Cowboys and Cowgirls head back to Western Wyoming for more competition.

The Wyoming High School Rodeo Circuit will compete this weekend in Big Piney.

Below are the winner of last week's Rock Springs rodeo.

Saturday winners listed first, followed by Sunday's winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Hunter Carlson (Douglas) and Chance Ames (Big Piney)

Barrel Racing: Karson Bradley (Big Piney) and Sheyenne Jacobsen (Gillette)

Breakaway Roping: Deni Lou Nicholls (Kinnear) and Jacey Thompson (Whitney, NE)

Bull Riding: Landen Smith (Jackson) and Levi Wilson (Jackson)

Goat Tying: Jacey Thompson (Whitney, NE) won both days.

Pole Bending: Karson Bradley (Big Piney) and Jacey Thompson (Whitney, NE)

Saddle Bronc: Mike Burtenshaw (Buffalo) and Dalton Garrett (Casper)

Steer Wrestling: Coleter Jordan (Riverton) and Blare Romsa (Laramie)

Team Roping Saturday: Kellan and Jayden Johnson (Casper)

Team Roping Sunday: Zane Thompson (Cheyenne) and Riley Curuchet (Kaycee)

Tie-Down Roping: Jhett Hadley (Wheatland) and Owen Wahlert (Grover, CO)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs July 12-18, 2015.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Rock Springs Rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Hunter Carlson (Douglas) – 91 points

2. Chance Ames (Big Piney) – 80

3. Brian Brown (LaBarge) – 73

4. Cody Davis (Douglas) – 39

 

Saddle Broncs:

1-2 (tie). Dalton Garrett (Casper) – 57 points

1-2 (tie). Mike Burtenshaw (Buffalo) – 57 points

3. J.D. Slagowski (Eden) – 32

4. Brady Thurston (Lance Creek) - 26

 

Tie Down Roping:

1. Jhett Hadley (Wheatland) – 65 points

2. Garrett Murphy (Torrington) – 51

3. Wyatt Tarver (Gillette) - 36

4. J.J. Skarohlid (Cheyenne) - 35.5

 

Breakaway Roping:

1. Kate Dickinson (Rock Springs) - 45 points

2. Jamie Thompson (Whitney, NE) - 34

3. Peggy Sue Garman (Sundance) - 32.5

4. Elsie Campbell (Riverton) – 32

 

Steer Wrestling:

1. Blare Romsa (Laramie) – 73

2. Taylor Davidson (Douglas) – 59

3. Brady Thurston (Lance Creek) – 50

4. Lynden Nelson (Moorcroft) - 40

 

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 61

2-3 (tie). Kaylee Seeds (Jay 'Em) - 48.5

2-3 (tie). Quincy Segelke (Snyder, CO) – 48.5

4. Jamie Thompson (Whitney, NE) - 47.5

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 78

2. Linzee Adamson (Arvada) - 67

3. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 57

4. Shae Bray (Casper) – 42

 

Pole Bending:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 73 points

2. Abi Deveraux (Newcastle) – 56

3. Alexis Manley (Laramie) - 32

4. Jacey Thompson (Whitney, NE) - 31

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 52

2. Jerren Johnson (Casper) and Wheaton Williams (Big Horn) - 45

3. Colter Wise (Riverton) and Jacey Thompson (Whitney, NE) - 31

4. Jace Berger (Saratoga) and Matt Britton (Wheatland) - 29

 

Bull Riding:

1. Levi Wilson (Jackson) - 39

2. Ty Bertrand (Gillette) - 32.5

3. Jared Noseep (Ft. Washakie) - 28

4. Blake Maxwell (Bear River) – 22