Cowboys and cowgirls are in for a chilly and possibly a wet competition this weekend, depending on if the competition in indoors or outdoors.

This weekend's rodeo competition is scheduled to take place in Gillette.

Below are the winner of last week's Newcastle rodeo.

Saturday winners listed first, followed by Sunday's winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Brian Brown (LaBarge) and Chance Ames (Big Piney)

Barrel Racing: Linzee Adamson (Arvada) won both days.

Breakaway Roping: Kaelie Oliver (Douglas) and Quincy Segelke (Snyder, CO)

Bull Riding: Ty Bertrand (Gillette) and Tyrell Fisk (Rozet)

Goat Tying: Jacey Thompson (Whitney, NE) and Kaylee Seeds (Jay 'Em)

Pole Bending: Abi Deveraux (Newcastle) won both days.

Saddle Bronc: Wyatt Rising (Gillette) and Mike Burtenshaw (Buffalo)

Steer Wrestling: Teigen Finnerty (Wheatland) and Teigen Marchant (Newcastle)

Team Roping Saturday: Kellan and Jayden Johnson (Casper)

Team Roping Sunday: Teigen Finnerty (Wheatland) and Cody Ballek (Clearmont)

Tie-Down Roping: Owen Wahlert (Grover, CO) and Garrett Murphy (Torrington)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs July 12-18, 2015.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Newcastle Rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Hunter Carlson (Douglas) – 118 points

2. Chance Ames (Big Piney) – 112.5

3. Brian Brown (LaBarge) – 110

4. Cody Davis (Douglas) – 51

 

Saddle Broncs:

1. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 77 points

2. Dalton Garrett (Casper) – 65

3. Brady Thurston (Lance Creek) - 44

4. J.D. Slagowski (Eden) – 40

 

Tie Down Roping:

1. Jhett Hadley (Wheatland) – 79 points

2. Garrett Murphy (Torrington) – 70

3. Owen Wahlert (Grover, CO) - 66

4. Kellan Johnson - 47.5

 

Breakaway Roping:

1. Kate Dickinson (Rock Springs) - 58 points

2. Peggy Sue Garman (Sundance) - 57.5

3. Justene Hirsig (Cheyenne) - 53

4. Jacey Thompson (Whitney, NE) - 45

 

Steer Wrestling:

1. Blare Romsa (Laramie) – 94 points

2. Brady Thurston (Lance Creek) – 68

3. Taylor Davidson (Douglas) – 67

4. Lynden Nelson (Moorcroft) - 64

 

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 88 points

2. Kaylee Seeds (Jay 'Em) - 79.5

3-4 (tie). Quincy Segelke (Snyder, CO) – 73.5

3-4 (tie). Jamie Thompson (Whitney, NE) - 73.5

 

Barrel Racing:

1. Linzee Adamson (Arvada) - 107 points

2. Karson Bradley (Big Piney) – 102.5

3. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 78

4. Shae Bray (Casper) – 46

 

Pole Bending:

1. Abi Deveraux (Newcastle) – 94 points

2. Karson Bradley (Big Piney) – 93

3-5 (tie). Alexis Manley (Laramie) - 38

3-5 (tie). Ashley Graber (Gillette) - 38

3-5 (tie). Makenna Balkenbush (Stony) - 38

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 79 points

2. Jerren Johnson (Casper) and Wheaton Williams (Big Horn) - 55

3. Jace Berger (Saratoga) and Matt Britton (Wheatland) - 45

4. Denton Shaw (Lusk) and Justene Hirsig (Cheyenne) - 41

 

Bull Riding:

1. Ty Bertrand (Gillette) - 50

2. Levi Wilson (Jackson) - 48

3. Jared Noseep (Ft. Washakie) - 28

4. Tyrell Fisk (Rozet) - 27