Wyoming High School Spring Rodeo Season 2015 – Week 8
There's one rodeo left before the State Finals.
This weekend's rodeo competition is scheduled to take place in Douglas.
Below are the winner of last week's Buffalo rodeo:
Barebacks: Chance Ames (Big Piney)
Barrel Racing: Quincy Segelke (Snyder, CO)
Breakaway Roping: Madison Wilkerson (Jackson)
Bull Riding: Levi Wilson (Jackson)
Goat Tying: Jacey Thompson (Whitney, NE)
Pole Bending: Makenna Balkenbush (Stony)
Saddle Bronc: Justin Dory (Laramie)
Steer Wrestling: Blare Romsa (Laramie)
Team Roping: Wheaton Williams (Big Horn) and Jerren Johnson (Casper)
Tie-Down Roping: Owen Wahlert (Grover, CO)
Below are the winners of last week's Sheridan rodeo.
Sunday's winners listed first, followed by Monday's winners.
Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.
Barebacks: Chance Ames (Big Piney) and Hunter Carlson (Douglas)
Barrel Racing: Shyanna Cahoy (Sheridan) and Aften Peterson (Ten Sleep)
Breakaway Roping: Kate Dickinson (Rock Springs) and Jacey Thompson (Whitney, NE)
Bull Riding: Tyrell Fisk (Rozet) and Levi Wilson (Jackson)
Goat Tying: Makenna Balkenbush (Stony) and Saije Pollard (Wyarno)
Pole Bending: Elsie Campbell (Riverton) and Abi Deveraux (Newcastle)
Saddle Bronc: Justin Dory (Laramie) and Dalton Garrett (Casper)
Steer Wrestling: Teigen Finnerty (Wheatland) and Taylor Davidson (Douglas)
Team Roping Sunday: Zane Thompson (Cheyenne) and Riley Curuchet (Kaycee)
Team Roping Monday: Brady Merritt (Ft. Collins, CO) and Owen Wahlert (Grover, CO)
Tie-Down Roping: Owen Wahlert (Grover, CO) and Zane Thompson (Cheyenne)
The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs July 12-18, 2015.
Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Sheridan Rodeo.
Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association
Barebacks:
1. Hunter Carlson (Douglas) – 183.5 points
2. Chance Ames (Big Piney) – 174
3. Brian Brown (LaBarge) – 168
4. Tyler Erickson (Wheatland) - 83
Saddle Broncs:
1. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 132.5 points
2. Dalton Garrett (Casper) – 90
3. Brady Thurston (Lance Creek) - 80
4. J.D. Slagowski (Eden) – 73
Tie Down Roping:
1. Owen Wahlert (Grover, CO) - 107 points
2. Jhett Hadley (Wheatland) – 91
3. Garrett Murphy (Torrington) – 87
4. Wyatt Tarver (Gillette) - 70
Breakaway Roping:
1. Justene Hirsig (Cheyenne) - 95 points
2. Kate Dickinson (Rock Springs) - 91
3. Quincy Segelke (Snyder, CO) - 85.5
4. Jacey Thompson (Whitney, NE) - 67
Steer Wrestling:
1. Blare Romsa (Laramie) – 129 points
2. Brady Thurston (Lance Creek) – 105
3. Dalton Burgener (Douglas) - 88
4. Coleter Jordan (Riverton) - 87
Goat Tying:
1. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 133 points
2. Jamie Thompson (Whitney, NE) - 118
3. Quincy Segelke (Snyder, CO) – 98
4. Kaylee Seeds (Jay 'Em) - 93.5
Barrel Racing:
1. Linzee Adamson (Arvada) - 145 points
2. Karson Bradley (Big Piney) – 121.5
3. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 93
4. Quincy Segelke (Snyder, CO) - 65.5
Pole Bending:
1. Abi Deveraux (Newcastle) – 131 points
2. Karson Bradley (Big Piney) – 102
3. Elsie Campbell (Riverton) - 70
4. Alexis Manley (Laramie) - 61
Team Roping:
1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 107 points
2. Jerren Johnson (Casper) and Wheaton Williams (Big Horn) - 92
3. Denton Shaw (Lusk) and Justene Hirsig (Cheyenne) - 76
4. Jace Berger (Saratoga) and Matt Britton (Wheatland) - 69
Bull Riding:
1. Levi Wilson (Jackson) - 67.5 points
2. Ty Bertrand (Gillette) - 59.5
3. Tyrell Fisk (Rozet) - 57
4. Landen Smith (Jackson) - 50