It's back to northeast Wyoming for the second weekend in a row, as cowboys and cowgirls will ride in Gillette...the site of where the High School National Finals Rodeo was held for the past 2 years.

Here are the winners from last week's Newcastle rodeo. Saturday’s winner is listed first, followed by Sunday’s winner.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks: Justin Kissack (Gillette) won both days.

Barrel Racing: Cassidy Kruse (Gillette) and Coralee Spratt (Lysite)

Breakaway Roping: Breanna Reimler (Buffalo) and Faith Carson (Arvada)

Bull Riding: Taylor Romine (Newcastle) and Mason Rockafellow (Clearmont)

Goat Tying: Emily Faber (Rozet) and Shai Schaefer (Torrington)

Pole Bending: Breanna Reimler (Buffalo) and Coralee Spratt (Lysite)

Saddle Broncs: J.W. Meiers (Mills) and Wiley King (Casper)

Steer Wrestling: Ross Wahlert (Grover, CO) and Austin Eller (Glendo)

Tie Down Calf Roping: Trevor Scantling (Buffalo) and J.W. Thrush (Gillette)

Team Roping Saturday: Trevor McNamee (Burns) and Brockston Gotchall (Laramie)

Team Roping Sunday: Chase and Brock Oliver (Douglas)

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event as of the end of the Newcastle rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 89 points

2. Justin Kissack (Gillette) – 58

3. Garrett Ford (Gillette) – 45

4. Austin Anderson (McKinnon) – 10

 

Saddle Broncs:

1. Mason Rockafellow (Clearmont) – 57 points

2. Blaze Cress (Hillsdale) – 49

3. J.W. Meiers (Mills) – 48

4. Wiley King (Casper) – 47

 

Tie-Down Roping:

1. Garrett Grieve (Baggs) – 78 points

2. J.W. Thrush (Gillette) – 65

3. Trevor Scantling (Buffalo) - 49

4. Reed Merritt (Greeley, CO) - 46

 

Breakaway Roping:

1-2 (tie). Coralee Spratt (Lysite) – 71 points

1-2 (tie). Justene Hirsig (Cheyenne) – 71

3-4 (tie). Faith Carson (Arvada) - 54

3-4 (tie). K.L. Spratt (Lysite) - 54

 

Steer Wrestling:

1. Drew Antone (Kinnear) – 75 points

2. Austin Eller (Glendo) – 65

3. Kane Butcher (Jelm) – 50

4. Ross Wahlert (Grover, CO) - 48

 

Goat Tying:

1. Coralee Spratt (Lysite) – 82 points

2. Emily Faber (Rozet) – 78

3. Jaime Thompson (Whitney, NE) – 74

4. K.L. Spratt (Lysite) – 72

 

Barrel Racing:

1. Teal Stoll (Pavillion) – 85.5

2. Chandler Markel (Scottsbluff, NE) – 85

3. Rheanna Gail (Farson) – 52

4. Cassidy Kruse (Gillette) - 46

 

Pole Bending:

1. Breanna Reimler (Buffalo) – 101

2. Teal Stoll (Pavillion) – 91

3. K.L. Spratt (Lysite) – 45

4. Shelby Mann (Sheridan) – 43.5

 

Team Roping:

1. Coley Nicholls (Kinnear) and Garrett Grieve (Baggs) – 74 points

2. Trever Nelson (Moorcroft) and Tanner Judge (Jackson) – 46

 

Bull Riding:

1. Hawk Whitt (Thermopolis) – 50.5 points

2. Drew Antone (Kinnear) – 47

3. Bryce Burnell (Arvada) – 44.5

4. Chantz Cates (Buffalo) – 44

Click here for more information on rodeos and schedules.