Here's a look back at how the top 5 ranked girls basketball teams in each class fared, since the last polls were released, back on December 20th, 2012.

Class 4A:

#1 Sheridan (10-0) won home vs. 3A Buffalo, 57-31, won vs. Kelly Walsh, 47-26, won vs. Evanston, 39-23, won at Riverton, 66-24.

#2 Natrona (8-2) won vs. Bismarck, ND, 59-30, won vs. Lynwood, CA, 43-42, won at #4 Gillette, 46-45, lost at #4 Gillette, 52-49.

#3 East (10-1) won at Green River, 58-30, won at Rock Springs, 54-31.

#4 Gillette (8-2) won vs. Long Beach, CA St. Anthony, 55-50, won vs. Peoria, AZ Liberty, 53-32, lost vs. Aurora, CO Grandview, 51-43, won home vs. Mandan, ND, 56-45, lost home vs. #2 Natrona, 46-45, won home vs. #2 Natrona, 52-49.

#5 Laramie (8-2) won vs. Evanston, 44-28, won at Riverton, 54-42, won vs. Kelly Walsh, 57-47.

 

Class 3A:

#1 Douglas (12-0) won vs. Chase County, NE, 65-21, won vs. Hershey, NE, 46-42, won at Sidney, NE 51-32, won home vs. Glenrock, 73-21, won at Worland, 56-30.

#2 Star Valley (7-3) won home vs. Bear Lake, ID, 58-25, won home vs. 4A Evanston, 40-25, won home vs. Lander, 57-36, won home vs. Pinedale, 56-23.

#3 Rawlins (8-1) won at #5 Torrington, 50-43, won at Newcastle, 53-36.

#4 Powell (5-3) lost at Mountain View, 32-30, lost at Lyman, 40-32.

#5 Torrington (6-4) lost at Gering, NE, 40-35, lost home vs. #3 Rawlins, 50-43, won home vs. Wheatland, 70-34.

 

Class 2A:

#1 Tongue River (10-0) won home vs. Moorcroft, 63-12, won at #2 Lovell, 47-24.

#2 Lovell (4-4) won vs. Wright, 52-46, won at Greybull, 58-41, lost home vs. #1 Tongue River, 47-24.

#3 Thermopolis (11-2) won home vs. 3A Worland, 40-32, won at #4 Wind River, 66-60 OT, won at 4A Riverton, 39-27, won vs. 4A Kelly Walsh, 52-31, lost vs. 4A Evanston, 41-27.

#4 Wind River (11-3) lost home vs. #3 Thermopolis, 66-60 OT, won vs. Saratoga, 71-31, won vs. Riverton Sophomores, 65-57, lost at Wyoming Indian, 61-57, won home vs. Riverside, 68-47, won home vs. Shoshoni, 74-59.

#5 Burns (9-2) won at 4A Cheyenne South, 53-41, won at Saratoga, 54-31, lost home vs. #2 1A Lingle-Ft. Laramie, 45-40.

 

Class 1A:

#1 Cokeville (8-1) won at Evanston JV, 66-32, lost at Rich County, UT, 64-45, won at #4 Little Snake River, 54-42, won home vs. Dubois, 69-20.

#2 Lingle-Ft. Laramie (9-0) won home vs. Sioux County, NE47-34, won at #5 2A Burns, 45-40.

#3 Upton (8-1) won at Arvada-Clearmont, 54-38.

#4 Little Snake River (6-5) lost at Meeker, CO, 59-32, lost home vs. #1 Cokeville, 54-42, won home vs. Farson-Eden 46-20.

#5 Rock River (7-0) won at Laramie Sophomores, 47-33, won home vs. Ten Sleep, 52-45.