4A football coaches have voted on which players they believe are the best on their side of Wyoming, for the 2017 season.

Even though there are no conferences in 4A, they were created only for post-season recognition, for later consideration for all-state.

East: (Cheyenne East, Cheyenne South, Laramie, Sheridan, Thunder Basin)

Tight Ends:

1st Team:

Coleman Worsley - Thunder Basin (unanimous)

Nick Mirich - Cheyenne East

2nd Team:

Garrett Worden - Laramie

Hunter Scott - Cheyenne South

Honorable Mention:

Hunter Vatne - Thunder Basin

 

Wide Receiver:

1st Team:

Aaron Sessions - Sheridan (unanimous)

Noah James - Cheyenne East

Chad Browning - Laramie

Trenten Johnson - Thunder Basin

Jamis Lopez - Cheyenne East

2nd Team:

Dakota Merritt - Cheyenne East

Tyler Bowman - Thunder Basin

Kobe Floyd - Cheyenne South

Honorable Mention:

Vance Nagy - Cheyenne East

Colton Bell - Cheyenne East

 

Offensive Linemen:

1st Team:

Blayne Baker - Sheridan

Gunner Bartlett - Cheyenne East

Frank Crum - Laramie

Terren Schwartz - Thunder Basin

Conner Jorgenson - Sheridan

Max Meyers - Sheridan

Jake Fogg - Cheyenne East

Marcus Glick - Thunder Basin

Jace Packard - Cheyenne South

2nd Team:

Jacob Fernandez - Cheyenne East

Jayd Culey - Thunder Basin

Brady Dunn - Cheyenne South

Dylan Reed - Cheyenne East

Braeden Davis - Cheyenne East

Deric Johnson - Thunder Basin

Jacob Haggberg - Cheyenne South

Pryce Sanchez - Cheyenne South

Honorable Mention:

Will Jorgenson - Sheridan

Tanner Greig - Sheridan

Dillon Morrison - Cheyenne South

Tate Daly - Thunder Basin

Matthew Hines - Thunder Basin

Alex Carreon - Laramie

 

Quarterback:

1st Team:

Aaron Woodward - Sheridan

Matt Semler - Cheyenne East

2nd Team:

Nathan Burman - Laramie

Mason Hamilton - Thunder Basin

 

Running Back:

1st Team:

Ethan Ashworth - Cheyenne East

Parker Christensen - Sheridan

Kyle Custis - Sheridan

Austin Clementson - Thunder Basin

2nd Team:

Charles "Trey" Trimble - Cheyenne South

Baxter Tuggle - Laramie

Jason Upton - Laramie

Honorable Mention:

Tyson Edwards - Thunder Basin

Riley Mitchell - Thunder Basin

Alex Soto - Cheyenne South

Cari Write - Cheyenne South

 

Punter:

1st Team:

Dakota Merritt - Cheyenne East

2nd Team:

Sam Smart - Sheridan

Honorable Mention:

Kade Bradley - Thunder Basin

 

At-Large Offense:

1st Team:

Keaton Wilkerson - Thunder Basin

2nd Team:

Nathan Burman - Laramie

 

Defensive Linemen:

1st Team:

Gunner Bartlett - Cheyenne East

Max Meyers - Sheridan

Marcus Glick - Thunder Basin

Quenten Brooks - Sheridan

Garrett Worden - Laramie

Conner Jorgenson - Sheridan

Jake Fogg - Cheyenne East

Jacob Haggberg - Cheyenne South

2nd Team:

Blayne Baker - Sheridan

Deric Johnson - Thunder Basin

Zane Kuhbacher - Thunder Basin

Konnor Fujinami - Cheyenne East

Honorable Mention:

Jake Jones - Cheyenne East

Zach Heil - Laramie

Jaden Rasmussen - Laramie

Coleman Worsley - Thunder Basin

Jace Packard - Cheyenne South

Pryce Sanchez - Cheyenne South

Brady Dunn - Cheyenne South

Will Jorgenson - Sheridan

 

