Wyoming Coaches have voted on which 2A/1A boys basketball players they believe are the best in the East and West.

2A Northeast:

Kade Eisele - Big Horn

Quinn McCafferty - Big Horn

Kade VanDyken - Big Horn

Braylan Materi - Sundance

Jaren Fritz - Tongue River

Jay Keo - Tongue River

Dillon Barritt - Upton

Clayton Louderback - Upton

Payton Watt - Upton

Ace Leithead - Wright

Logan Robb - Wright

Cody Thompson - Wright

2A Northeast Player of the Year: Cody Thompson - Wright

 

2A Southeast:

Tyler Norris - Burns

Tucker Bopp - Glenrock

Kale Kuhlman - Glenrock

Ryan Gilkey - Lusk

Jake Heil - Lusk

Andrew Fornstrom - Pine Bluffs

Haize Fornstrom - Pine Bluffs

Tucker Norman - Pine Bluffs

Michael Shain - Pine Bluffs

Brady Fullmer - Southeast

Kaden Malm - Southeast

Sterling Werner - Southeast

2A Southeast Player of the Year: Haize Fornstrom - Pine Bluffs

 

2A Northwest:

Riley Hill - Greybull

Braeden Tracy - Greybull

Ben Cornia - Lovell

Brenden Lundberg - Lovell

Jeremy Schneider - Lovell

Brent Snyder - Lovell

Kyle Wolvington - Lovell

Jonathan Allred - Rocky Mountain

Colby Davison - Rocky Mountain

Tristan Jewell - Rocky Mountain

Lathan May - Rocky Mountain

Ethan Price - Rocky Mountain

2A Northwest Player of the Year: Kyle Wolvington - Lovell

 

2A Southwest:

Jake Pape - Big Piney

Andrew Pluid - Big Piney

Randall Whiterock - Big Piney

Tanner Ploman - Kemmerer

Jackson Clair - Wind River

Dalton Finley - Wind River

Morgan Miller - Wind River

Jayin Trumbull - Wind River

Bradford Brown - Wyoming Indian

Latrell Ferris - Wyoming Indian

Lane Hill - Wyoming Indian

Jeffery Lock - Wyoming Indian

2A Southwest Player of the Year: Jayin Trumbull - Wind River

 

1A Northeast:

Clayton Auzqui - Arvada-Clearmont

Jhett Letellier - Hulett

Tanner McInerney - Hulett

Josh Stevens - Hulett

Nicholas Aragon - Kaycee

Mark Largent - Kaycee

Hunter Rouse - Kaycee

Kayden Best - Midwest

Will Chapman - Midwest

Damian Givens - Normative Services

1A Northwest Player of the Year: Damian Givens - Normative Services

 

1A Southeast:

Alex Delgado - Guernsey-Sunrise

Tylor Goodro - H.E.M.

Conor McGraw - H.E.M.

Shane McGraw - H.E.M.

Brendon Reeves - H.E.M.

Rhett Greenwald - Lingle-Ft. Laramie

Tristan Bunce - Rock River

Tony Flores - Rock River

Chase Hargrow - Rock River

Jacob Moore - Rock River

1A Southeast Player of the Year: Shane McGraw - H.E.M.

 

1A Northwest:

Dallin Davidson - Burlington

Dontae Garza - Burlington

Torey Wardell - Burlington

Talon Wiles - Burlington

Hunter Johnson - Meeteetse

Dawson Kluesner - Meeteetse

Vincent Brown - St. Stephens

Antonio Divers - St. Stephens

Xavier Hubbard - St. Stephens

Zane Taylor - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Dallin Davidson - Burlington

 

1A Southwest:

Andrew Thomas - Cokeville

Wyatt Cox - Encampment

Reid Schroeder - Encampment

Braxton Applequist - Farson-Eden

Clancy Gines - Farson-Eden

Carter Malec - Farson-Eden

Lain Mitchelson - Farson-Eden

Kameron Evans - Little Snake River

Riggen Myers - Little Snake River

Gage Bartlett - Saratoga

Nathan Rimmer - Saratoga

Sam Schneider - Saratoga

1A Southwest Player of the Year: Lain Mitchelson - Farson-Eden