Here’s a look back at how the top 5 ranked boys basketball teams in each class fared, since the last polls were released, back on December 19th, 2012.

Class 4A:

#1 Gillette (9-2) won at #5 Natrona, 50-38, won home vs. Portland, OR Lincoln, 70-52, won home vs. Las Vegas, NV Cimarron-Memorial, 84-65, lost home vs. Kaysville, UT Davis, 74-70.

#2 Laramie (8-2) won vs. #4 Evanston, 52-41, lost at #3 Riverton, 66-52, won vs. Kelly Walsh, 50-47.

#3 Riverton (11-1) won home vs. 2A Thermopolis, 81-43, won home vs. #2 Laramie, 66-52, won home vs. Sheridan, 69-47.

#4 Evanston (6-4) won at #1 3A Star Valley, 51-50 OT, lost at 3A Jackson, 57-55, lost vs. #2 Laramie, 52-41, lost vs. Sheridan, 65-46, won vs. 2A Thermopolis, 56-47.

#5 Natrona (3-7) lost home vs. #1 Gillette, 50-38, lost vs. Bismarck, ND Century, 69-37, lost vs. Battle Grounds HS, Canada, 55-47, lost vs. Bismarck, ND, 67-38.

 

Class 3A:

#1 Star Valley (7-3) won home vs. Bear Lake, ID, 50-38, lost home vs. #4 4A Evanston, 51-50 OT, won home vs. Lander, 54-39, won home vs. Pinedale, 62-18.

#2 Buffalo (8-2) lost home vs. 4A Sheridan, 62-46, won at Worland, 59-18, won home vs. Glenrock, 73-54.

#3 Lyman (7-3) won home vs. Cody, 56-53, lost home vs. Powell, 52-48.

#4 Wheatland (8-2) won at Newcastle, 55-31, won at Torrington, 48-45.

#5 Rawlins (6-3) won home vs. Torrington, 57-36, won home vs. Newcastle, 55-45.

 

Class 2A:

#1 Lovell (7-1) won vs. Wright 65-41, won at Greybull, 60-35, won vs. Tongue River, 65-37.

#2 Wyoming Indian (11-1) won home vs. St. Stephens, 91-36, won home vs. Riverton Sophomores, 52-44, won home vs. Wind River, 97-56, won home vs. Riverton Sophomores, 58-44, won at Shoshoni, 73-43, won at Riverside, 90-51.

#3 Lusk (10-1) lost at 3A Newcastle, 49-43, won at Southeast, 60-20, won home vs. Pine Bluffs, 36-35.

#4 Big Horn (7-4) lost home vs. #5 Moorcroft, 77-72, won home vs. Wright, 71-53.

#5 Moorcroft (9-2) won home vs. Sundance, 56-37, won at #4 Big Horn, 77-72, lost at Tongue River, 63-58, won home vs. Southeast, 72-34.

 

Class 1A:

#1 Burlington (11-0) won at 2A Greybull, 72-57, won at 2A Shoshoni, 66-31, won at #2 Ten Sleep, 54-51, won home vs. 2A Rocky Mountain, 56-44, won home vs. 2A Greybull, 51-20.

#2 Ten Sleep (10-2) won at Rock River, 75-31, won vs. 2A Wind River, 79-68, won vs. 2A Saratoga, 61-36, lost vs. Riverton Sophomores, 58-54, won vs. 2A Wind River, 88-69, lost home vs. #1 Burlington, 54-51.

#3 Little Snake River (9-2) won at Meeker, CO, 55-38, won home vs. #4 Cokeville, 55-33, won home vs. Farson-Eden, 67-24.

#4 Cokeville (7-1) won at Evanston JV, 42-40, lost at #3 Little Snake River, 55-33, won home vs. Dubois, 42-39.

#5 Encampment (8-1) won home vs. Saratoga, 50-34, won home vs. H.E.M., 59-11.