Cowboys and cowgirls are ready to pick up where they left off, from the fall 2015 season.

The spring portion of the 2015-2016 season begins April 9-10 in Laramie.

Points earned during the fall 2015 season carry over the break.

The Spring 2016 schedule is as follows:

April 9-10: Laramie

April 16-17: Rock Springs

April 23-24: Big Piney

April 30-May 1: Newcastle

May 6-8: Gillette

May 13-15: Douglas

May 21-22: Casper

May 28: Buffalo

May 29-30: Sheridan

June 9-11: State Finals at Douglas

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 17-23 at Gillette.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Fall 2015 season.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks:

1. Chance Ames (Big Piney) - 54.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) - 51

3. Tyler Erickson (Wheatland) - 44.5

4. Thomas Davis (Osage) - 30

 

Saddle Broncs:

1. Dawson Norton (Newcastle) - 36 points

2. Trae Burgess (Worland) - 26

3-4 (tie). Tyler Erickson (Wheatland) - 20

3-4 (tie). Ira Dickinson (Rock Springs) - 20

 

Tie Down Roping:

1. Canton Afdahl (Torrington) - 33 points

2-3 (tie). Coleter Jordan (Riverton) - 29

2-3 (tie). Teigen Marchant (Newcastle) - 29

4. Owen Wahlert (Grover, CO) - 26

 

Breakaway Roping:

1. Quincy Segelke (Snyder, CO) - 30 points

2. Jacey Thompson (Lusk) - 29

3. Kate Dickinson (Rock Springs) - 27

4. Aften Peterson (Ten Sleep) - 22

 

Goat Tying:

1. Reata Hoar (Albin) - 43 points

2. Brooke Worman (Laramie) - 30

3. Alexis Manley (Laramie) - 29.5

4. MaKenna Balkenbush (Sheridan) - 28

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) - 37

2. Aften Peterson (Ten Sleep) - 33

3-4 (tie). MaKayla Seely (Riverton) - 30

3-4 (tie). MaKenna Balkenbush (Sheridan) - 30

 

Pole Bending:

1. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 30 points

2. Jenna Hoffman (Sheridan) - 28

3. Karson Bradley (Big Piney) - 27

4-5 (tie). Abi Dawson (Cody) - 24

4-5 (tie). Shyanna Cahoy (Sheridan) - 24

 

Steer Wrestling:

1. Coleter Jordan (Riverton) - 43 points

2. Taylor Davidson (Douglas) - 41

3. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 32

4. Zane Thompson (Cheyenne) - 27

 

Team Roping:

1. Kellan and Carson Johnson (Casper) - 40 points

2. T.C. Hadley (Wheatland) and Canton Afdahl (Torrington) - 29

3. Jerren Johnson (Casper) and Wheaton Williams (Big Horn) - 23

4-5 (tie). Carter and Chance Anderson (McKinnion) - 22

4-5 (tie). Colter Wise (Riverton) and Zane Thompson (Cheyenne) - 22

 

Bull Riding:

1. Dalton McCaslin (Grover) - 38 points

2. James Butterfield (Worland) - 29

3-4 (tie). Ryley Lane (Torrington) - 14

3-4 (tie). Coby Lane (Bennett, CO) - 14

[button href="http://www.wyhsra.org" title="Click here to see more rodeo information" alig