Team Info:

Mascot: Panthers

Location: 220 Wright Blvd. PO Box 490 Wright, WY 82732

Phone Number: 307-464-0140

Director of Activities: Kirby Baier

Conference In Football: 1A East

Conference In All Other Sports: 2A Northeast

Volleyball State Titles: 5 (1998, 2011, 2014, 2015, 2016)

Boys Basketball State Titles: 2 (2004, 2005)

Wrestling State Titles: 1 (2004)

Boys Golf State Titles: 2 (2013, 2016)

Girls Golf State Titles: 1 (2017)

Boys Cross Country State Titles: 5 (1998, 1999, 2000, 2001, 2002)

Girls Cross Country State Titles: 8 (1997, 1998, 1999, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007)

Boys Track and Field State Titles: 2 (1986, 1989)

 

2018 Outdoor Track and Field Schedule:

This is a partial schedule. An update will be posted when it's available.

3/17 at Natrona - Click here to see results

3/23 at Natrona - Click here to see results

4/21 at Upton

5/11-5/12 Regionals at Torrington

5/17-5/19 State at Casper

 

2017-2018 Boys Basketball Schedule and Results:

12/8 Wheatland 58 Wright 43

12/8 Wright 71 Lusk 54

12/9 Wright 52 Greybull 50

12/9 Wright 54 Glenrock 52

12/12 Glenrock 61 Wright 49

12/15 Wind River 86 Wright 53

12/15 Big Piney 65 Wright 61

12/16 Wyoming Indian 84 Wright 70

1/5 Buffalo 72 Wright 42

1/5 Burlington 61 Wright 43

1/6 Wright 80 Shoshoni 25

1/11 Wright 62 Belle Fourche, SD 60

1/19 Wright 84 Tongue River 48

1/20 Wright 66 Upton 51

1/26 Big Horn 42 Wright 41

1/27 Wright 75 Moorcroft 45

2/1 Wright 67 Sundance 23

2/3 Wright 61 Tongue River 48

2/8 Wright 67 Upton 60

2/10 Wright 79 Big Horn 58

2/13 Wright 68 Sundance 33

2/16 Wright 76 Moorcroft 37

2/22 Wright 72 Lusk 41

2/23 Southeast 58 Wright 57 2 OT's

2/24 Wright 67 Glenrock 53

2/24 Upton 82 Wright 56

3/1 Wind River 69 Wright 62

3/2 Southeast 72 Wright 61

 

2017-2018 Girls Basketball Schedule and Results:

12/8 Wright 42 Wheatland 23

12/8 Thermopolis 48 Wright 44

12/9 Lusk 37 Wright 24

12/9 Greybull 43 Wright 33

12/12 Wright 53 Glenrock 14

12/15 Wright 38 Wind River 34

12/15 Wright 37 Big Piney 32

12/16 Wright 57 Wyoming Indian 52

1/5 Wyoming Indian 56 Wright 53

1/6 Lander 50 Wright 49

1/6 Thermopolis 53 Wright 44

1/11 Belle Fourche, SD 60 Wright 41

1/19 Wright 61 Tongue River 49

1/20 Wright 70 Upton 33

1/26 Wright 54 Big Horn 45

1/27 Wright 73 Moorcroft 66

2/1 Wind River 42 Shoshoni 39

2/3 Wright 48 Tongue River 30

2/8 Wright 55 Upton 35

2/10 Wright 38 Big Horn 31

2/13 Sundance 49 Wright 45

2/16 Wright 56 Moorcroft 51

2/22 Southeast 46 Wright 34

2/23 Wright 65 Moorcroft 49

2/24 Pine Bluffs 56 Wright 41

 

2017-2018 Wrestling Schedule:

12/16 Christmas Duals - Click here to see results

1/6 New Years Duals - Click here to see results

1/12-1/13 at Wind River - Click here to see results

1/18 at Moorcroft

1/19-1/20 at Moorcroft - Click here to see results

1/25 Newcastle/Upton - Click here to see results

1/26-1/27 at Belle Fourche, SD - Click here to see results

2/3 at Hill City, SD - Click here to see results

2/6 Burns/Pine Bluffs (at Lusk) - Click here to see results

2/8 at Hulett

2/9-2/10 at H.E.M. - Click here to see results

2/17 Regionals at Burns - Click here to see results

2/23-2/24 State at Casper - Click here to see results

 

