The fall rodeo season is short one, and it ends this weekend at Jackson.

Below are the winners of the Lander Rodeo.

Information provided the Wyoming High School Rodeo Association.

Day 1 winners listed first, followed by Day 2 winners.

Barebacks: Chance Ames (Big Piney) and Hunter Carlson (Douglas)

Barrel Racing: Jolin Mills (Gillette) won both days.

Breakaway Roping: Baillie Matthews (Rozet) and Justene Hirsig (Cheyenne)

Bull Riding: Jared Noseep (Ft. Washakie) and Levi Wilson (Jackson)

Goat Tying: Jamie Thompson (Whitney, NE) and Quincy Segelke (Snyder, CO)

Pole Bending: Abi Deveraux (Newcastle) and Karson Bradley (Big Piney)

Saddle Broncs: Dalton Garrett (Casper) won both days.

Steer Wrestling: Blare Romsa (Laramie) won both days.

Team Roping Day 1: Cahill Ellenwood (Banner) and Garrett Murphy (Torrington)

Team Roping Day 2: Justene Hirsig (Cheyenne) and Denton Shaw (Lusk)

Tie Down Roping: Garrett Murphy (Torrington) and Brady Thurston (Lance Creek)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs July 12-18, 2015.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Lander rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Hunter Carlson (Douglas) – 37 points

2. Brian Brown (LaBarge) – 36

3. Chance Ames (Big Piney) – 34

4. Cody Davis (Cody) - 15

 

Saddle Broncs:

1-2 (tie). Dalton Garrett (Casper) - 20 points

1-2 (tie). Mike Burtenshaw (Buffalo) – 20 points

3. J.D. Slagowski (Eden) - 17

4. Clayton Atkinson (Casper) - 9

 

Tie Down Roping:

1. Garrett Murphy (Torrington) – 22 points

2. Jhett Hadley (Wheatland) – 19 points

3-4 (tie). Kellan Johnson (Casper) - 18

3-4 (tie). J.J. Skarohlid (Cheyenne) – 18

 

Breakaway Roping:

1. Justene Hirsig (Cheyenne) – 19 points

2-3 (tie). Teague Crane (Wheatland) - 18

2-3 (tie). Elsie Campbell (Riverton) - 18

4. Sierra Lyons (Lander) - 16

 

Steer Wrestling:

1. Blare Romsa (Laramie) - 30 points

2. Brady Thurston (Lance Creek) – 28

3. Taylor Davidson (Douglas) – 25

4. Dalton Burgener (Douglas) – 16

 

Goat Tying:

1-2 (tie). Jamie Thompson (Whitney, NE) – 29 points

1-2 (tie). Quincy Segelke (Snyder, CO) - 29 points

3. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 26

4. Lacy Blea (Acme) - 19

 

Barrel Racing:

1. Sheyenne Jacobson (Gillette) – 29 points

2. Karson Bradley (Big Piney) – 25

3-4 (tie). Jolin Mills (Gillette) - 24

3-4 (tie). Shae Bray (Casper) – 24

 

Pole Bending:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 30 points

2. Abi Deveraux (Newcastle) - 27

3-4 (tie). Ashley Graber (Gillette) – 19

3-4 (tie). Deni Lou Nicholls (Kinnear) – 19

 

Team Roping:

1. Garrett Murphy (Torrington) and Cahill Ellenwood (Banner) - 27

2. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 21

3-4 (tie). Jhett Hadley (Wheatland) and Trey Furnival (Kaycee) - 16

3-4 (tie). Colter Wise (Riverton) and Jacey Thompson (Whitney, NE) - 16

 

Bull Riding:

1. Sam Haskett (Sheridan) – 17.5 points

2. Blake Maxwell (Bear River) – 16

3-4 (tie). Clayton Colvard (Newcastle) - 15.5

3-4 (tie). James Butterfield (Worland) - 15.5

Click here for more Wyoming High School Rodeo Information