Linebackers:

1st Team:

Garrett Coon - Sheridan (unanimous)

Zach Alexander - Cheyenne East

Terren Swartz - Thunder Basin

Parker Christensen - Sheridan

Tommy Neal - Cheyenne East

Daylon Puckett - Laramie

2nd Team:

Kade Bradley - Thunder Basin

Sam Boyles - Sheridan

Wyatt Garcia - Cheyenne South

Colton Bell - Cheyenne East

Honorable Mention:

Charles "Trey" Trimble - Cheyenne South

John Boyle - Cheyenne East

Hunter Vatne - Thunder Basin

Austin White - Cheyenne South

Dominic Dominquez - Cheyenne South

 

Defensive Backs:

1st Team:

Aaron Sessions - Sheridan (unanimous)

Noah James - Cheyenne East

Kyler Custis - Sheridan

Keaton Wilkerson - Thunder Basin

Nathan Burman - Laramie

Jamis Lopez - Cheyenne East

2nd Team:

Mason Hamilton - Thunder Basin

Bryce Taylor - Sheridan

Matt Semler - Cheyenne East

Trenten Johnson - Thunder Basin

Jason Upton - Laramie

Fathan Ferdyawan - Thunder Basin

 

Kick Return Specialist:

1st Team:

Kyle Custis - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Ethan Ashworth - Cheyenne East

Honorable Mention:

Aaron Sessions - Sheridan

Austin Clementson - Thunder Basin

Jason Upton - Laramie

Chad Browning - Laramie

Tyler Bowman - Thunder Basin

 

Kicking Specialist:

1st Team:

Sam Smart - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Tyler Miller - Cheyenne East

Honorable Mention:

Fathan Ferdyawan - Thunder Basin

 

At-Large Defense:

1st Team:

Matt Semler - Cheyenne East (unanimous)

2nd Team:

Blayne Baker - Sheridan

 

4A East Co-Offensive Players of the Year: Kyle Custis - Sheridan AND Parker Christensen - Sheridan

 

4A East Defensive Player of the Year:

1st Team:

Aaron Sessions - Sheridan (unanimous)

2nd Team:

Noah James - Cheyenne East

 

4A East Lineman of the Year:

1st Team:

Blayne Baker - Sheridan

2nd Team:

Gunner Bartlett - Cheyenne East

Honorable Mention:

Marcus Glick - Thunder Basin

 

4A East Coach of the Year: Don Julian - Sheridan

 

West: (Kelly Walsh, Natrona, Cheyenne Central, Campbell County, Rock Springs)

Tight Ends:

1st Team:

Joey Geil - Kelly Walsh

Cross True - Natrona

2nd Team:

Riley Boltz - Cheyenne Central

Davion McAdam - Kelly Walsh

Honorable Mention:

Conner Lockhorn - Cheyenne Central

Logan Moncur - Natrona

 

Wide Receivers:

1st Team:

Ben Acres - Natrona

Niko Bostic - Cheyenne Central

Riley Shepperson - Natrona

Maeson Gallegos - Natrona

Trey Hladky - Campbell County

Tyler Whitley - Kelly Walsh

2nd Team:

Justis Reese - Rock Springs

Nico Vite - Cheyenne Central

Caden Curry - Kelly Walsh

Jesse Olmos - Rock Springs

Tehl Campbell - Natrona

Honorable Mention:

Favor Okere - Rock Springs

 

Offensive Linemen:

1st Team:

Dan Slack - Natrona

Wes Rice - Natrona

Bryan Mattinson - Rock Springs

Logan Neuroth - Kelly Walsh

Hayden Thorpen - Natrona

Val Herd - Cheyenne Central

Kameron Mellon - Kelly Walsh

Craig Ashe - Rock Springs

Connor Shopp - Kelly Walsh

Yahav Schraiber - Natrona

2nd Team:

Will Petrovich - Rock Springs

Kooper Claney - Natrona

Coleman Welsh - Rock Springs

Honorable Mention:

