The belt buckles and saddles are on the line.

Cowboys and cowgirls will ride at the 2017 Wyoming High School State Finals Rodeo in Rock Springs.

Competition starts on Thursday, June 8th, and concludes on Saturday, June 10th.

The first 2 days of competition have rodeos scheduled for 8:30am and at 6pm.

If your turn is on the morning of the first day, then your second turn will be on the evening of the second day, and vice-versa.

Saturday’s short-go will start at 10am.

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

The scoring system at the WYHSFR might be different.

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Gillette in July 16-22, 2017.

Winning the State Finals Rodeo competition doesn’t guarantee you qualify for the HSNFR, but it does strengthen your case to qualify.

If you are on the bubble heading into the State Finals Rodeo, this is your last chance for the season.

You MUST be in the top 4 points-wise, in your event to go Nationals.

Standings heading into the state finals:

Barebacks:

1. Thomas Davis (Osage) - 120 points

2. Cole Reiner (Buffalo) - 111.5

3. Dylan Sandvick (Kaycee) - 81

Saddle Broncs:

1. Ira Dickinson (Rock Springs) - 120 points

2. Hayden Petsch (Meridan) - 88

3. Koy Myers (Thermopolis) - 64

4. Ian McGivney (Kaycee) - 42

Tie Down Roping:

1. Wyatt Tarver (Gillette) - 96 points

2. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 95

3. Teigen Marchant (Newcastle) - 92

4. Owen Wahlert (Grover, CO) - 90

Breakaway Roping:

1. Alexis Manley (Laramie) - 68 points

2. Jacey Thompson (Lusk) - 66

3. Makenna Balkenbush (Sheridan) - 65

4. Morgan George (Yampa, CO) - 62

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Lusk) - 113.5 points

2. Libby Winchell (Scottsbluff, NE) - 113

3. Alexis Manley (Laramie) - 95.5

4. Timber Kelly (Burns) - 81

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) - 100

2. Shay Hough (Gillette) - 98

3. Sage Kohr (Gillette) - 83.5

4. Makayla Seely (Riverton) - 82

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 119 points

2. Ellie Bard (Sheridan) - 87

3. Sage Kohr (Gillette) - 77

4. Taylor Rives (Buffalo) - 75

Steer Wrestling:

1. Chance Anderson (McKinnon) - 109 points

2. Ira Dickinson (Rock Springs) - 103

3. Teigen Marchant (Newcastle) - 97.5

4. Winsten McGraw (Gill, CO) - 97

Team Roping:

1. Carson Johnson and Kellan Johnson (Casper) - 118 points

2. Wyatt Tarver (Gillette) and Tanner McInerney (Alzada, MT) - 78

3. Wheaton Williams (Big Horn) and Jerren Johnson (Casper) - 73

4. Jared Lemmon (Torrington) and Ellie Bard (Sheridan) - 61

Bull Riding:

1. James Butterfield (Worland) - 60.5 points

2. Dylan Grant (Jackson) - 55

3. Cole Kilts (Casper) - 43

4. Dalton McCaslin (Grover) - 41

Boys Cutting:

1. Johnathon Lipps (Casper) - 120 points

2. Wes Bray (Casper) - 109

3. Hunter Hayden (Gillette) - 106

4. Kasen York (Saratoga) - 66

Girls Cutting:

1. Rylee Whitman (Big Piney) - 116 points

2-3 (tie). Taylor Rives (Buffalo) - 108.5

2-3 (tie). Shae Bray (Casper) - 108.5

4. Ayanah Winsor (Kaycee) - 101.5

Reined Cow Horse:

1. Kasen York (Saratoga) - 78 points

2-3 (tie). Bailey Gibbons (Worland) - 61

2-3 (tie). Clay Kinnison (Grover, CO) - 61

4. Reata Beck (Albin) - 55