4A football coaches have voted on which players they believe are the best on their side of Wyoming.

Even though there are no conferences in 4A, they were created only for post-season recognition, for later consideration for all-state.

East (Cheyenne East, Cheyenne South, Kelly Walsh, Laramie and Sheridan):

Tight Ends:

1st Team:

Jack Danni - Cheyenne East (unanimous)

Keegan Hornby - Kelly Walsh

2nd Team:

Bryce Codr - Cheyenne South

 

Wide Receivers:

1st Team:

Dontae Crow - Sheridan (unanimous)

Connor Beeston - Laramie

Grant Murphy - Kelly Walsh

Zach Campbell - Sheridan

Keyshawn Farmer - Cheyenne South

2nd Team:

Noah James - Cheyenne East

Riley Haberkorn - Cheyenne South

Coy Steel - Sheridan

Steven Lahnert - Cheyenne East

Alex Ferguson - Kelly Walsh

Honorable Mention:

Ben Gallagher - Kelly Walsh

Connor Redman - Cheyenne East

 

Offensive Linemen:

1st Team:

Blake Baker - Sheridan (unanimous)

Quinn Happold - Cheyenne East

Noah Hammontree - Laramie

Jacob Hallam - Sheridan

Tanner Bloom - Kelly Walsh

Aaron Smith - Cheyenne South

Davis Alden - Sheridan

Nate Logemann - Cheyenne East

2nd Team:

Zane Garner - Laramie

Robert Hernandez - Cheyenne South

Tyler Brownlow - Kelly Walsh

Joe Helsel - Cheyenne East

Blayne Baker - Sheridan

Austin Jacobson - Cheyenne East

Hunter Ernst - Cheyenne East

Garrett Webb - Laramie

Honorable Mention:

Nik Seui - Cheyenne South

Andrew Eagleroad - Cheyenne South

 

Quarterback:

1st Team:

Blake Godwin - Sheridan (unanimous)

Taylor Dodd - Laramie

2nd Team:

Austin Barker - Cheyenne South

Baylor Hayes - Cheyenne East

Honorable Mention:

Lamont Frisby - Kelly Walsh

Jacob Kostal - Kelly Walsh

 

Running back:

1st Team:

Evan Coon - Sheridan (unanimous)

Riley Sessions Sheridan

Marquez Jefferson - Cheyenne South

Ethan Ashworth - Cheyenne East

2nd Team:

David Corliss - Laramie

Gabe Carlson - Kelly Walsh

Uriah Gracia-Salinas - Cheyenne East

Erik Garnica-Cole - Cheyenne East

 

Punter:

1st Team:

Anthony Barnes - Cheyenne East

2nd Team:

Dontae Crow - Sheridan

 

Offense At-Large:

1st Team:

Baylor Hayes - Cheyenne East

2nd Team:

Austin Barker - Cheyenne South

Honorable Mention:

Jacob Kostal - Kelly Walsh

 

Defensive Linemen:

1st Team:

Blake Baker - Sheridan (unanimous)

Jacob Ross - Cheyenne East

Jacob Hallam - Sheridan

Noah Hammontree - Laramie

Nik Seui - Cheyenne South

Tanner Bloom - Kelly Walsh

Quinn Happold - Cheyenne East

2nd Team:

Hunter Wright - Kelly Walsh

Zane Garner - Laramie

Isaac McHenry - Cheyenne South

Zach Gale - Sheridan

Skylar Morris - Sheridan

Garrett Worden - Laramie

Honorable Mention:

Joel Strube - Kelly Walsh

Jake Fogg - Cheyenne East

Ricky Garnica-Cole - Cheyenne East

Aaron Smith - Cheyenne South

 

Linebackers:

1st Team:

Riley Sessions - Sheridan (unanimous)

Caleb Price - Cheyenne South

Jack Danni - Cheyenne East

Alex Ferguson - Kelly Walsh

Carless Looney - Laramie

Evan Coon - Sheridan

2nd Team:

Rayce Phipps - Cheyenne East

Tristan Rogers - Laramie

Baylor Hayes - Cheyenne East

Dalton Legerski - Sheridan

Mitchell Bell - Cheyenne East

Honorable Mention:

Kenny Manasco - Kelly Walsh

Keegan Hornby - Kelly Walsh

David Corliss - Laramie

Bryce Codr - Cheyenne South

 

