Wrestling for the weekend is in Newcastle, Pavillion, Torrington, and Green River, just to name a few....look for event details and results below.

Thursday, January 15:

Douglas 74 Rawlins 6 - Click here to see results

 

Friday and Saturday, January 16-17:

Bill Thoman Jr Memorial-  Green River

Best of the Best:

152 - Dalton Burgerer (Douglas) over Andrew VonRein (Lander) Dec 10-4

160 - Sabien Harsh (Scottsbluff) over Miki Klimper (Moffat Cty, CO) Maj 15-1

170 - Colter Haman (Douglas) over William Kishpaugh (Evanston) SV-1 6-4

182 - Reese Prosser (Riverton) over Wade Goncalves (Worland) Fall 3:13

195 - Alex Locke (Douglas) over Brandon Holbrook (South) Fall 3:33

220 - Tevis Bartlett (East) over Conner Martin (Evanston) Fall 1:18

285 - Branden Marker (Kelly Walsh) over Jose Prado (Rifle) Dec 3-2

106 - Cyro Montoya (Green River)  over Sam Lester (Evanston) Fall 3:28

113 - Mario Ybarra (Scottsbluff) over Trevor Ryan (Rock Springs) Dec 6-0

120 - Cole Verner (Green River) over Keegan Hessler (Scottsbluff) Dec 5-3

126 - Kendrick Coons (Uintah) over Gage Byers (Green River) TF 16-1

132 - Kyle Carey (Lander) over Tucker Leland (Evanston) Dec 10-7

138 - Steven Lanhert (East) over Salem Harsh (Scottsbluff) Dec 5-0

145 - Daniel Hammond (Cheyenne South) over JD Nelson (Worland) Maj 15-5

 

Don Runner Memorial-  Wind River

Cokeville would win the Don Runner Memorial.   Mountain View was 2nd, 17 points back with Greybull/Riverside third.  The Panthers won 4 weights en route the title with James Teichert, Jace Petersen, Maycen Peterson and Alex Dayton.

 

Blazer Duals-  Torrington

1st Place - Natrona County

2nd Place - Glenrock

3rd Place - Wheatland

4th Place - Torrington

5th Place - Burns

6th Annual Dogie Invite-  Newcastle

The Dogies won their own event on the weekend.

Team Scores:

1. Newcastle/Upton 165.0

2. Rapid City Central 142.0

3. Campbell County 131.0

4. Sturgis 118.0

5. Sundance 79.0

6. Niobrara County 73.0

7. Hulett 35.0

Cowboy Invite- Miles City, Montana

Gillette finished 2nd in the 57th Annual Cowboy Invite in Miles City.  Sheridan finished 6th with 2A #1 Moorcroft going 8th.  Wyoming won 4 titles.   Gillette's Trevor Jeffries and Jordan Fischer were both Champions.  Sheridan had title winners in Kerry Powers and Tory Music.

CLICK HERE FOR BRACKETS

Team Scores:

1. SIDNEY 217.00

2. GILLETTE 199.00

3. BISMARCK CENTURY 177.00

4. BILLINGS SKYVIEW 151.00

5. BILLINGS SENIOR 140.50

6. SHERIDAN 137.50

7. FORSYTH 126.50

8. MOORCROFT 110.00

9. HETTINGER 109.00

10. COLSTRIP 103.50

11. BILLINGS WEST 103.00

12. DICKINSON 90.00

HUNTLEY PROJECT 90.00

14. GLENDIVE 73.00

15. LAUREL 65.00

16. BUFFALO 60.00

17. HARDIN 55.50

18. CODY 52.00

19. BAKER 47.50

20. WILLISTON 40.50

21. GLASGOW 37.00

22. BILLINGS CENTRAL 36.00

23. CIRCLE 17.00

24. BUTTE CENTRAL 14.00

25. MILES CITY 12.00

26. BROADUS 4.00

 

Powell wrestles in Missoula MT

Powell finished 8th in the 33 team field of the Jug Beck Rocky Mountain Classic in Missoula, Montana.  Chance Karst led the Panthers with a runner up finish at 132.  In all, 8 Panthers placed in the top 8 places.

CLICK HERE FOR TEAM STANDINGS

CLICK HERE FOR BRACKETS

Star Valley at Madison Invite:

The Star Valley Braves were 2nd behind Bonneville, Utah, at the Madison Invite.   The Braves were led by Dane Waldron, Brandon Claye, and Austin Hoopes who were all Champions.

CLICK HERE FOR RESULTS