Video highlights from the 2016 Wyoming High School Wrestling State Championships.

4A Lower Weight Classes: (145 lbs. and below)

106 lbs.: Cyro Montoya (Green River) vs. Austin Cunningham (Gillette) 0:00 - 3:07

113 lbs.: Caleb Nathan (Green River) vs. Keanan Pfisterer (Riverton) 3:08 - 6:01

120 lbs.: Gage Byers (Green River) vs. Arsenio Lemus (Laramie) 6:02 - 7:28

126 lbs.: Ryder Jones (Cheyenne Central) vs. Idris Elias (Laramie) 7:29 - 9:46

132 lbs.: Tucker Leland (Evanston) vs. Taylor Jeffries (Gillette) 9:47 - 11:10

138 lbs.: Brett Brenton (Natrona) vs. Trevor Jeffries (Gillette) 11:11 - 11:58

145 lbs.: Shandon Welsh (Green River) vs. Steven Lahnert (Cheyenne East) 11:59 - 12:22

 

4A Higher Weight Classes: (152 lbs. and above)

152 lbs.: Gunner Bartlett (Cheyenne East) vs. Logan Wagoner (Gillette) 0:00 - 1:11

160 lbs.: Seth Green (Cheyenne East) vs. Hayden Hastings (Sheridan) 1:12 - 2:04

170 lbs.: Keegan Berry (Natrona) vs. Carless Looney (Laramie) 2:05 - 2:58

182 lbs.: Hayden Wempen (Riverton) vs. Bryce Lundberg (Cheyenne Central) 2:59 - 3:33

195 lbs.: Brendan Hopkins (Green River) vs. John Nowland (Rock Springs) 3:34 - 4:38

220 lbs.: Gabriel Baldwin (Kelly Walsh) vs. Zach Taylor (Gillette) 4:39 - 5:58

285 lbs.: Jordan Tucker (Green River) vs. Isaac McHenry (Cheyenne South) 5:59 - 7:07

3A Lower Weight Classes: (145 lbs. and below)

106 lbs.: Wyatt Guty (Wheatland) vs. Joe Taylor (Glenrock) 0:00 - 0:39

113 lbs.: Gavin Patterson (Star Valley) vs. Tate Stoddard (Glenrock) 0:40 - 4:05

120 lbs.: Dane Waldron (Star Valley) wins by injury default. No highlights.

126 lbs.: Hunter Elmer (Buffalo) vs. Jackson Taylor (Glenrock) 4:06 - 5:14

132 lbs.: Trevor Bennett (Douglas) vs. Cole Reiner (Buffalo) 5:15 - 6:39

138 lbs.: Chance Karst (Powell) vs. Brandon Claye (Star Valley) 6:40 - 9:10

145 lbs.: Kye Catlin (Powell) vs. Brigg Hoopes (Star Valley) 9:11 - 11:01

 

3A Higher Weight Classes: (152 lbs. and above)

152 lbs.: Nic Urbach (Powell) vs. Tel Parmely (Wheatland) 0:00 - 2:14

160 lbs.: Tucker Darrah (Powell) vs. J.D. Nelson (Worland) 2:15 - 4:06

170 lbs.: Dylan Brog (Star Valley) vs. Merrill Beck (Lovell) 4:07 - 4:57

182 lbs.: Teigen Marchant (Newcastle/Upton) vs. Wade Goncalves (Worland) 4:58 - 5:45

195 lbs.: Dillon Hartranft (Jackson) vs. Zach Easum (Powell) 5:46 - 7:57

220 lbs.: Josh Dawson (Jackson) vs. Austin Beck (Worland) 7:58 - 8:39

285 lbs.: Nathan Kern (Worland) vs. Cody Cagle (Wheatland) 8:40 - 9:26

 

2A Lower Weight Classes: (145 lbs. and below)

106 lbs.: Brian Crawford (Rocky Mountain) vs. William Fish (Lusk) 0:00 - 2:13

113 lbs.: Ammon Teichert (Cokeville) vs. Luis Burgos (Greybull/Riverside) 2:14 - 3:32

120 lbs.: Brodie Douglass (Lyman) vs. Kash Kaufmann (Lingle-Ft. Laramie) 3:33 - 5:35

126 lbs.: Donny Proffit (Kemmerer) vs. Jason Bowen (Cokeville) 5:36 - 6:27

132 lbs.: Connor Wilkinson (Shoshoni) vs. Adam Willoughby (Big Piney) 6:28 - 8:10

138 lbs.: Trenton Smith (Wright) vs. Todd Walker (Lingle-Ft. Laramie) 8:11 -11:30

145 lbs.: Taylor Chapiin (Kemmerer) vs. Bradley Bifano (Saratoga) 11:31 - 14:44

 

2A Higher Weight Classes: (152 lbs. and above)

152 lbs.: Cole Hill (Greybull/Riverside) vs. Thatcher Spiering (Saratoga) 0:00 - 2:14

160 lbs.: Gavin Julander (Kemmerer) vs. Tate Allison (Moorcroft) 2:15 - 3:33

170 lbs.: Zac Rose (Dubois) vs. Jackson Linford (Cokeville ) 3:34 - 4:20

182 lbs.: Solomon Petz (Moorcroft) vs. Brandyn Banville (Burns/Pine Bluffs) 4:21 - 5:11

195 lbs.: Dryden MInck (Lyman) vs. River Schroeder (Burns/Pine Bluffs) 5:12 - 6:55

220 lbs.: Patrick Forster (Shoshoni) vs. Garret Vezain (Rocky Mountain) 6:56 - 8:22

285 lbs.: Wes Homewood (Rocky Mountain) vs. Chase Meeker (Big Piney) 8:23 - 9:17