Wyoming High School Girls Basketball Scoreboard: Feb. 3-8, 2014
Games are becoming more important, now that the calendar has turned over into February.
Here are the schedules and scores for the first full week of the month.
Monday, February 3rd:
Class 1A:
Guernsey-Sunrise JV 45 Glendo 29
Tuesday, February 4th:
Class 2A:
#5 Sundance 71 Buffalo, SD Harding County 48 (Kacie O'Connor...30 points 10 rebounds)
Class 1A:
#2 Upton at Midwest - PPD to Feb. 18
Lusk Freshmen at Glendo - PPD. Makeup TBA
Wheatland Sophomores at Rock River - PPD to Feb. 17th
Inter-Class:
3A Pinedale 54 2A Big Piney 33
3A Lyman 55 (#2 2A) Kemmerer 45
Thursday, February 6th:
Class 4A:
#2 Natrona 68 Kelly Walsh 36
#4 Cheyenne East 55 Laramie 18
Cheyenne Central 47 Cheyenne South 31
Rock Springs 36 Green River 26
Class 3A:
Worland 50 Buffalo 43
Class 2A:
Moorcroft at Wright - PPD to Feb. 11
Greybull 47 Riverside 7
Class 1A:
Arvada-Clearmont at Gillette Sophomores - Canceled!
Friday, February 7th:
Class 4A:
#1 Sheridan 55 #3 Gillette 45 - Lady Broncs score last 11 points of the game
Rock Springs 31 #5 Evanston 30
Cheyenne East 57 Cheyenne South 43
Laramie 34 Cheyenne Central 32
Riverton 53 Green River 40
Class 3A:
#1 Douglas 62 Glenrock 43
#3 Torrington 64 #2 Rawlins 45
Wheatland 51 #4 Newcastle 47
#5 Powell 43 Star Valley 26
Cody 45 Jackson 28
Lander 61 Lyman 52
Mountain View 46 Pinedale 29
Class 2A:
#1 Tongue River 48 #5 Sundance 35
#3 Lovell 59 Greybull 34
#4 Southeast 53 Burns 38
Big Horn 63 Moorcroft 18
Pine Bluffs 65 Saratoga 31
Thermopolis 47 Rocky Mountain 41
Wyoming Indian 71 Riverside 22
Shoshoni 46 Big Piney 27
Class 1A:
#4 Cokeville 2 H.E.M. 0 (FORFEIT)
#5 Burlington 43 Meeteetse 26
Arvada-Clearmont 47 Midwest 37
Kaycee 51 Hulett 46
Encampment 36 Farson-Eden 35
Inter-Class:
(#2 1A) Upton 38 2A Wright 28
2A Lusk 52 (#1 1A) Lingle-Ft. Laramie 40
2A Wind River 65 1A Dubois 22
Saturday, February 8th:
Class 4A:
#5 Evanston 43 Riverton 34
Class 3A:
Worland 40 #1 Douglas 38
#2 Rawlins 52 #4 Newcastle 50
#3 Torrington 50 Wheatland 32
#5 Powell 67 Jackson 35
Buffalo 63 Glenrock 56
Cody 26 Star Valley 25
Lander 48 Mountain View 42
Class 2A:
#1 Tongue River 57 Rocky Mountain 48
#2 Kemmerer 69 Shoshoni 40
#3 Lovell 64 Big Horn 45
#4 Southeast 46 Saratoga 32 (Game played at Laramie High School since both teams got stuck due to weather and road closures Friday night and could not make it to Saratoga early Saturday morning. Saratoga played at Pine Bluffs the night before)
#5 Sundance 62 Moorcroft 21
Lusk 65 Hot Springs, SD 27
Pine Bluffs 44 Leyton, NE 36
Burns 58 Potter-Dix, NE 27
Wyoming Indian 85 Greybull 67
Wind River 67 Riverside 19
Big Piney 2 Thermopolis 0 (FORFEIT)
Class 1A:
#1 Lingle-Ft. Laramie 67 Crawford, NE 41
#2 Upton 50 Kaycee 38
#3 Little Snake River 44 Meeker, CO 43
#4 Cokeville 44 Encampment 23
Hulett 49 Guernsey-Sunrise 28
Midwest at Rock River - PPD Snowstorm. Make-up TBA.
St. Stephens 68 Meeteetse 65
Ten Sleep 28 Dubois 23
Farson-Eden 46 H.E.M. 41