It's post-season time for A-League teams, although under the new format, it's 1 week sooner than in past years.

The bracket for the district tournaments is not the typical double-elimination format.

Just because a team is a #1 seed, and has a first round bye, that does NOT mean the team is already in the state tournament.

That team still has to prove themselves, or else be eliminated.

#1 seeds going into the district tournament have to win one game to qualify for the state tournament, while non-#1 seeds have to win at least 2 games.

If a team survives the winner's bracket semi-finals, then they will play for the district championship, and either the #1 or #2 seed in the state tournament bracket.

Teams that lose in winner's bracket semi-finals, then play each other with the winner getting the #3 seed at the state tournament, but the loser of that game does not automatically get the #4 seed.

There's still another team to deal with, and that would a team that lost in the first round, but won their elimination game.

A team that did not get a first round bye, and loses in the first round, can still make it into the state tournament, but only as the #4 seed. They would first have to win their elimination game vs. the other first round losing team, then beat the winner's bracket semi-finalist, that then proceeded to lose 2 straight.

It is possible for 1 #1 seed, to not make it into the state tournament, but there's no way both #1 seeds can be eliminated.

The 2015 A-League State Tournament will be held in Cowley, with Lovell serving as the host (the Mustangs don't get an automatic bid in).

All games are 9-inning games.

South District Tournament at Rawlins:

Because they won their divisions, the Green River Knights and the Cheyenne Hawks, get a first round bye.

Wednesday, July 15:

(#2 SE) Torrington Tigers 17 (#3 SW) Riverton Raiders 15

(#2 SW) Evanston Outlaws 14 (#3 SE) Rawlins Generals 2

Thursday, July 16:

(#1 SW) Green River Knights 13 Torrington Tigers 3 - Green River qualifies for the state tournament.

(#1 SE) Cheyenne Hawks 12 Evanston Outlaws 2 - Cheyenne qualifies for the state tournament.

Riverton Raiders 10 Rawlins Generals 0 - Rawlins Eliminated.

Evanston Outlaws 16 Torrington Tigers 1 - Evanston qualifies for the state tournament, and will be the #3 seed.

Friday, July 17:

Riverton Raiders 17 Torrington Tigers 1 - Torrington Eliminated. Riverton qualifies for the state tournament, and will be the #4 seed.

Cheyenne Hawks 17 Green River Knights 14 - Cheyenne is the #1 seed for the state tournament, while Green River is the #2 seed.

 

North District Tournament at Wheatland:

Because they won their divisions, the Cody Cubs and the Douglas Cats, get a first round bye.

Wednesday, July 15:

(#3 NW) Lovell Mustangs 15 (#2 NE) Gillette Rustlers 3

(#3 NE) Wheatland Lobos 19 (#2 NW) Powell Pioneers 2

Thursday, July 16:

(#1 NW) Cody Cubs 12 Lovell Mustangs 6 - Cody qualifies for the state tournament.

Wheatland Lobos 7 (#1 NE) Douglas Cats 1 - Wheatland qualifies for the state tournament.

Gillette Rustlers 15 Powell Pioneers 5 - Powell Eliminated.

Lovell Mustangs 10 Douglas Cats 8 - Lovell qualifies for the state tournament, and will be the #3 seed.

Friday, July 17:

Gillette Rustlers 25 Douglas Cats 7 - Douglas Eliminated. Gillette qualifies for the state tournament, and will be the #4 seed.

Cody Cubs 10 Wheatland Lobos 0 - Cody is the #1 seed for the state tournament, while Wheatland is the #2 seed.