This week is an off week for competition, to prepare for the State Finals Rodeo in Rock Springs, June 7-9.

Below are the winners of the Sheridan Rodeo held on May 26.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Myles Carlson (Evanston)

Barrel Racing: Maddie Fantaskey (Worland)

Breakaway Roping: Kaydin Davis (Buffalo)

Goat Tying: Ellie Bard (Sheridan)

Pole Bending: Shay Hough (Gillette)

Saddle Bronc: Ira Dickinson (Rock Springs)

Steer Wrestling: Chance Anderson (McKinnon)

Team Roping: Kal Fuller (Bozeman, MT) and Carson Johnson (Casper)

Tie-Down Roping: Cooper Deveraux (Newcastle)

Bull Riding: No winner

 

Below are the winners of the Buffalo Rodeo held on May 27-28.

Sunday’s winners listed first, followed by Monday’s winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Myles Carlson (Evanston) won both days.

Barrel Racing: Sage Kohr (Gillette) and Shay Hough (Gillette)

Breakaway Roping: Shaylee Terry (McKinnon) and Alexis Manley (Laramie)

Goat Tying: Delani Cunningham (Sheridan) and Elsie Campbell (Riverton)

Pole Bending: Ellie Bard (Sheridan) and Shay Hough (Gillette)

Saddle Bronc: Ira Dickinson (Rock Springs) and Tate Kelly (Burns)

Steer Wrestling: Winsten McGraw (Gill, CO) won both days.

Team Roping Sunday: Cameron and Tanner Klatt (Recluse)

Team Roping Monday: Blake Afdahl (Torrington) and Brayden Wiesen (Carpenter)

Tie-Down Roping: Clay Reiner (Buffalo) and Teigen Marchant (Newcastle)

Bull Riding: Wyatt Phelps (Pinedale) and Riggen Myers (Baggs)

 

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 15-21 at Rock Springs.

Below is the current top 4 in each event, through the end of the Buffalo rodeo.

Barebacks:

1. Myles Carlson (Evanston) - 206.5 points

2. Donny Proffit (Diamondville) - 107.5

3. Riggen Myers (Baggs) - 18

4. Caleb Helm (Pinedale) - 8

Saddle Broncs:

1. Ira Dickinson (Rock Springs) - 147 points

2. Logan Nunn (Lovell) - 89.5

3. Tate Kelly (Burns) - 45

4. Koy Myers (Thermopolis) - 40.5

Tie Down Roping:

1. Teigen Marchant (Newcastle) - 106 points

2. Kal Fuller (Bozeman, MT) - 102

3. Cody Caldwell (Gillette) - 85

4. Jake Deveraux (Newcastle) - 82

Breakaway Roping:

1. Alexis Manley (Laramie) - 77 points

2. Ellie Anderson (Meeker, CO) - 75

3-4 (tie). Sage Kohr (Gillette) - 69

3-4 (tie). Ellie Bard (Sheridan) - 69

Goat Tying:

1. Alexis Manley (Laramie) - 129.5 points

2. Baylee Delbridge (Cheyenne) - 115

3. Elsie Campbell (Riverton) - 112

4. Delani Cunningham (Sheridan) - 111

Barrel Racing:

1. Shay Hough (Gillette) - 175.5 points

2. Maddie Fantaskey (Worland) - 111

3. Sage Kohr (Gillette) - 109

4. Halle Hladky (Gillette) - 89

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 146 points

2. Halle Hladky (Gillette) - 117

3. Amber Salazar (Craig, CO) - 116

4. Ellie Bard (Sheridan) - 93

Steer Wrestling:

1. Winsten McGraw (Gill, CO) - 155 points

2. Teigen Marchant (Newcastle) - 127

3. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 125

4. Chance Anderson (McKinnon) - 97

Team Roping:

1. Kal Fuller (Bozeman, MT) and Carson Johnson (Casper) - 134 points

2. Tanner McInerney (Alzada, MT) and Weston Mills (Gillette) - 104

3. Jared and Bryan Lemmon (Torrington) - 91

4. Kolby Bradley (Big Piney) and Arye Espencheid (Big Piney) - 77

Bull Riding:

1. Dylan Grant (Pavillion) - 93.5 points

2. Wyatt Phelps (Pinedale) - 88.5

3. Riggen Myers (Baggs) - 46

4. Zain Fitzgerald (Cody) - 42

Boys Cutting:

1. Wes Bray (Casper) - 141 points

2. Hunter Hayden (Gillette) - 128.5

3. Kasen York (Saratoga) - 105.5

4 Kall Mayfield (Midwest) - 99

Girls Cutting:

1. Taylor Rives (Buffalo) - 144 points

2. Ayanah Winsor (Kaycee) - 143.5

3. Taylor Gibson (Pavillion) - 93

4. Aniya Teppo (Farson) - 81

Reined Cow Horse:

1. Kasen York (Saratoga) - 76 points

2. Clay Kinnison (Grover, CO) - 56.5

3. Peyton Kottwitz (Lusk) - 55

4. Preston Schwartzkopf (Douglas) - 54.5

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.