Wyoming High School 4A Football All-Conference 2016
4A football coaches have voted on which players they believe are the best on their side of Wyoming, for the 2016 season.
Even though there are no conferences in 4A, they were created only for post-season recognition, for later consideration for all-state.
East (Cheyenne South, Evanston, Kelly Walsh, Laramie and Sheridan):
Offense:
Tight Ends:
1st Team:
Ben Gallagher - Kelly Walsh
Bryce Codr - Cheyenne South
2nd Team:
Griffin Mitchell - Evanston
Kenny Manasco - Kelly Walsh
Wide Receivers:
1st Team:
Coy Steel - Sheridan (unanimous)
Connor Beeston - Laramie
Malek Wagstaff - Evanston
Sam Marsh - Kelly Walsh
Aaron Sessions - Sheridan
2nd Team:
Nathan Burman - Laramie
Aaron Woodward - Sheridan
Idris Elias - Laramie
Offensive Linemen:
1st Team:
Blayne Baker - Sheridan (unanimous)
Tanner Bloom - Kelly Walsh
Zane Garner - Laramie
Andrew Boint - Sheridan
Brendan Neff - Evanston
Hunter Deffenbaugh - Cheyenne South
Kyle Bacon - Kelly Walsh
Jacob Hallam - Sheridan
2nd Team:
Tony Ortega - Laramie
Robert Hernandez - Cheyenne South
Tony Sanders - Kelly Walsh
Reuben Morris - Sheridan
Cody Clark - Cheyenne South
Max Myers - Sheridan
Honorable Mention:
Brendan Tethal - Evanston
Blaine Teers - Cheyenne South
Alex Mendoza - Laramie
Zach Rivord - Laramie
Quarterback:
1st Team:
Drew Boedecker - Sheridan (unanimous)
Taylor Dodd - Laramie
2nd Team:
Caige McComb - Kelly Walsh
Running Back:
1st Team:
Keyshawn Farmer - Cheyenne South
Kyle Custis - Sheridan
Jason Upton - Laramie
D'Andre McCray - Cheyenne South
Kaleb Fackrell - Evanston
2nd Team:
Sesar Chavez - Kelly Walsh
Dylan Mondragon - Cheyenne South
Parker Christensen - Sheridan
Carless Looney - Laramie
Honorable Mention:
Calib Price - Cheyenne South
Punter:
1st Team:
Taylor Dodd - Laramie (unanimous)
At Large Offense:
1st Team:
Nathan Burman - Laramie
2nd Team:
Dylan Mondragon - Cheyenne South
Defense:
Defensive Linemen:
1st Team:
Zach Gale - Sheridan (unanimous)
Garrett Worden - Laramie
Hunter Wright - Kelly Walsh
Cody Allen - Cheyenne South
Max Myers - Sheridan
Tanner Bloom - Kelly Walsh
Kevin Najar - Evanston
2nd Team:
Conner Jorgenson - Sheridan
Joel Strube - Kelly Walsh
Zane Garner - Laramie
Jacob Hallam - Sheridan
Hunter Deffenbaugh - Cheyenne South
Honorable Mention:
Brendan Neff - Evanston
Brady Dunn - Cheyenne South
Pryce Sanchez - Cheyenne South
Kyle Bacon - Kelly Walsh
Andrew Boint - Sheridan
Blayne Baker - Sheridan
Dan Graeff - Laramie
Linebackers:
1st Team:
Carless Looney - Laramie
Hayden Hastings - Sheridan
Calib Price - Cheyenne South
Kaleb Fackrell - Evanston
Derek Vela - Sheridan
Joey Geil - Kelly Walsh
2nd Team:
Brock Spiegelberg - Kelly Walsh
Jacek Aksamit - Sheridan
Dylan Mondragon - Cheyenne South
Daylon Puckett - Laramie
Jesse Barker - Evanston
Honorable Mention:
Griffin Mitchell - Evanston
Ben Gallagher - Kelly Walsh
Isaiah Wookey - Laramie
