A few teams scheduled a few games during the winter break, so that too much rust doesn't set in, before all the other teams, return to action.

Here are the schedules and scores for the Winter Break.

Saturday, December 27:

Class 3A:

Montpelier, ID Bear Lake 50 Star Valley 47

 

Monday, December 29:

Class 4A:

#4 Gillette 80 Meridian, ID 57

Inter-Class:

Fremont County Shootout at Wyoming Indian:

(#2 2A) Wind River 2 Arapaho JV 0 (FORFEIT)

(#1 2A) Wyoming Indian 83 2A Saratoga 35

Riverton Sophomores 90 2A Saratoga 56

1A St. Stephens 88 Arapaho JV 28

(#2 2A) Wind River 86 1A St. Stephens 66

Riverton Sophomores 61 (#1 2A) Wyoming Indian 54

 

Tuesday, December 30:

Class 4A:

#4 Gillette 78 West Valley City, UT Granger 64

Inter-Class:

Fremont County Shootout at Wyoming Indian:

2A Saratoga 55 Arapaho JV 13 - 5th Place

(#1 2A) Wyoming Indian 90 (#2 2A) Wind River 87 OT - (Non-Conference Game) Buell Robinson (WIHS) with 42 points. Caleb C'Bearing (WIHS) with 8 3's and 26 points.

Riverton Sophomores 80 1A St. Stephens 57

(#2 2A) Wind River 86 1A St. Stephens 77 - 3rd Place

(#1 2A) Wyoming Indian 73 Riverton Sophomores 68 - 1st Place

 

Wednesday, December 31:

Class 4A:

South Eugene, OR 79 #4 Gillette 73

 

Friday, January 2:

Class 4A:

#2 Cheyenne East 52 Ft. Collins, CO 49

Laramie 65 Central City, NE 46

Rapid City, SD Central 63 Natrona 62 OT

Class 3A:

Imperial, NE Chase County 53 #1 Wheatland 42

Inter-Class:

3A Star Valley 58 4A Green River 40

2A Lyman 66 3A Pinedale 50

2A Moorcroft 61 1A Hulett 37

Big Piney Invitational:

2A Big Piney 71 1A Arvada-Clearmont 20

Coalville, UT North Summit 72 1A Farson-Eden 42

(#4 1A) Little Snake River 51 (#5 2A) Greybull 49

Arco, ID Butte County 53 1A Cokeville 46

1A Farson-Eden 42 1A Cokeville 41 (Non-Conference Game)

2A Big Piney 67 (#4 1A) Little Snake River 51

2A Greybull 63 1A Arvada-Clearmont 34

Saturday, January 3:

Class 4A:

Cheyenne Central 55 Loveland, CO Thompson Valley 54

Laramie 74 Gering, NE 57

Class 3A:

#1 Wheatland 54 Gothenburg, NE 52

North Ashton, ID North Fremont 58 Jackson 56

Class 2A:

#3 Rocky Mountain 63 Tongue River 50

Southeast at Moorcroft - PPD to January 10

Class 1A:

Encampment 59 Dubois 35

Inter-Class:

3A Star Valley 43 (#3 4A) Evanston 40

Big Piney Invitational:

1A Cokeville 69 1A Arvada-Clearmont 51

Arco, ID Butte County 62 (#2 1A) Little Snake River 59

2A Greybull 71 1A Farson-Eden 25

Coalville, UT North Summit 56 2A Big Piney 41

2A Big Piney 58 1A Farson-Eden 35