Wrestlers that made it to the championship match, regardless of outcome, automatically earn All-State recognition.

There's no other way.

Congrats to Hayden Hastings of Sheridan, and Cole Reiner of Buffalo for getting All-State honors 4 times!

4A:

Trevor Jeffries - Campbell County (All-State in 2015 and 2016)

Deric Johnson - Campbell County

Terren Swartz - Campbell County

Andrew Nicholson - Cheyenne Central

Seth Green - Cheyenne East (All-State in 2016)

Thomas Neal - Cheyenne East

Bryton Winchell - Cheyenne East

Robert Hernandez - Cheyenne South

Gabe Bunderman - Green River

Gage Byers - Green River (All-State in 2016)

Justin Flores - Green River

Cyro Montoya - Green River (All-State in 2015 and 2016)

Jordan Tucker - Green River (All-State in 2016)

Dylan Jaure - Kelly Walsh

Caleb Nathan - Kelly Walsh (All-State in 2016)

Jace Palmer - Kelly Walsh

Javen Palmer - Kelly Walsh

Idris Elias - Laramie (All-State in 2016)

Carless Looney - Laramie (All-State in 2015 and 2016)

Kaden Schriner - Laramie (All-State in 2015)

Dylan Anderson - Natrona County

Brett Brenton - Natrona County (All-State in 2016)

John Gasperetti - Natrona County

Daniel Slack - Natrona County

Cameron Metcalf - Rock Springs

R.J. Stassinos - Rock Springs

Wyatt Yenney - Rock Springs

Hayden Hastings - Sheridan (4-Time All-State)

 

3A:

Hunter Elmer - Buffalo (All-State in 2016)

Ben Elmlinger - Buffalo

Cole Reiner - Buffalo (4-Time All-State)

Dan Beaudrie - Cody

Cody Pinkerton - Douglas

Dylan Sandstedt - Douglas

William Atnip - Lander

Palmer Schafer - Lander

Hagen Lamoreaux - Lyman

Dryden Menck - Lyman (All-State in 2016)

Wyatt Corley - Newcastle-Upton

Reid Holmes - Newcastle-Upton

Bryce Womack - Newcastle-Upton

Ty Dearcorn - Powell

Zach Easum - Powell (All-State in 2016)

Reese Karst - Powell

J.D. Smith - Rawlins

Ridge Briggs - Riverton

Koa Rodriguez - Riverton

Hayden Wempen - Riverton (All-State in 2016)

Spencer Angell - Star Valley

Josh Dawson - Star Valley

Tristan Hicks - Star Valley

Gavin Patterson - Star Valley (All-State in 2016)

McCabe Smith - Star Valley

Bridger Vandeburg - Star Valley

Trey Rodriguez - Torrington

Morgan Tigner - Worland

 

2A:

Kaden Kranendonk - Big Piney

Isaac Ronning - Burns-Pine Bluffs

Rick Nate - Cokeville

Ammon Teichert - Cokeville (All-State in 2016)

Cordell Viehweg - Cokeville

Garrett Schwindt - Glenrock

Tate Stoddard - Glenrock (All-State in 2016)

Joe Taylor - Glenrock (All-State in 2016)

Jadon Williams - Glenrock

Alex Schlattmann - Greybull-Riverside

Gavin Julander - Kemmerer (All-State in 2016)

Donny Proffit - Kemmerer (All-State in 2016)

Dawson Schramm - Kemmerer

Hayden Walker - Kemmerer

Todd Walker - Lingle-Ft. Laramie (All-State in 2016)

Coy Trainor - Lovell

Tucker Allison - Moorcroft

Tanner Feehan - Moorcroft

Dylan Humes - Moorcroft

Solomon Petz - Moorcroft (All-State in 2016)

Rowdy Pfeil - Moorcroft

Parker Seeley - Moorcroft

William Fish - Niobrara County (All-State in 2016)

Nathan Hatch - Rocky Mountain

Garrett Vezain - Rocky Mountain (All-State in 2016)

Thomas Ingraham - Saratoga

Yuli Viergets - Sundance

Preston Seamands - Wright