Defensive Backs:
1st Team:
Coy Steel - Sheridan (unanimous)
Drew Boedecker - Sheridan
Idris Elias - Laramie
Laine Smith - Kelly Walsh
Malek Wagstaff - Evanston
Nathan Burman - Laramie
2nd Team:
D'Andre McCray - Cheyenne South
Sam Marsh - Kelly Walsh
Keyshawn Farmer - Cheyenne South
Aaron Sessions - Sheridan
Honorable Mention:
Hunter Groll - Evanston
Conrad Near - Cheyenne South
Kyle Custis - Sheridan
Connor Beeston - Laramie
Kick Return Specialist:
1st Team:
Coy Steel - Sheridan (unanimous)
2nd Team:
Connor Beeston - Laramie
Honorable Mention:
Keyshawn Farmer - Cheyenne South
Kyle Custis - Sheridan
Kicking Specialist:
1st Team:
Sam Smart - Sheridan (unanimous)
2nd Team:
Blake Moore - Laramie
At Large Defense:
1st Team:
Aaron Sessions - Sheridan (unanimous)
2nd Team:
Dylan Mondragon - Cheyenne South
Conner Beeston - Laramie
4A East Offensive Player of the Year:
1st Team:
Drew Boedecker - Sheridan (unanimous)
2nd Team:
Taylor Dodd - Laramie
Honorable Mention:
Keyshawn Farmer - Cheyenne South
4A East Defensive Player of the Year:
1st Team:
Coy Steel - Sheridan (unanimous)
2nd Team:
Hunter Wright - Kelly Walsh
Honorable Mention:
Carless Looney - Laramie
4A East Lineman of the Year:
1st Team:
Andrew Boint - Sheridan (unanimous)
2nd Team:
Garrett Worden - Laramie
4A East Coach of the Year: Don Julian - Sheridan
West (Cheyenne Central, Cheyenne East, Gillette, Natrona, Rock Springs):
Offense:
Tight Ends:
1st Team:
Parker Long - Gillette
Tom Robataille - Natrona
2nd Team:
Josh Tepera - Rock Springs
Seth Green - Cheyenne East
Honorable Mention:
Brayden Barker - Rock Springs
Coleman Worsley - Gillette
Mitchell Bell - Cheyenne East
Wide Receivers:
1st Team:
Madden Pikula - Gillette (unanimous)
Maeson Gallegos - Natrona
Anthony Johnston - Gillette
Noah James - Cheyenne East
Riley Shepperson - Natrona
2nd Team:
Niko Bostic - Cheyenne Central
Logan Harbaugh - Natrona
Aaron Barber - Cheyenne Central
Ben Acres - Natrona
Kade Bradley - Gillette
Honorable Mention:
Tyler Hilliard - Gillette
Dillon Buckmeier - Gillette
Noah Humble - Cheyenne East
Ty Bower - Cheyenne East
Offensive Linemen:
1st Team:
Lane Tucker - Gillette (unanimous)
Dan Slack - Natrona
Nate Logemann - Cheyenne East
Bryan Mattinson - Rock Springs
Jayd Culey - Gillette
Cross True - Natrona
Will Petrovich - Rock Springs
Bryer Sims - Gillette
2nd Team:
Alex Lumbardy - Gillette
Wes Rice - Natrona
Bryson Delbridge - Cheyenne Central
Dalton Cunningham - Rock Springs
Jacob Ross - Cheyenne East
Hayden Thorpen - Natrona
Michael Newman - Rock Springs
Preston Knight - Natrona
Honorable Mention:
Devon Clark - Rock Springs
Gunner Bartlett - Cheyenne East
Ivan Herrera - Gillette
Quarterback:
1st Team:
Jess Harshman - Natrona
Keaton Wilkerson - Gillette
2nd Team:
Matt Semier - Cheyenne East
Running Back:
1st Team:
Austin Clemetson - Gillette
Oaklan Jenkins - Rock Springs
Brett Brenton - Natrona
Matt Fowler - Rock Springs
