig