Wyoming High School Boys Basketball Scores: Feb. 11-16
This is the last week of the regular season for 2A and 1A teams.
Here are the schedules and scores for the week.
Monday, February 11th:
Class 2A:
Burns 57 Wright 47
Class 1A:
Lusk JV 57 Glendo 27
Tuesday, February 12th:
Class 3A:
#4 Buffalo 71 Worland 31
Class 1A:
#2 Ten Sleep 66 Kaycee 48
Upton 74 Normative Services 38
Rock River 60 Wheatland Sophomores 50
Inter-Class:
2A Pine Bluffs 81 #4 1A Guernsey 75
3A Mountain View 68 2A Kemmerer 46
Wednesday, February 13th:
Class 1A:
Cokeville 46 Evanston JV 44
Laramie Sophomores 71 Rock River 61
Thursday, February 14th:
Class 4A:
#2 Riverton 61 Natrona 44
#4 Evanston 45 Green River 22
Class 3A:
#4 Buffalo 44 Newcastle 36
Wheatland 57 Glenrock 45
Class 2A:
#2 Wyoming Indian 69 Shoshoni 38
Class 1A:
Kaycee 55 Midwest 46
Inter-Class:
2A Wright 80 1A Hulett 38
Friday, February 15th:
Class 4A:
#1 Gillette 58 Central 46
#3 Laramie 68 South 58
Sheridan 58 East 50
#5 Kelly Walsh 44 Rock Springs 35
Class 3A:
#5 (tie) Lyman 54 #1 Star Valley 53
#2 Rawlins 93 Worland 60
#3 Lander 51 Cody 23
#5 (tie) Douglas 63 Torrington 60
Powell 66 Pinedale 41
Jackson 58 Mountain View 49
Class 2A:
#1 Lovell 52 Rocky Mountain 31
#2 Wyoming Indian 76 Wind River 44
#3 Lusk 53 Wright 32
#4 Big Horn 63 Sundance 42
Tongue River 69 Greybull 40
Pine Bluffs 59 Southeast 41
Thermopolis 64 Riverside 28
Kemmerer 50 Big Piney 48 OT
Class 1A:
#1 Burlington 76 #2 Ten Sleep 68
#3 Little Snake River 37 #5 Encampment 28
#4 Guernsey 51 Lingle-Ft. Laramie 49
Hulett 73 Arvada-Clearmont 47
Dubois 65 Meeteetse 55
Cokeville 30 Farson-Eden 9
Inter-Class:
1A Upton 56 #5 2A Moorcroft 47
Saturday, February 16th:
Class 4A:
#1 Gillette 66 East 55
#2 Riverton 52 #5 Kelly Walsh 48
Central 55 Sheridan 42
Rock Springs 47 Natrona 46 OT
Class 3A:
#1 Star Valley 57 Mountain View 48
#2 Rawlins 50 Glenrock 46
Powell 48 #3 Lander 46 OT
#5 (tie) Douglas 36 Newcastle 35
#5 (tie) Lyman 67 Jackson 52 - Cisco Taylor with 34 for Lyman
Cody 72 Pinedale 44
Class 2A:
#1 Lovell 76 Thermopolis 45
#5 Moorcroft 60 #3 Lusk 59
#4 Big Horn 60 Rocky Mountain 53
Tongue River 62 Sundance 52
Pine Bluffs 64 Burns 35
Class 1A:
#2 Ten Sleep 49 Hulett 32
#3 Little Snake River 53 H.E.M. 22
Dubois 60 Midwest 49
St. Stephens 97 Meeteetse 53
Inter-Class:
#1 1A Burlington 72 2A Riverside 29
2A Saratoga 43 #5 1A Encampment 41
2A Southeast 42 1A Lingle-Ft. Laramie 31
2A Big Piney 58 1A Farson-Eden 27