2nd Team:
Rayce Phipps - Cheyenne East
Marcus Kalista - Rock Springs
Punter:
1st Team:
Riley Shepperson - Natrona (unanimous)
2nd Team:
Decker Mattimoe - Cheyenne Central
Honorable Mention:
Oaklan Jenkins - Rock Springs
Quinn Hunt - Cheyenne East
Parker Long - Gillette
At Large Offense:
1st Team:
Marcus Kalista - Rock Springs
Alex Lumbardy - Gillette
2nd Team:
Rayce Phipps - Cheyenne East
Honorable Mention:
Logan Harbaugh - Natrona
Bryson Delbridge - Cheyenne Central
Defense:
Defensive Linemen:
1st Team:
Lane Tucker - Gillette (unanimous)
Trey Cimburek - Natrona
Josh Tepera - Rock Springs
Eric Lundgren - Cheyenne Central
Jacob Ross - Cheyenne East
Andrew Coleman - Gillette
Coleten Wray - Natrona
2nd Team:
David Schall - Natrona
Bryson Delbridge - Cheyenne Central
Mitchell Bell - Cheyenne East
Bryan Mattinson - Rock Springs
Weylan Fluharty - Gillette
Honorable Mention:
Will Petrovich - Rock Springs
Andrew Nicholson - Cheyenne Central
Cross True - Natrona
Marcus Glick - Gillette
Andy Daley - Rock Springs
Jacob Fogg - Cheyenne East
Linebackers:
Tom Robitaille - Natrona
Parker Long - Gillette
Rayce Phipps - Cheyenne East
Isaac Huffman - Rock Springs
Ethan Sipe - Cheyenne Central
Caleb Durgin - Gillette
2nd Team:
Riley Shepperson - Natrona
Kade Bradley - Gillette
Coleman Welsh - Rock Springs
Chase Brachtenbach - Natrona
Riley Boltz - Cheyenne Central
Seth Green - Cheyenne East
Honorable Mention:
Terren Swartz - Gillette
Hunter Flack - Rock Springs
Gunner Bartlett - Cheyenne East
Lee Hedges - Natrona
Carlos Daniel - Natrona
Defensive Backs:
1st Team:
Madden Pikula - Gillette
Braden Morris - Cheyenne East
Maeson Gallegos - Natrona
Keaton Bell - Cheyenne Central
Brayden Barker - Rock Springs
Logan Harbaugh - Natrona
2nd Team:
Ty Maya - Gillette
Tyler Hilliard - Gillette
Noah Ujvary - Natrona
Brayden Rondinelli - Rock Springs
Fathan Ferdyawan - Gillette
Aaron Barber - Cheyenne Central
Honorable Mention:
Matt Semier - Cheyenne East
Wyatt Martinez - Rock Springs
Mason Randall - Rock Springs
Jamis Lopez - Cheyenne East
Kick Return Specialist:
1st Team:
Madden Pikula - Gillette (unanimous)
2nd Team:
Brett Brenton - Natrona
Honorable Mention:
Marcus Kalista - Rock Springs
Austin Clemetson - Gillette
Noah James - Cheyenne East
Will Lance - Natrona
Kicking Specialist:
1st Team:
Riley Shepperson - Natrona (unanimous)
2nd Team:
Dalton Young - Gillette
Quinn Hunt - Cheyenne East
At Large Defense:
1st Team:
Bryson Delbridge - Cheyenne Central (unanimous)
2nd Team:
Ty Maya - Gillette
4A West Offensive Player of the Year:
1st Team:
Oaklan Jenkins - Rock Springs
2nd Team:
Austin Clemetson - Gillette
Honorable Mention:
Brett Brenton - Natrona
4A West Defensive Player of the Year:
1st Team:
Tom Robitaille - Natrona
2nd Team:
Parker Long - Gillette
4A West Lineman of the Year:
1st Team:
Lane Tucker - Gillette (unanimous)
4A West Coach of the Year: Steve Harshman - Natrona