Regional meets are the last tune-up for the state meet.

For some athletes, depending on where they stand in the region, it's their last chance to qualify for the state meet, if they haven't already, while for others, their window of opportunity has closed.

All meets will take place on Friday and Saturday May 12-13.

4A East at Campbell County:

Boys Team Champ: Campbell County by 7 points ahead of Laramie

Girls Team Champ: Campbell County by 65.5 points ahead of Sheridan

Teams Participating: Campbell County, Sheridan, Laramie, Cheyenne Central, Cheyenne East, Cheyenne South

 

4A West at Rock Springs:

Boys Team Champs: Rock Springs by 3.17 points ahead of Kelly Walsh

Girls Team Champs: Kelly Walsh by 38 points ahead of Natrona

Teams Participating: Rock Springs, Green River, Evanston, Jackson, Kelly Walsh, Natrona

 

3A East at Thermopolis:

Boys Team Scores: Douglas - 187.5...Worland - 95...Torrington - 94...Buffalo - 83...Newcastle - 53...Thermopolis - 51.5...Rawlins - 46...Wheatland - 31

Girls Team Scores: Buffalo - 169...Thermopolis - 117...Douglas - 105.5...Torrington - 98...Wheatland - 58...Worland - 47.5...Newcastle - 43...Rawlins - 5

Teams Participating: Thermopolis, Worland, Rawlins, Buffalo, Newcastle, Douglas, Wheatland, Torrington

 

3A West at Rock Springs (Lyman Hosts):

Boys Team Champs: Star Valley by 32.5 points ahead of Riverton

Girls Team Champs:  Star Valley by 50.5 points ahead of Cody

Teams Participating: Lyman, Mountain View, Star Valley, Pinedale, Riverton, Lander, Cody, Powell

 

2A East at Campbell County (Wright hosts):

Boys Team Champs: Big Horn by 46 points ahead of Glenrock

Girls Team Champs: Big Horn by 48 points ahead of Pine Bluffs

Teams Participating: Wright, Sundance, Upton, Moorcroft, Big Horn, Tongue River, Glenrock, Lusk, Southeast, Pine Bluffs, Burns

 

2A West at Lander:

Boys Team Champs: Lovell by 27 points ahead of Rocky Mountain

Girls Team Champs: Big Piney by 19 points ahead of Lovell

Teams Participating: Wyoming Indian, Wind River, Big Piney, Kemmerer, Shoshoni, Riverside, Greybull, Lovell, Rocky Mountain

 

1A East at Campbell County (Kaycee hosts):

Boys Team Champs: Lingle-Ft. Laramie by 106 points ahead of Midwest

Girls Team Champs: Lingle-Ft. Laramie by 125 points ahead of Guernsey-Sunrise

Teams Participating: Kaycee, Midwest, Hulett, Arvada-Clearmont, Normative Services, Glendo, Chugwater, Guernsey-Sunrise, Lingle-Ft. Laramie, Rock River, H.E.M.

 

1A West at Lander:

Boys Team Champs: Cokeville by 23 points ahead of Farson-Eden

Girls Teams Champs: Cokeville by 40 points ahead of Encampment

Teams Participating: St. Stephens, Dubois, Ten Sleep, Burlington, Meeteetse, Cokeville, Farson-Eden, Little Snake River, Encampment, Saratoga, Western Heritage