DJ Weese - Cheyenne Central

Tanner Martin - Cheyenne Central

Dylan Miller - Cheyenne Central

Ethan Marshall - Campbell County

 

Quarterback:

1st Team:

Jesse Harshman - Natrona (unanimous)

Caige McComb - Kelly Walsh

2nd Team:

Grayden Buell - Rock Springs

Honorable Mention:

Daniel Shumway - Cheyenne Central

Dawson Mcleary - Cheyenne Central

Cameron Kirkwood - Campbell County

 

Running Back:

1st Team:

Brett Brenton - Natrona

Brock Spiegelberg - Kelly Walsh

Mason Randall - Rock Springs

Adarius Gallon - Cheyenne Central

2nd Team:

Dante Wallace - Natrona

Taylor Maese - Kelly Walsh

Honorable Mention:

Conner Lockhorn - Cheyenne Central

Kani James - Cheyenne Central

Brenden Jassman - Rock Springs

 

Punter:

1st Team:

Riley Shepperson - Natrona (unanimous)

2nd Team:

Nico Vite - Cheyenne Central

 

Offense At-Large:

1st Team:

Tehl Campbell - Natrona

2nd Team:

Will Petrovich - Rock Springs

 

Defensive Linemen:

1st Team:

Cross True - Natrona (unanimous)

Hayden Thorpen - Natrona

Logan Neuroth - Kelly Walsh

Logan Moncur - Natrona

Dan Slack - Natrona

Bryan Mattinson - Rock Springs

Kameron Mellon - Kelly Walsh

2nd Team:

Will Petrovich - Rock Springs

Coleten Wray - Natrona

Dylan Miller - Cheyenne Central

Chris Brown - Natrona

Honorable Mention:

Brenden Gustafson - Natrona

Jordan Bertagnole - Natrona

Wes Rice - Natrona

Devlin Bowman - Rock Springs

Zane Fichter - Campbell County

 

Linebackers:

1st Team:

Joey Geil - Kelly Walsh

Chase Brachtenbach - Natrona

Riley Boltz - Cheyenne Central

Brock Spiegelberg - Kelly Walsh

Riley Shepperson - Natrona

Adam Forbush - Rock Springs

2nd Team:

Ben Acres - Natrona

Taylor Maese - Kelly Walsh

Hunter Flack - Rock Springs

Conner Lockhorn - Cheyenne Central

Caden Curry - Kelly Walsh

Hunter Brandt - Natrona

Thomas Hiekes - Rock Springs

Coleman Welsh - Rock Springs

Hayden George - Cheyenne Central

 

Defensive Backs:

1st Team:

Tevita Palepale - Kelly Walsh

Maeson Gallegos - Natrona

Seth Cisneros - Natrona

Laine Smith - Kelly Walsh

Brett Brenton - Natrona

Nico Vite - Cheyenne Central

2nd Team:

Tristan Profaizer - Rock Springs

Tehl Campbell - Natrona

Caige McComb - Kelly Walsh

 

Kick Return Specialist:

1st Team:

Brett Brenton - Natrona (unanimous)

2nd Team:

Maeson Gallegos - Natrona

 

Kicking Specialist:

1st Team:

Riley Shepperson - Natrona (unanimous)

 

At-Large Defense:

1st Team:

Ben Acres - Natrona

Hunter Flack - Rock Springs

 

4A West Offensive Player of the Year:

1st Team:

Brett Brenton - Natrona (unanimous)

2nd Team:

Jesse Harshman - Natrona

Brock Spiegelberg - Kelly Walsh

 

4A West Defensive Player of the Year:

1st Team:

Joey Geil - Kelly Walsh

2nd Team:

Seth Cisneros - Natrona

Riley Boltz - Cheyenne Central

 

4A West Lineman of the Year:

1st Team:

Dan Slack - Natrona (unanimous)

2nd Team:

Logan Neuroth - Kelly Walsh

 

4A West Coach of the Year: Steve Harshman - Natrona