The best Wyoming High School athletes in the state for the 2016 Boys Outdoor Track and Field season, have been named by the Wyoming Coaches Association.

There is no voting for all-state.

The honor goes to the top 2 in each individual event, and the winning relay team.

4A:

Zach Clark- Campbell County

Josh Hughes - Campbell County

Logan Myers - Campbell County

Kenyon Nunez - Campbell County

Madden Pikula - Campbell County

Zach Taylor - Campbell County

Dawson Cooley - Cheyenne Central

Jacob Forkner - Cheyenne Central

Eric Lundgren - Cheyenne Central

Elliott Miller - Cheyenne Central

Kyler Freeman - Cheyenne East

Cole Jensen - Cheyenne East

Drazen Moratzka - Cheyenne East

Tyler Peeples - Cheyenne East

Justus Whitmire - Cheyenne East

Cody Allen - Cheyenne South

William Nolan - Cheyenne South (All-State in 2015)

Vladimir Allred - Evanston

Kye Odde - Evanston

Michael Choma - Kelly Walsh

Lamont Frisby - Kelly Walsh

David Gray - Kelly Walsh

Trey Jennings - Kelly Walsh

Joel Strube - Kelly Walsh

Reid Baty - Laramie

Chris Henry - Laramie (All-State in 2015)

McCade Johnson - Laramie

Alec Richardson - Riverton

Preston Portillo - Rock Springs

Brian Gonda - Sheridan

Tymer Goss - Sheridan

Jared McCafferty - Sheridan

J.T. Vrieswyk - Sheridan

 

3A:

Cody Clason - Buffalo

Tristan Hepp - Buffalo (All-State in 2015)

Cody Milmine - Buffalo

Trey Schroefel - Buffalo

Marc Wodahl - Buffalo

Brennen Blaylock - Cody

Brady Erickson - Cody

Gavin Holeman - Cody

Kaleb Rentz - Cody

Brody Smith - Cody (All-State in 2014 and 2015)

Tyrel Leman - Douglas (All-State in 2015)

Vaugn Moskop - Douglas

Harley Rhoades - Douglas

Chase Vialpando - Douglas (All-State in 2015)

Brent Snyder - Lovell (All-State in 2015)

Zach Winer - Pinedale

Shane Henderson - Star Valley (All-State in 2015)

Wesley Kallgren - Star Valley

Wyatt Peck - Star Valley

Asefa Wetzel - Star Valley

Logan Harris - Torrington (All-State in 2015)

Thain Koger - Wheatland

Kyle Pollock - Wheatland (All-State in 2014 and 2015)

Roman Smith - Wheatland

Hoyt Nicholas - Worland

 

2A:

Colton Bates - Big Horn

August Dow - Big Horn

Charlie Ringley - Big Horn (All-State in 2015)

Colton Williams - Big Horn

Zane Meisner - Big Piney

Klayton Clark - Burns

Louis Failoni - Kemmerer

Charles Lallatin - Lyman

Logan Lamar - Niobrara County

Jorge Garcia - Pine Bluffs (All-State in 2015)

Kyle Jeffres - Pine Bluffs

Wyatt Norman - Pine Bluffs

Hunter Thompson - Pine Bluffs

Dylan Roberts - Riverside (All-State in 2015)

Jonathan Allred - Rocky Mountain (All-State in 2015)

Cole Simmons - Rocky Mountain

Gehrig Sweat - Rocky Mountain

Zac Zier - Rocky Mountain

Zac Pickinpaugh - Shoshoni

Wyatt Ramsey - Shoshoni

Jeff Burroughs - Southeast

Chase Lovercheck - Southeast

Cort Ingalls - Sundance (All-State in 2015)

Cody Bjorhus - Thermopolis (All-State in 2015)

Tyler Cornwell - Thermopolis (All-State in 2014)

Jacob Hart - Thermopolis (All-State in 2015)

Domanic Jensen - Thermopolis (All-State in 2014 and 2015)

Brennan Kutterer - Tongue River

Keilyn Bell - Wyoming Indian

Caleb Sanchez-Roman - Wyoming Indian

Natuin Trosper - Wyoming Indian

Jared White - Wyoming Indian

 

1A:

Rick Nate - Cokeville

Zak Rose - Dubois

Clancy Gines - Farson-Eden

Lain Mitchelson - Farson-Eden

Seth Frederick - Guernsey-Sunrise (All-State in 2014 and 2015)

Jason Nowak - H.E.M.

Wyatt Phillips - H.E.M.

Aaron Scott - H.E.M.

Brandon Scott - H.E.M.

Hayden Fauber - Kaycee (All-State in 2015)

Taylor Rouse - Kaycee (All-State in 2014 and 2015)

Landen Fuller - Lingle-Ft. Laramie

Tyler Hunt - Lingle-Ft. Laramie (All-State in 2015)

Justice Madayag - Lingle-Ft. Laramie

Colten Wunder - Lingle-Ft. Laramie

J.D. Corson - Little Snake River

Slater Kaisler - Little Snake River

Carter Johnson - Meeteetse

Kaleb Smith - Midwest

Devlon Adams - Upton (All-State in 2014 and 2015)

Dillon Barritt - Upton

Chase Beyl - Upton (All-State in 2015)

Dawson Butts - Upton (All-State in 2015)

Rourke McPeters - Upton

Hunter Woodard - Upton (All-State in 2014 and 2015)