Cowboys and cowgirls will compete in Gillette on May 12-13.

Below are the winners of the Newcastle Rodeo held on May 5-6.

Saturday’s winners listed first, followed by Sunday’s winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Myles Carlson (Evanston) won both days.

Barrel Racing: Shay Hough (Gillette) and Maddie Fantaskey (Worland)

Breakaway Roping: Ryker Goodman (Green River) and Ellie Bard (Sheridan)

Goat Tying: Delani Cunningham (Sheridan) and Elsie Campbell (Riverton)

Pole Bending: Shay Hough (Gillette) and Halle Hladky (Gillette)

Saddle Bronc: Logan Nunn (Lovell) and Ira Dickinson (Rock Springs)

Steer Wrestling: Chance Anderson (McKinnon) and Tanner McInerney (Alzada, MT)

Team Roping Saturday: Weston Mills (Gillette) and Tanner McInerney (Alzada, MT)

Team Roping Sunday: Kal Fuller (Bozeman, MT) and Carson Johnson (Casper)

Tie-Down Roping: Clay Reiner (Buffalo) and.Jake Deveraux (Newcastle)

Bull Riding: Wyatt Phelps (Pinedale) won both days.

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 15-21 at Rock Springs.

Below is the current top 4 in each event, through the end of the Newcastle rodeo.

Barebacks:

1. Myles Carlson (Evanston) - 136.5 points

2. Donny Proffit (Diamondville) - 80.5

3. Caleb Helm (Pinedale) - 8

Saddle Broncs:

1. Ira Dickinson (Rock Springs) - 99.5 points

2. Logan Nunn (Lovell) - 81

3. Koy Myers (Thermopolis) - 32.5

4. Cooper Deveraux (Newcastle) - 28

Tie Down Roping:

1. Teigen Marchant (Newcastle) - 79 points

2. Kal Fuller (Bozeman, MT) - 73

3. Jake Deveraux (Newcastle) - 57

4. Cody Caldwell (Gillette) - 54

Breakaway Roping:

1. Ellie Anderson (Meeker, CO) - 68.5 points

2. Alexis Manley (Laramie) - 51

3-4 (tie). Sadie Sturman (Lusk) - 49.5

3-4 (tie). Sage Kohr (Gillette) - 49.5

Goat Tying:

1. Alexis Manley (Laramie) - 87 points

2. Baylee Delbridge (Cheyenne) - 86

3. Elsie Campbell (Riverton) - 81

4. Delani Cunningham (Sheridan) - 78

Barrel Racing:

1. Shay Hough (Gillette) - 118.5 points

2. Maddie Fantaskey (Worland) - 81

3. Sage Kohr (Gillette) - 76

4. Baily Coombs (Wellington, CO) - 70

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 99 points

2. Amber Salazar (Craig, CO) - 79

3. Halle Hladky (Gillette) - 78

4. Taylor Rives (Buffalo) - 65

Steer Wrestling:

1. Winsten McGraw (Gill, CO) - 107 points

2. Teigen Marchant (Newcastle) - 98

3. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 93

4. Ira Dickinson (Rock Springs) - 71

Team Roping:

1. Kal Fuller (Bozeman, MT) and Carson Johnson (Casper) - 96 points

2. Tanner McInerney (Alzada, MT) and Weston Mills (Gillette) - 82

3. Kolby Bradley (Big Piney) and Arye Espencheid (Big Piney) - 70

4. Jared and Bryan Lemmon (Torrington) - 61

Bull Riding:

1. Wyatt Phelps (Pinedale) - 70.5 points

2. Dylan Grant (Pavillion) - 65.5

3. Riggen Myers (Baggs) - 36

4. Zain Fitzgerald (Cody) - 35

Boys Cutting:

1. Wes Bray (Casper) - 125 points

2. Hunter Hayden (Gillette) - 114.5

3. Kasen York (Saratoga) - 85.5

4 Kall Mayfield (Midwest) - 85

Girls Cutting:

1. Taylor Rives (Buffalo) - 126 points

2. Ayanah Winsor (Kaycee) - 125.5

3. Aniya Teppo (Farson) - 81

4. Taylor Gibson (Pavillion) - 75

Reined Cow Horse:

1. Kasen York (Saratoga) - 59 points

2. Clay Kinnison (Grover, CO) - 47

3. Peyton Kottwitz (Lusk) - 39.5

4. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 36.5

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.