The regular season has ended, and it's on to the regional tournaments.

Here are the standings for games played up to and including October 23rd, 2016.

Click here to see scores from October 17-22.

Some scores are missing.

Records will be updated when the missing scores are reported in.

Click on various team names, to go their respective page, so you can see their schedule.

4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Cheyenne East 9-1, 27-7

Gillette 8-2, 22-9

Laramie 6-4, 20-7

Sheridan 4-6, 16-15

Cheyenne Central 3-7, 13-20

Cheyenne South 0-10, 3-19

 

4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Kelly Walsh gets #1 seed over Natrona, because KW beat NC in 4 sets, whereas NC beat KW in 5 sets.

Kelly Walsh 9-1, 26-7

Natrona 9-1, 18-12

Evanston 6-4, 20-10

Green River 4-6, 13-15

Jackson 2-8, 10-16

Rock Springs 0-10, 4-24

 

3A East:

West Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Rawlins lost 3-way coin flip vs. Buffalo and Worland and drops to the #3 seed.

Buffalo won coin flip vs. Worland for #1 seed.

Buffalo 4-2, 20-5

Worland 4-2, 20-4

Rawlins 4-2, 16-13

Thermopolis 0-6, 10-15

 

East Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Torrington won coin flip vs. Wheatland for #2 seed.

Douglas 6-0, 23-7

Torrington 3-3, 7-15

Wheatland 3-3, 5-17

Newcastle 0-6, 2-24

 

3A West:

North Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Riverton 5-1, 16-11

Cody 4-2, 15-13

Powell 2-4, 10-15

Lander 1-5, 7-20

 

South Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)

Star Valley 6-0, 27-1

Mountain View 4-2, 16-11

Lyman 2-4, 13-15

Pinedale 0-6, 0-22

 

2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Sundance gets #2 seed over Big Horn, because when Sundance beat BH, they did it in 3 sets, whereas when BH beat Sundance, they did it in 5 sets.

Moorcroft wins tie-breaker over Tongue River for #5 seed, because when Moorcroft beat TR, they did it in 3 sets, whereas when TR beat Moorcroft, they did it in 5 sets.

The #6 team is not invited to the regional tournament.

The 2A NE has a rule that if #4 wins both head-to-head games vs. #5 during the regular season, then they play-in game will not take place.

Wright 10-0, 24-3

Sundance 7-3, 17-9

Big Horn 7-3, 15-15

Upton 4-6, 9-15

Moorcroft 1-9, 8-17

Tongue River 1-9, 5-18

 

2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Pine Bluffs gets #1 seed over Southeast due to better record vs. common opponents.

Pine Bluffs 6-2, 15-6

Southeast 6-2, 14-9

Glenrock 5-3, 12-14

Burns 2-6, 7-15

Lusk 1-7, 11-12

 

2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Greybull 7-1, 18-6

Shoshoni 6-2, 13-12

Lovell 5-3, 20-6

Riverside 1-7, 8-16

Rocky Mountain 1-7, 14-11

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Big Piney 6-0, 15-5

Kemmerer 4-2, 4-12

Wind River 2-4, 11-14

Wyoming Indian 0-6, 2-17

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Hulett 4-2, 9-17

Kaycee 3-3, 9-15

Midwest 3-3, 12-10

Arvada-Clearmont 2-4, 10-16

 

1A Southeast:

Lingle-Ft. Laramie 23-4

H.E.M. 15-8

Rock River 12-12 (1 score missing)

Guernsey-Sunrise 3-20

Glendo 1-15 (4 scores missing)

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Meeteetse gets #2 seed over Burlington, due to head-to-head sweep.

Dubois 6-2, 11-14

Meeteetse 5-3, 8-15

Burlington 5-3, 10-14

Ten Sleep 2-6, 6-20

St. Stephens 2-6, 5-14

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Encampment 6-1, 24-1

Farson-Eden 5-2, 17-6

Little Snake River 4-3, 19-5

Cokeville 1-3, 9-19

Saratoga 0-7, 10-11