The Wyoming Coaches Association has announced which cross-country runners have been named all-state for the 2018 season.

There is no voting for all-state.

A runner must finish in the top 10 at the state meet, to win all-state honors.

Congrats to Asefa Wetzel of Star Valley, MacKenzie Marler of Cheyenne East and Jordan Jones of Moorcroft for getting All-State honors 4 times.

4A Boys:

Austin Stephen - Cheyenne Central

Jeremy Rief - Cheyenne East

Dallin Cardon - Evanston

Dawson Crofts - Evanston (All-State in 2017)

Weston Wiley - Evanston (All-State in 2017)

Marcos Valerio - Green River

Mason Swingholm - Laramie

Connor Etzelmiller - Natrona

Sergio Martinez - Natrona (All-State in 2017)

David Medina - Rock Springs (All-State in 2017)

 

3A Boys:

Mac Staryk - Jackson

Wyatt Sullivan - Jackson (All-State in 2017)

Ben Williams - Jackson

Sam Kistemann - Lander

Kaleb Simonson - Lander

Travis Harmon - Mountain View (All-State in 2017)

Taylor Horsley - Star Valley (All-State in 2017)

Peter Visser - Star Valley (All-State in 2017)

Asefa Wetzel - Star Valley (4-time All-State)

Porter Harman - Worland (All-State in 2016 and 2017)

 

2A Boys:

Noah Harvey - Big Horn

James Caldwell - Lovell

Skyler Drewes - Rocky Mountain

Zach Simmons - Rocky Mountain

Joey Gonzales - Saratoga/Encampment

Jarom Herring - Saratoga/Encampment

Logan Seahorn - Saratoga/Encampment

Titus Schelling - Sundance

Hunter Skeens - Sundance

Maurice Gardner - Wyoming Indian

 

4A Girls:

Claudia Miller - Cheyenne Central (All-State in 2016 and 2017)

MacKenzie Marler - Cheyenne East (4-time All-State)

Heidi Barton - Evanston

Finley Klinger - Kelly Walsh

Emmy Johnson - Laramie (All-State in 2016 and 2017)

Abigail Whitman - Laramie (All-State in 2016 and 2017)

Delilah Baedke - Natrona

Avery Potter - Natrona (All-State in 2016 and 2017)

Shaunti Longfellow - Rock Springs (All-State in 2017)

Katie Turpin - Sheridan

 

3A Girls:

Kendall Teijen - Buffalo

Ashton Powell - Cody

Riley Smith - Cody (All-State in 2017)

Baylee Stafford - Cody (All-State in 2016 and 2017)

Kate Brigham - Jackson

Andie Cornish - Jackson (All-State in 2017)

Rosalie Daval - Jackson

Parker Smith - Jackson

Elena Jensen - Lyman

Sydney Thorvaldson - Rawlins (All-State in 2017)

 

2A Girls:

Annelise Clark - Glenrock (All-State in 2017)

Emily Taper - Glenrock

Hailey Jones - Moorcroft (All-State in 2016 and 2017)

Jordan Jones - Moorcroft (4-time All-State)

McKenna Bomengen - Thermopolis

Tahja Hunt - Thermopolis

Olivia Weyer - Thermopolis

Angela Astorga - Wyoming Indian

Riquell Curry - Wyoming Indian

Larissa McElroy - Wyoming Indian