The 2014 regular season is now complete, and it's on to the regional tournaments.

Here are the standings for games played up to and including October 26, 2014.

Some scores are missing.

Anyone with information on a missing score, is asked to email: scores@wyopreps.com.

Click on various team names, to go their respective page, so you can see their schedule.

4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Although Laramie and Cheyenne South split conference head-to-head games, Laramie beat South at the Riverton Invitational in late August, thus the Lady Plainsmen get the #5 seed.

Cheyenne East 10-0, 26-3

Cheyenne Central 7-3, 14-8

Gillette 6-4, 17-14

Sheridan 5-5, 15-17

Laramie 1-9, 8-21

Cheyenne South 1-9, 4-19

 

4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Natrona and Kelly Walsh split their head-to-head conference games, but Natrona did beat Kelly Walsh in the Casper Invitational. Plus in the conference head-to-head games, NC beat KW in 3 games, whereas KW beat NC in 4 games, thus NC gets the #1 seed and KW is the #2 seed.

Green River gets #5 seed over Rock Springs, because when the 2 teams played their head-to-head conference games, GR beat RS in 3 games, whereas RS beat GR in 5 games.

Natrona 9-1, 25-7

Kelly Walsh 9-1, 27-5

Riverton 6-4, 18-11

Evanston 4-6, 14-8

Green River 1-9, 8-18

Rock Springs 1-9, 9-20

 

3A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Douglas 8-2, 17-13

Worland 6-4, 16-12

Newcastle 3-7, 11-16

Buffalo 1-9, 9-18

 

3A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Rawlins 9-1, 19-10

Torrington 6-4, 13-9

Wheatland 4-6, 14-16

Glenrock 3-7, 3-23

 

3A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Lovell gets #2 NW seed over Cody and Lander, due to having a better record at the 3A West Conference Duals, back on October 10-11.

Lander won coin flip vs. Cody for #3 NW seed.

Powell 6-0, 26-2

Lovell 2-4, 21-9

Lander 2-4, 7-20

Cody 2-4, 13-15

 

3A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Mountain View 6-0, 22-4

Star Valley 4-2, 11-12

Jackson 2-4, 15-14

Pinedale 0-6, 3-21

 

2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Tongue River gets #3 seed over Sundance, because when the 2 teams played their 2 head-to-head conference games, TR beat Sundance in 3 games, whereas Sundance beat TR in 4 games.

Wright 8-0, 23-4

Big Horn 6-2, 18-9

Tongue River 3-5, 7-18

Sundance 3-5, 7-17

Moorcroft 0-8, 2-20

 

2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Although Burns and Pine Bluffs split conference head-to-head games, Burns beat PB at the Potter-Dix, NE Invitational, which gives the Lady Broncs the tie-breaker.

Lusk gets #4 seed over Saratoga due to having a better record vs. common opponents.

Southeast 8-0, 19-2

Burns 5-3, 16-6

Pine Bluffs 5-3, 17-5

Lusk 1-7, 7-13

Saratoga 1-7, 9-13

 

2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Thermopolis gets #2 seed over Greybull, because when the 2 teams played their 2 head-to-head conference games, Thermopolis defeated Greybull in 3 teams, whereas Greybull defeated Thermopolis in 4 games.

Shoshoni 8-0, 17-5

Thermopolis 5-3, 18-9

Greybull 5-3, 16-9

Rocky Mountain 2-6, 8-15

Riverside 0-8, 3-20

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Kemmerer wins coin toss vs. Wind River for #2 SW seed.

Lyman 8-0, 15-7

Kemmerer 5-3, 12-11

Wind River 5-3, 14-11

Big Piney 1-7, 5-14

Wyoming Indian 1-7, 5-17

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Kaycee gets #2 NE seed over Upton, because when the 2 teams played their 2 head-to-head conference games, Kaycee beat Upton in 3 games, whereas Upton beat Kaycee in 5.

Hulett 8-0, 16-6

Kaycee 5-3, 14-9

Upton 5-3, 13-10

Midwest 1-7, 2-18

Arvada-Clearmont 1-7, 2-22

 

1A Southeast:

Rock River 10-8 (no score reported from 10/22 vs. Laramie Sophomores)

H.E.M. 9-10

Glendo 3-7 (no score reported from 10/22 vs. Laramie Sophomores)

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Burlington gets #2 NW seed over Dubois, due to scoring more points in the 2 conference head-to-head games (180-171), and because Burlington has a win vs. 1st place Meeteetse, whereas Dubois does not.

Meeteetse 7-1, 8-15

Burlington 5-3, 11-13

Dubois 5-3, 13-10

Ten Sleep 3-5, 6-8

St. Stephens 0-8, 0-15

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Encampment wins coin-flip vs. Little Snake River for #1 Southwest seed.

Encampment 4-1, 18-2

Cokeville 1-2, 12-15

Farson-Eden 0-5, 7-12