The second half of the season is underway.

Tuesday, January 26:

Class 3A:

Gering, NE 82 Torrington 51

Jackson 46 Ashton, ID North Fremont 41

Class 2A:

#4 Pine Bluffs 77 Potter-Dix, NE 22

Sundance 73 Wright 66 OT

Southeast 52 Bayard, NE 30

Class 1A:

Rock River 54 Guernsey-Sunrise 40

H.E.M. 58 Laramie Sophomores 40

Wednesday, January 27:

Class 1A:

Grace, ID 56 Cokeville 46

Thursday, January 28:

Class 4A:

#3 Rock Springs 70 Green River 45

Class 2A:

Rocky Mountain 54 Thermopolis 52

Class 1A:

Moorcroft JV 51 Normative Services 40

Bancroft, ID North Gem 45 Cokeville 43

Inter-Class:

2A Sundance 59 1A Arvada-Clearmont 44

Friday, January 29:

Class 4A:

#2 Gillette 90 #1 Cheyenne Central 86 2OT's

#4 Cheyenne South 57 Laramie 49

Sheridan 57 #5 Cheyenne East 56

Kelly Walsh 56 Riverton 35

Evanston 58 Natrona 50

Class 3A:

#1 Worland 72 #5 Rawlins 64 OT - Hoyt Nicholas (Worland) 34 points.

#2 Douglas 69 Torrington 56

#4 Star Valley 63 Lander 53

Newcastle 49 Wheatland 46

Cody 69 Pinedale 50

Mountain View 51 Powell 46

Lovell 59 Jackson 57 - Bulldogs hit buzzer-beater to win.

Class 2A:

#1 Wind River 80 Kemmerer 36

#2 Greybull 54 #5 Shoshoni 35

#3 Wyoming Indian 83 Lyman 66

Big Horn 61 Moorcroft 45

Rocky Mountain 64 Tongue River 59

Lusk 52 Saratoga 40

Class 1A:

#1 Upton 75 Hulett 35

#3 Encampment 58 Rock River 18

#4 Kaycee 68 Arvada-Clearmont 53

Ten Sleep 68 #5 Meeteetse 60

Normative Services 77 Midwest 60

Guernsey-Sunrise 52 Harrisburg, NE Banner County 21

Farson-Eden at H.E.M. - Cancelled due to bad weather and road conditions.

St. Stephens 84 Dubois 41

Little Snake River 53 Rangely, CO 20

Inter-Class:

(#2 1A) Burlington 48 2A Riverside 46

1A Lingle-Ft. Laramie 34 2A Burns 30

2A Big Piney 79 1A Cokeville 39

Saturday, January 30:

Class 4A:

#1 Cheyenne Central 59 Sheridan 49

#2 Gillette 70 #5 Cheyenne East 55

Riverton 49 Natrona 40

Kelly Walsh 48 Evanston 45

Class 3A:

#1 Worland 60 Glenrock 43

Wheatland at #2 Douglas - PPD due to bad weather and road conditions.

#5 Rawlins 65 #3 Buffalo 54

Lovell 52 #4 Star Valley 45 (Lovell jumped out to a 16-0 lead and held on)

Torrington 58 Newcastle 47 - TrailBlazers get first win vs. 3A opponent since February, 2013.

Cody 80 Mountain View 40

Pinedale 64 Powell 47

Jackson 71 Lander 60 OT

Class 2A:

#1 Wind River 60 Lyman 57

#2 Greybull 59 Riverside 17

Big Piney 67 #3 Wyoming Indian 61

#5 Shoshoni 61 Thermopolis 48

Big Horn 66 Sundance 23

Wright 76 Tongue River 68 - Shayne Belt (Wright) 34 points

Southeast 63 Saratoga 49

Class 1A:

#1 Upton 60 Arvada-Clearmont 22

#2 Burlington 71 Dubois 24

#3 Encampment 57 Little Snake River 43

#4 Kaycee 72 Normative Services 61

St. Stephens 90 #5 Meeteetse 67

Hulett 71 Midwest 61

Farson-Eden 58 Manila, UT 42

Inter-Class:

(#4 2A) Pine Bluffs 65 1A Lingle-Ft. Laramie 34

2A Lusk 51 1A Guernsey-Sunrise 25