By this time next month, state champs will be crowned.

Here are the schedules and scores for the first full week of October.

Tuesday, October 7:

Class 4A:

Cheyenne Central 3 Cheyenne South 1 (21-25, 25-20, 25-13, 25-12)

Class 1A:

Upton 3 Newcastle JV 0 (25-12, 25-13, 25-19)

Torrington Freshmen 3 Glendo 2 (21-25, 25-18, 25-12, 23-25, 15-8)

H.E.M. 3 Rock River 1 (26-24, 25-23, 25-27, 25-17)

 

Thursday, October 9:

Class 4A:

#1 Natrona 3 #4 Riverton 0 (25-22, 25-20, 25-22)

#2 Cheyenne East 3 Cheyenne Central 0 (25-18, 25-19, 25-20)

Green River 3 Rock Springs 0 (25-8, 25-16, 25-18)

Class 3A:

#3 Rawlins 3 #4 Douglas 1 (16-25, 25-22, 27-25, 25-21)

Class 2A:

Sundance 3 Moorcroft 0 (25-18, 25-12, 25-18)

Pine Bluffs 3 Dalton, NE Leyton 2 (25-16, 25-15, 20-25, 19-25, 15-13)

Wind River 3 Wyoming Indian 0 (25-12, 25-19, 25-9)

Class 1A:

Upton 3 #4 Kaycee 2 (10-25, 18-25, 25-23, 25-23, 15-12)

Rock River 3 Cheyenne South Sophomores 0 (25-6, 26-8, 26-24)

Dubois 3 St. Stephens 0 (25-16, 25-22, 25-21)

 

Friday, October 10:

Class 4A:

#3 Kelly Walsh 3 Evanston 1 (20-25, 25-16, 25-16, 25-16)

#5 Gillette 3 Laramie 0 (25-15, 25-15, 25-14)

Sheridan 3 Cheyenne South 0 (25-12, 25-20, 25-21)

Class 3A:

Torrington 3 #5 Worland 2 (25-20, 25-22, 21-25, 18-25, 15-9)

Wheatland 3 Buffalo 0 (25-17, 27-25, 25-18)

Newcastle 3 Glenrock 0 (25-6, 25-13, 26-24)

3A West Conference Duals at Powell:

#2 Powell 3 Jackson 2 (29-27, 23-25, 21-25, 25-20, 15-10)

Lovell 3 Pinedale 1 (25-6, 22-25, 25-17, 25-21)

#2 Powell 3 Pinedale 0 (25-9, 25-12, 25-16)

Star Valley 3 Lander 0 (25-14, 25-15, 25-19)

#1 Mountain View 3 Cody 1 (26-24, 23-25, 27-25, 25-9)

#1 Mountain View 3 Lander 0 (25-19, 25-9, 25-21)

Star Valley 3 Cody 1 (25-14, 25-20, 23-25, 25-20)

Lovell 3 Jackson 2 (25-17, 16-25, 25-22, 22-25, 15-13)

Class 2A:

#1 Wright 3 #2 Big Horn 0 (25-18, 25-21, 25-21)

#4 Lyman 3 Kemmerer 0 (25-21, 25-9, 25-11)

#5 Shoshoni 3 Rocky Mountain 0 (25-15, 25-10, 25-15)

Greybull 3 Tongue River 1 (25-16, 25-20, 23-25, 25-21)

Burns 3 Saratoga 0 (25-13, 25-10, 25-16)

Thermopolis 3 Riverside 0 (25-10, 25-12, 25-13)

Class 1A:

#3 Encampment 3 #2 Cokeville 0 (25-17, 25-19, 25-21)

Arvada-Clearmont 3 Midwest 2 (20-25, 25-23, 25-21, 23-25, 15-11)

H.E.M. 3 Glendo 0 (25-21, 25-9, 25-20)

Meeteetse 3 St. Stephens 0 (25-16, 25-18, 25-15)

Inter-Class:

1A Hulett 3 2A Moorcroft 0 (25-12, 25-17, 25-17)

1A Lingle-Ft. Laramie 3 2A Lusk 0 (25-16, 25-16, 25-20)

(#5 1A) Little Snake River 3 2A Big Piney 0 (25-17, 25-7, 25-14)

 

Saturday, October 11:

Class 4A:

#1 Natrona 3 Evanston 2 (23-25, 25-21, 25-23, 21-25, 15-8)

#3 Kelly Walsh 3 #4 Riverton 0 (27-25, 25-12, 25-14)

#5 Gillette 3 Cheyenne South 1 (25-9, 25-23,20-25, 25-9)

Sheridan 3 Laramie 2 (15-25, 25-21, 25-15, 13-25, 15-9)

Class 3A:

#3 Rawlins 3 Newcastle 1 (15-25, 25-22, 25-13, 25-21)

#4 Douglas 3 Glenrock 2 (20-25, 24-26, 25-23, 25-23, 16-14)

#5 Worland 3 Wheatland 2 (25-15, 20-25, 25-27, 31-29, 15-11)

Torrington 3 Buffalo 1 (25-21, 25-22, 19-25, 25-22)

3A West Conference Duals at Powell:

Jackson 3 Cody 0 (25-10, 25-16, 25-19)

Star Valley 3 Lovell 1 (24-26, 25-20, 25-19, 25-19)

Lander 3 Pinedale 0 (25-22, 25-21, 25-22)

#2 Powell 3 Star Valley 0 (25-18, 25-22, 25-13)

#1 Mountain View 3 Lovell 2 (25-13, 25-17, 19-25, 23-25, 15-13)

Jackson 3 Lander 0 (25-16, 25-22, 25-14)

#2 Powell 3 #1 Mountain View 2 (25-21, 22-25, 25-11, 23-25, 15-11)

Cody 3 Pinedale 2 (23-25, 25-23, 24-26, 25-21, 15-11)

Class 2A:

#1 Wright 3 Sundance 0 (25-12, 25-20, 25-11)

#4 Lyman 3 Big Piney 0 (25-12, 25-11, 25-8)

Lusk 3 Saratoga 1 (21-25, 25-22, 25-22, 25-16)

Pine Bluffs 3 Harrisburg, NE Banner County 0 (25-7, 25-19, 25-20)

Rocky Mountain 3 Riverside 1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-16)

Greybull 3 Thermopolis 1 (25-16, 25-20, 23-25, 25-21)

Kemmerer 3 Wyoming Indian 0 (25-16, 25-18, 25-19)

Class 1A:

#1 Hulett 3 Arvada-Clearmont 0 (25-16, 25-7, 25-5)

#5 Little Snake River 3 #2 Cokeville 0 (25-14, 25-20, 25-15)

#3 Encampment 3 Farson-Eden 0 (25-11, 25-16, 25-15)

#4 Kaycee 3 Arvada-Clearmont 0 (25-11, 25-16, 25-14)

H.E.M. 3 Farson-Eden 0 (25-15, 25-20, 25-22)

Ten Sleep 3 Burlington 2 (24-26, 11-25, 25-19, 25-23, 15-10)