2017 Football Schedule and Results:

9/1 Tongue River 14 Wright 6

9/8 Wright 34 Saratoga 8

9/15 Southeast 30 Wright 28 2 OT's

9/22 Upton-Sundance 61 Wright 6

9/29 Big Horn 45 Wright 13

10/6 Pine Bluffs 54 Wright 0

10/13 Wright 20 Lusk 8

10/20 Wright 26 Rocky Mountain 14

 

2017 Volleyball Schedule and Results:

8/25 Wright 2 Wanblee, SD Crazy Horse 0 (25-0, 25-3)

8/25 Wright 2 Cody 1 (25-20, 17-25, 16-14)

8/25 Wright 2 Torrington 0 (25-9, 25-23)

8/26 Wright 2 Glenrock 0 (25-16, 25-19)

8/26 Wright 2 Buffalo 0 (25-23, 26-24)

8/26 Douglas 2 Wright 0 (29-27, 26-24)

9/1 Natrona 2 Wright 1 (unknown scores)

9/1 Cheyenne Central 2 Wright 0 (unknown scores)

9/1 Rapid City, SD Central 2 Wright 0 (unknown scores)

9/2 Wright 2 Jackson 0 (25-10, 25-15)

9/2 Wright 2 Douglas 1 (25-19, 21-25, 25-20)

9/2 Green River 2 Wright 1 (25-19, 19-25, 25-16)

9/9 Wright 2 Lusk 0 (25-19, 25-23)

9/9 Wright 2 Big Horn 0 (25-12, 25-19) (Non-Conference Game)

9/9 Wright 2 Sundance 0 (25-23, 25-18) (Non-Conference Game)

9/14 Wright 3 Moorcroft 1 (25-11, 25-22, 118-25, 25-10)

9/21 Wright 3 Newcastle 0 (25-9, 25-4, 25-14)

9/22 Wright 3 Upton 0 (25-15, 25-15, 25-21)

9/23 Wright 3 Tongue River 0 (25-21, 25-10, 25-17)

9/28 Sundance 3 Wright 1 (20-25, 25-22, 25-14, 25-18)

9/29 Wright 3 Big Horn 0 (25-13, 25-17, 25-17)

10/6 Wright 3 Tongue River 0 (25-19, 25-21, 25-19)

10/7 Sundance 3 Wright 0 (25-21, 26-24, 25-23)

10/13 Wright 3 Upton 1 (24-26, 25-17, 25-14, 25-13)

10/14 Wright 3 Big Horn 0 (25-15, 25-17, 25-19)

10/19 Wright 3 Moorcroft 0 (25-22, 25-12, 25-15)

10/21 Wright 3 Wheatland 0 (25-7, 25-10, 25-16)

10/27 Wright 3 Pine Bluffs 1 (25-18, 22-25, 30-28, 26-24)

10/27 Wright 3 Upton 0 (25-11, 25-17, 25-11)

10/28 Sundance 3 Wright 1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-19)

11/2 Wright 3 Wind River 1 (25-7, 24-26, 25-17, 25-22)

11/3 Wright 3 Big Piney 0 (32-30, 25-17, 25-17)

11/4 Sundance 3 Wright 0 (25-22, 25-17, 25-23) - State Championship

 

2017 Golf Schedule:

8/14 at Newcastle - Click here to see results

8/18 at Sundance - Click here to see results

8/19 at Upton - Click here to see results

8/29 at Hulett - Click here to see results

9/1 Wright Invitational - Click here to see results

9/8-9/9 at Lusk - Click here to see results

9/18-9/19 State at Sheridan - Click here to see results

 

2017 Cross Country Schedule:

8/25 at Casper - Click here to see results

9/1 at Rawlins - Click here to see results

9/9 at Sheridan - Click here to see results

9/15 at Gillette - Click here to see results

9/22 at Saratoga - Click here to see results

9/30 Wright Invitational

10/7 at Douglas - Click here to see results

10/14 Regionals at Tongue River - Click here to see results

10/21 State at Sheridan - Click here to see results

 

2018 Football Schedule: (Dates TBA)

Burns

at Pine Bluffs

Big Horn

TBA

Upton-Sundance

at Lusk

at Southeast

Tongue River