Just like that, the fall portion of the 2014-2015 high school rodeo season is over.

The season will resume in April 2015, and points earned during the fall 2014 season, will carry over the winter break.

Below are the winners of the Jackson Rodeo.

Information provided the Wyoming High School Rodeo Association.

Day 1 winners listed first, followed by Day 2 winners.

Barebacks: Chance Ames (Big Piney) and Brian Brown (LaBarge)

Barrel Racing: Linzee Adamson (Arvada) won both days.

Breakaway Roping: Deni Lou Nicholls (Kinnear) and Kaelie Oliver (Douglas)

Bull Riding: Levi Wilson (Jackson) and Ty Bertrand (Gillette)

Goat Tying: Alexis Manley (Laramie) and Kaylee Seeds (Jay 'Em)

Pole Bending: Makenna Balkenbush (Stony) and Karson Bradley (Big Piney)

Saddle Broncs: Dalton Garrett (Casper) and Mike Burtenshaw (Buffalo)

Steer Wrestling: Kadyn Hicks (Nunn, CO) and Blare Romsa (Laramie)

Team Roping Day 1: Wheaton Williams (Big Horn) and Jerren Johnson (Casper)

Team Roping Day 2: J.D. Slagowski (Eden) and Chett Whitman (Big Piney)

Tie Down Roping: Jhett Hadley (Wheatland) and J.J. Skarohlid (Cheyenne)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs July 12-18, 2015.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Jackson rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1-2 (tie). Hunter Carlson (Douglas) – 53 points

1-2 (tie). Chance Ames (Big Piney) – 53 points

3. Brian Brown (LaBarge) – 46

4. Cody Davis (Douglas) – 31

 

Saddle Broncs:

1. Dalton Garrett (Casper) – 38 points

2. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 30

3. J.D. Slagowski (Eden) – 25

4. Clayton Atkinson (Casper) – 9

 

Tie Down Roping:

1. Jhett Hadley (Wheatland) – 36 points

2. J.J. Skarohlid (Cheyenne) - 35.5

3. Wyatt Tarver (Gillette) - 28

4. Garrett Murphy (Torrington) – 22

Breakaway Roping:1. Elsie Campbell (Riverton) – 27 points

2. Peggy Sue Garman (Sundance) - 24

3. Justene Hirsig (Cheyenne) – 22

4. Kate Dickinson (Rock Springs) - 21
Steer Wrestling:

1. Blare Romsa (Laramie) – 45

2. Taylor Davidson (Douglas) – 40

3. Brady Thurston (Lance Creek) – 36

4. Dalton Burgener (Douglas) – 25

 

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 35

2. Kaylee Seeds (Jay 'Em) - 33

3. Quincy Segelke (Snyder, CO) – 32

4. Lacy Blea (Acme) - 31

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 42

2. Linzee Adamson (Arvada) - 40

3. Shae Bray (Casper) – 33

4. Jolin Mills (Gillette) – 30

 

Pole Bending:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 40 points

2. Abi Deveraux (Newcastle) – 36

3. Makenna Balkenbush (Stony) - 30

4. Ashley Graber (Gillette) – 25

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 39

2. Garrett Murphy (Torrington) and Cahill Ellenwood (Banner) – 27

 

Bull Riding:

1. Ty Bertrand (Gillette) - 23 points

2. Blake Maxwell (Bear River) – 22

3. Levi Wilson (Jackson) - 19.5

4. Jared Noseep (Ft. Washakie) - 19

Click here for more Wyoming High School Rodeo Information