Defensive Backs:

1st Team:

Dontae Crow - Sheridan (unanimous)

Braden Morris - Cheyenne East

Zach Campbell  - Sheridan

Sam Marsh - Kelly Walsh

Sawyer Ciz - Cheyenne East

Connor Beeston - Laramie

2nd Team:

Keyshawn Farmer - Cheyenne South

Blake Godwin - Sheridan

Nate Burman - Laramie

Coy Steel - Sheridan

Honorable Mention:

Grant Murphy - Kelly Walsh

Seth Green - Cheyenne East

Cole Jensen - Cheyenne East

Idris Elias - Laramie

Steven Lahnert - Cheyenne East

 

Kick Return Specialist:

1st Team:

Dontae Crow - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Keyshawn Farmer - Cheyenne South

Honorable Mention:

Connor Beeston - Laramie

Ethan Ashworth - Cheyenne East

Sawyer Ciz - Cheyenne East

Kyle Custis - Sheridan

 

Kicking Specialist:

1st Team:

Dontae Crow - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Will Atencio - Laramie

Honorable Mention:

Quinn Hunt - Cheyenne East

 

At-Large Defense:

First Team:

Race Phipps - Cheyenne East

2nd Team:

Keeshan Farmer - Cheyenne South

Honorable Mention:

Idris Elias - Laramie

 

4A East Offensive Player of the Year:

1st Team:

Blake Godwyn - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Taylor Dodd - Laramie

 

4A East Defensive Player of the Year:

1st Team:

Riley Sessions - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Caleb Price - Cheyenne South

Honorable Mention:

Braden Morris - Cheyenne East

 

4A East Lineman of the Year:

1st Team:

Blake Baker - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Quinn Happold - Cheyenne East

Honorable Mention:

Noah Hammontree - Laramie

 

4A East Coach of the Year: Don Julian - Sheridan

 

West (Cheyenne Central, Evanston, Gillette, Natrona, Rock Springs):

Tight Ends:

1st Team:

Carter Rosette - Rock Springs

Parker Long - Gillette

Cody Wilkinson - Natrona

2nd Team:

Brett Lowham - Evanston

Honorable Mention:

Kell Ransom - Rock Springs

Caleb Thrall - Gillette

Trenton Ferguson - Natrona

Ethan Sipe - Cheyenne Central

 

Wide Receivers:

1st Team:

Madden Pikula - Gillette (unanimous)

Lane Barbour - GIllette

Jacob Carbaugh - Cheyenne Central

Wes Richner - Natrona

Drayson Hladky - GIllette

Tucker Leland - Evanston

Keegan Berry - Natrona

2nd Team:

Jared Lesley - Cheyenne Central

Kade Bradley - Gillette

Maeson Gallegos - Natrona

Honorable Mention:

Taylor Edwards - Natrona

Lorenzo Andrade - Natrona

Dawson Rivera - Natrona

Josh Hughes - Gillette

Jason Texeria - Cheyenne Central

Skye Soffe - Cheyenne Central

 

Offensive Linemen:

1st Team:

Lane Tucker - Gillette (unanimous)

Derek Hooker - Gillette

Caleb Hett - Natrona

Collin Chivers - Rock Springs

Alex Lumbardy  - GIllette

Jake Brownell - Cheyenne Central

Donald Johnson - Evanston

Bridger Helm - Natrona

2nd Team:

Hunter Dilly - Cheyenne Central

Bryer Sims - Gillette

Shane Riskus  - Rock Springs

Daniel Bliss - Natrona

Jayd Culey - Gillette

Cross True - Natrona

Jared McMaster - Cheyenne Central

Honorable Mention:

Bryson Delbridge - Cheyenne Central

Connor Martin - Evanston

Dalton Stack - Natrona

Celso Martinez - Rock Springs

Braydon Preston - Gillette

David Schall - Natrona

Hayden Thorpen - Natrona

 

Quarterback:

1st Team:

Dalton Holst - Gillette (unanimous)

Brock Anderson - Cheyenne Central

Matt Benardis - Natrona

2nd Team:

Wrylee Padilla - Rock Springs

 

Running Back:

1st Team:

Matt Fowler - Rock Springs

Roo Aten - Gillette

TJ Wiltanger - Cheyenne Central

Marc Feraud - Natrona

2nd Team:

