With a 3-day weekend on the schedule, cowboys and cowgirls will compete at 2 rodeos during the Memorial Day weekend.

Buffalo will host on Saturday, May 26th, with Sheridan hosting Sunday and Monday.

Here are the winners from last week’s Casper rodeo. Saturday’s winner is listed first, followed by Sunday’s winner.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks: Justin Kissack (Gillette) and Jeffery Zdziarski (Sheridan)

Barrel Racing: Shai Schaefer (Torrington) and Kaitlin Garcia (Laramie)

Breakaway Roping: Deena Norell (Meeker, CO) and Ameila McGuire (Wheatland)

Bull Riding: Chantz Cates (Buffalo) and Wiley King (Casper)

Goat Tying: Kaylee Burnett (Eden) and K.L. Spratt (Lysite)

Pole Bending: Amber Robinson (Pinedale) won both days.

Saddle Broncs: Wiley King (Casper) and J.W. Meiers (Mills)

Steer Wrestling: Cutter DeHart (Laramie) and Austin Eller (Glendo)

Tie Down Calf Roping: Bailey Young (Gillette) and Trevor Scantling (Buffalo

Team Roping Saturday: K.L. Spratt (Lysite) and Logan Milligan (Torrington)

Team Roping Sunday: Klay Ready (Dixon) and Jayden Johnson (Casper)

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event as of the end of the Gillette rodeo. Current standings have not yet been updated to include the Casper rodeo. Check back later, when updated information becomes available.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 89 points

2. Justin Kissack (Gillette) – 58

3. Garrett Ford (Gillette) – 45

4. Austin Anderson (McKinnon) – 10

 

Saddle Broncs:

1. Mason Rockafellow (Clearmont) – 57 points

2. Blaze Cress (Hillsdale) – 49

3. J.W. Meiers (Mills) – 48

4. Wiley King (Casper) – 47

 

Tie-Down Roping:

1. Garrett Grieve (Baggs) – 79 points

2. J.W. Thrush (Gillette) – 75

3. Cameron Irwin (Buffalo) – 61

4. Reed Merritt (Greeley, CO) – 58.5

 

Breakaway Roping:

1. Coralee Spratt (Lysite) – 87 points

2 (tie). Justene Hirsig (Cheyenne) – 79.5

3. Faith Carson (Arvada) – 61

4. K.L. Spratt (Lysite) – 54

 

Steer Wrestling:

1. Drew Antone (Kinnear) – 93 points

2. Austin Eller (Glendo) – 82

3. Kane Butcher (Jelm) – 62

4. Trever Nelson (Moorcroft) – 52

 

Goat Tying:

1. Coralee Spratt (Lysite) – 94 points

2. Jaime Thompson (Whitney, NE) – 92

3-4 (tie). Emily Faber (Rozet) – 82

3-4 (tie). Kaylee Burnett (Eden) – 82

 

Barrel Racing:

1. Chandler Markel (Scottsbluff, NE) – 93 points

2. Teal Stoll (Pavillion) – 92.5

3. Rheanna Gail (Farson) – 72

4. Cassidy Kruse (Gillette) – 55

 

Pole Bending:

1. Breanna Reimler (Buffalo) – 101

2. Teal Stoll (Pavillion) – 91

3. K.L. Spratt (Lysite) – 45

4. Shelby Mann (Sheridan) – 43.5

 

Team Roping:

1. Coley Nicholls (Kinnear) and Garrett Grieve (Baggs) – 91 points

2. Trever Nelson (Moorcroft) and Tanner Judge (Jackson) – 55

 

Bull Riding:

1. Hawk Whitt (Thermopolis) – 50.5 points

2. Drew Antone (Kinnear) – 47

3. Tyler Orchard (Baggs) – 45

4. Bryce Burnell (Arvada) – 44.5

Click here for more information on rodeos and schedules.