Wyoming High School Volleyball Standings: October 30, 2016
The best of the best have earned their way into the state tournament.
Here are the standings for games played up to and including October 30th, 2016.
Some scores are missing.
Records will be updated when the missing scores are reported in.
Click on various team names, to go their respective page, so you can see their schedule.
4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Cheyenne East 9-1, 29-7
Gillette 8-2, 23-10
Laramie 6-4, 23-8
Sheridan 4-6, 18-18
Cheyenne Central 3-7, 14-22
Cheyenne South 0-10, 3-21
4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Kelly Walsh 9-1, 28-7
Natrona 9-1, 19-13
Evanston 6-4, 23-12
Green River 4-6, 15-17
Jackson 2-8, 11-18
Rock Springs 0-10, 4-26
3A East:
West Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)
Buffalo 4-2, 22-7
Worland 4-2, 23-5
Rawlins 4-2, 18-14
Thermopolis 0-6, 11-17
East Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)
Douglas 6-0, 26-7
Torrington 3-3, 8-17
Wheatland 3-3, 5-19
Newcastle 0-6, 2-26
3A West:
North Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)
Riverton 5-1, 18-12
Cody 4-2, 16-15
Powell 2-4, 10-17
Lander 1-5, 7-22
South Quadrant: (Quadrant Record listed first, then Overall Record)
Star Valley 6-0, 30-1
Mountain View 4-2, 19-12
Lyman 2-4, 15-17
Pinedale 0-6, 1-24
2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Wright 10-0, 27-3
Sundance 7-3, 19-10
Big Horn 7-3, 16-17
Upton 4-6, 12-16
Moorcroft 1-9, 8-17
Tongue River 1-9, 5-18
2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Pine Bluffs 6-2, 17-8
Southeast 6-2, 15-11
Glenrock 5-3, 12-16
Burns 2-6, 7-16
Lusk 1-7, 12-14
2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Greybull 7-1, 20-8
Shoshoni 6-2, 15-13
Lovell 5-3, 23-6
Riverside 1-7, 8-17
Rocky Mountain 1-7, 16-13
2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Big Piney 6-0, 18-6
Kemmerer 4-2, 5-14
Wind River 2-4, 11-16
Wyoming Indian 0-6, 2-19
1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Hulett 4-2, 11-18
Kaycee 3-3, 11-17
Midwest 3-3, 15-11
Arvada-Clearmont 2-4, 10-18
1A Southeast:
Lingle-Ft. Laramie 26-4
H.E.M. 16-10
Rock River 13-14 (1 score missing)
Guernsey-Sunrise 4-22
Glendo 1-16 (4 scores missing)
1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Dubois 6-2, 12-16
Meeteetse 5-3, 9-17
Burlington 5-3, 10-16
Ten Sleep 2-6, 6-21
St. Stephens 2-6, 6-16
1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Encampment 6-1, 27-1
Farson-Eden 5-2, 19-8
Little Snake River 4-3, 22-6
Cokeville 1-3, 11-20
Saratoga 0-7, 10-11