Oaklan Jenkins - Rock Springs

Spencer Burliegh - Evanston

Zach Taylor - Gillette

Honorable Mention:

Marcus Kalista - Rock Springs

Zac Guild - Evanston

Dylan Mathson - Evanston

Dillon Vanetti  - Natrona

Isaac Hamilton - Gillette

Hayden Petsch - Cheyenne Central

 

Punter:

1st Team:

Cody Wilkenson - Natrona (unanimous)

2nd Team:

Wrylee Padilla - Rock Springs

Honorable Mention:

Jacob Carbaugh - Cheyenne Central

 

Offense At-Large:

1st Team:

Jared Lesley - Cheyenne Central

Spencer Burliegh - Evanston

2nd Team:

Marcus Kalista - Rock Springs

 

Defensive Linemen:

1st Team:

Lane Tucker - Gillette

Brett Lowham - Evanston

Isaac Hamilton - Gillette

Caleb Hett - Natrona

Grant Tubridy - Natrona

Cody Wilkinson - Natrona

Jeremy Settelmeyer - Gillette

2nd Team:

Freddie Curtis - Rock Springs

Bryson Delbridge - Cheyenne Central

Connor Martin - Evanston

Josh Tepera - Rock Springs

Donald Johnson - Evanston

Honorable Mention:

Andrew Coleman - Gillette

Jake Brownell - Cheyenne Central

Bridger Helm - Natrona

Kohlman Claney - Natrona

Jordan Gazdik - Natrona

Dan Bliss - Natrona

Logan Hess - Cheyenne Central

Cross True - Natrona

Eric Lundgren - Cheyenne Central

TJ Wiltanger - Cheyenne Central

 

Linebackers:

1st Team:

Zach Taylor - Gillette (unanimous)

Isaac Huffman - Rock Springs

Zach Clark - Gillette

Zac Guild - Evanston

Jesus Perez - Natrona

Tucker Frederick - Cheyenne Central

2nd Team:

Wes Richner - Natrona

Parker Long - Gillette

Kell Ransom - Rock Springs

Carter Rosette - Rock Springs

Spencer Burliegh - Evanston

Honorable Mention:

Jaden Allen - Gillette

Colin Wagner - Cheyenne Central

Kaleb Fackrell - Evanston

Thomas Robitaille - Natrona

Carlos Daniel - Natrona

Lee Hedges - Natrona

 

Defensive Backs:

1st Team:

Madden Pikula - Gillette (unanimous)

Tucker Leland - Evanston

Bryant MacMillan - Natrona

Marcus Kalista - Rock Springs

Drayson Hladky - Gillette

Jacob Carbaugh - Cheyenne Central

2nd Team:

Keaton Bell - Cheyenne Central

Keegan Berry - Natrona

Lane Barbour - Gillette

Oaklan Jenkins - Rock Springs

Malek Wagstaff - Evanston

Roo Aten - Gillette

Honorable Mention:

Jess Gross - Evanston

Maeson Gallegos - Natrona

Marc Feraud - Natrona

Michael Debryun - Cheyenne Central

Skye Soffe - Cheyenne Central

Braden Rondenelli - Rock Springs

Matt Vesco - Rock Springs

 

Kick Return Specialist:

1st Team:

Drayson Hladky - Gillette

2nd Team:

Marcus Kalista - Rpck Springs

Honorable Mention:

Madden Pikula - Gillette

Jess Gross - Evanston

Jared Lesley - Cheyenne Central

 

Kicking Specialist:

1st Team:

Cody Wilkenson - Natrona (unanimous)

2nd Team:

Drew Wangler - Gillette

 

At-Large Defense:

1st Team:

Conner Martin - Evanston

2nd Team:

Parker Long - Gillette

 

4A West Offensive Player of the Year:

1st Team:

Dalton Holst - Gillette (unanimous)

2nd Team:

Madden Pikuka - Gillette

 

4A West Defensive Player of the Year:

1st Team:

Zack Taylor - Gillette (unanimous)

2nd Team:

Madden Pikuka - Gillette

 

4A West Lineman of the Year:

1st Team:

Lane Tucker - Gillette (unanimous)

2nd Team:

Cody Wilkinson - Natrona

 

4A West Coach of the Year:

Vic Wilkerson - Gillette